اختصاص بودجه به ساتبا به‌منظور تأمین منابع مالی توسعه طرح‌های تجدیدپذیر
اختصاص بودجه به ساتبا به‌منظور تأمین منابع مالی توسعه طرح‌های تجدیدپذیر
مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا از اختصاص ردیف در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به‌عنوان یک روش جدید تامین منابع مالی توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در کشور خبر داد.
نبض انرژی ، “سجاد انجم‌شعاع” با اشاره به اولویت‌گذاری پرداخت مطالبات سرمایه‌گذاران حوزه انرژی‌های تجدید‌پذیر، اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی ساتبا، حمایت وزارت نیرو و دفتر امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور برای فعال‌سازی منابع مالی تکلیف قانونی تبصره ۲ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، ردیف درآمدی مربوطه با تصویب و تأیید دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درج گردید.
وی با بیان اینکه این سازمان تمامی پروژه‌های تجدیدپذیر را توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسانیده است، اظهار داشت: به استناد ماده ۶۱ “قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی”، ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو موظف به عقد قرارداد بلند‌مدت خرید تضمینی از تولیدکنندگان غیردولتی برق از منابع تجدیدپذیر است و در این قانون منابع مالی مورد نیاز برای ایفای تعهدات سازمان ساتبا پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به عدم اجرای درست این ماده قانونی از زمان تصویب قانون اصلاح الگوی مصرف تا کنون، تصریح کرد: بر اساس ساز و کار‌های قانونی پیش‌بینی شده در این قانون می‌بایست منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از طریق فروش آن به شبکه برق، ارزش سوخت صرفه‌جویی شده و عدم تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی تامین گردد که متاسفانه هیچ کدام اجرایی نگردیده است.
انجم‌شعاع از پیشنهاد سازوکار اجرایی تبصره ۲ ماده ۶۱ در لایجه ۱۴۰۰ برای اولین بار خبر داد و گفت: با موافقت سازمان برنامه و بودجه این پیشنهاد ایجاد ردیف درآمدی تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد ریال به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که در صورت تایید و فعال شدن منابع مالی حاصل از این ظرفیت در بودجه سنواتی، زمینه مناسبی برای تامین مالی طرح‌های تجدیدپذیر در سازمان ساتبا فراهم خواهد شد.
وی افزود: در اینصورت علاوه بر امکان دریافت منابع حاصل شده از محل تبصره مذکور طی سال‌های گذشته، بخشی از اعتبار لازم را برای توسعه و حمایت از برق تجدیدپذیر و همچنین تسویه تعهدات ایجاد شده در مقابل سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بدست خواهد آمد.
برق نیوز