تولید انرژی پاک چقدر است؟
تولید انرژی پاک چقدر است؟
میزان برق تولید شده از منابع انرژی های تجدید پذیر تا پایان دی ماه به رقم پنج میلیارد و ۷۲۸ میلیون کیلووات ساعت رسید که در این بین سهم تولید انرژی خورشیدی نسبت به سایر انرژی های تجدیدپذیر بیشتر بود.

به گزارش نبض‌انرژی،ایران کشوری است که از لحاظ انرژی‌های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی داشته و پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است در این بین ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران در دی ماه به رقم ۸۹۵.۱۷ مگاوات رسید که در این بین انرژی خورشیدی با ۴۲۶.۱۷ مگاوات انرژی تولیدی سهمی ۵۰ درصدی از کل را به خود اختصاص داد.

نیروگاه‌های بادی نیز با ۳۰۳.۱۸ مگاوات انرژی تولیدی و با سهمی ۳۵ درصدی در جایگاه دوم از ظرفیت کلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر قرار گرفت.

نیروگاه‌های برق آبی کوچک نیز در دی ماه امسال با تولید ۱۰۵.۶۵ مگاوات سهمی ۱۲ درصدی از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورمان را به خود اختصاص داده است.

بازیافت تلفات حرارتی با تولید ۱۳.۶ مگاوات دو درصد سهم از مجموع کل را دارد و نیز نیروگاه‌های زیست توده با تولید ۱۰.۵۶ یک درصد سهم نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر و بهره وری برق را از آن خود کرده است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر، استفاده از انرژی‌های پاک در کشور از انتشار سه میلیون و ۸۶۵ هزار تن گاز گلخانه ای تا پایان دی ماه جلوگیری کرد.

همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دی ماه امسال صرفه جویی ۱۲۶۲ میلیون لیتری آب را به همراه داشت، علاوه بر این انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری برق صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن معادل میلیون مترمکعب گاز طبیعی معادل را در دی ماه محقق کرد.

روند ماهیانه ظرفیت های درحال بهره برداری انرژی های تجدید پذیر گویای آن است که از اسفند ماه تا کنون توجه بیشتری به توسعه تجدیدپذیرها شده و شاهد روند صعودی توسعه انرژی پاک در کشور هستیم؛ البته این موضوع در کل دنیا صدق می کند و جهان به دنبال توسعه تجدیدپذیرهاست.

تولید انرژی پاک چقدر است؟

ایسنا