امسال پروژه‌های بزرگ نفت و گاز  سه برابر می‌شوند
امسال پروژه‌های بزرگ نفت و گاز  سه برابر می‌شوند
طبق پیش بینی محققان، تأیید پروژه برای پروژه‌های نفت و گاز مرسوم ممکن است امسال از نظر حجمی سه برابر شود.

به گزارش نبض انرژی، محققان شرکت “ریستادانرژی” اعلام کردند بدون لحاظ کردن هزینه در صنعت شیل و چشم‌انداز محدود نفت و گاز، انتظار می‌رود سرمایه گذاری مستقیم خارجی معادل بیش از ۴۶ میلیارد بشکه نفت را در سال ۲۰۱۹ آزاد کند که بالاتر از معادل ۱۶ میلیارد بشکه نفت در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

سال‌ها مقررات سخت‌گیرانه در خصوص هزینه از سوی اپراتورها، هزینه‌های پایین‌تر و قیمت‌های بالاتر به اوج‌گیری هزینه در بخش بالادستی کمک کرده است در حالی که پس از ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، میلیاردها دلار پروژه مسکوت شده بود.

اکثر پروژه‌های جدیدی که برنامه‌ریزی شده‌اند، کارخانه‌های ال ان جی با ظرفیت معادل چند میلیارد بشکه نفت مانند ال ان جی موزامبیک و پروژه آرکتیک روسیه هستند.

توسعه ال ان جی در قطر و پاپوا گینه نو نیز منتظر سرمایه گذاری مستقیم خارجی است در حالی که پروژه‌های نفتی آب‌های عمیق در برزیل، گویان و نروژ نیز وجود دارند.

انتظار می‌رود عربستان سعودی نیز سه پروژه فراساحلی بزرگ را تصویب کند که مجموعاً حدود یک پنجم از حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص خواهند داد.

بر اساس گزارش پلاتس، با وجود پیش بینی رشد چشمگیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۹، ریستاد هشدار داد ممکن است فرصت‌های رشد برای بخش خدمات میدان نفتی محدود بماند. تقریباً تمام سرمایه گذاری مستقیم خارجی که برای امسال پیش بینی شده است برای میادین نفتی به ظرفیت معادل ۲۵ میلیون بشکه نفت هستند.

  • منبع خبر : ایسنا