بودجه هنگفت انرژی اتمی دروغ بزرگ است
بودجه هنگفت انرژی اتمی دروغ بزرگ است
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بحث اختصاص بودجه هنگفت به انرژی اتمی یک دروغ بزرگ است،گفت: طی ۳۰ سال اخیر سالانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار به این بخش اختصاص یافته است.

به گزارش نبض انرژی، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در جشنواره سرامدان فناوری و صنعت اظهار داشت: طی ۳۰ سال اخیر معادل حدود ۶ میلیارد دلار در صنعت هسته ای هزینه شده که هزینه ایجاد نیروگاه بوشهر نیز در این رقم لحاظ شده است.

وی افزود: به طور متوسط سالانه معادل ۲۰۰ میلیون دلار در این بخش هزینه شده و اینکه گفته می شود سالانه میلیاردها دلار هزینه می شود حرفی بی اساس است.

صالحی با اشاره به فعالیت ۱۵ هزار نفر در سازمان انرژی اتمی گفت: بودجه امسال سازمان هم حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که باید اداره نیروگاه بوشهر نیز در آن دیده شود.

وی در ادامه با انتقاد از ارزان خریدن برق تولیدی نیروگاه بوشهر توسط وزارت نیرو، اظهار داشت: سالانه ۷ میلیارد کیلو وات ساعت برق توسط نیروگاه بوشهر تولید می شود که کیلووات ساعتی ۶۰ تومان معادل نیم سنت خریداری می شود که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان می شود.

وی افزود: این در حالی است که برق کشور با قیمت حدود ۹ سنت صادر می شود و با این حساب، قیمت برق نیروگاه بوشهر ۶۳۰ میلیون دلار معادل ۶ هزار میلیارد تومان می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این شرایط برق بوشهر ۴۰۰ میلیون دلار خریداری می شود ولی درخواست ما این است که ۲۰ درصد آن را با قیمت صادرات خریداری کنند.

وی با بیان اینکه هزینه تامین سوخت، قطعات یدکی و پرسنل نیروگاه بوشهر با ارز نیمایی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است و به این ترتیب نمیدانیم سال آینده مابه التفاوت ۸۰۰ میلیارد تومانی را از کجا بیاوریم!

  • منبع خبر : فارس