غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم به معنای مرگ برجام نیست
غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم به معنای مرگ برجام نیست
شهید فخری زاده را ۴۰ روز پیش از دست دادیم و امروز طی ۱۲ ساعت با تکنیک های فنی جدید به غنی سازی ۲۰ درصدی رسیدیم و توقفی در کار نخواهد بود. اروپایی ها سابقه بدی در همه زمینه ها از خود برجای گذاشتند و شاهد محکومیت جهانی در این زمینه بودیم اما اروپایی ها ضعیف تر بودند و چهره آنها برای ما شناخته شده است. ما غنی سازی ۲۰ درصدی را شفاف انجام می دهیم و مساله پنهانی نداریم و این ۲۰ درصدی درصورت خواسته های ما براساس برجام برگشت پذیر است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی غنی سازی ۲۰ درصدی انجام شده است، گفت: کاهش تعهدات ایران بر اساس برجام اتفاق افتاده و این مهم به معنای مرگ برجام نیست.

به گزارش نبض‌انرژی، به نقل از ایرنا، “عباس عراقچی” در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما عنوان کرد: آنچه امروز در سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و چهلمین سالگرد شهید فخری زاده انجام می شود، پیام و وجه نمادین دارد و با حذف فیزیکی افراد ، دستاورد آنان متوقف نمی شود و این مسیر ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: غنی سازی ۲۰ درصدی از مهمترین مباحث برنامه هسته ای ایران بود. کاربرد غنی سازی ۲۰ درصدی برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است که سوختش از خارج کشور وارد می شد. حدود سال ۸۸ سوخت این راکتور به اتمام رسید و درخواست ما را برای تامین این سوخت انجام ندادند و در آن زمان با تلاش دانشمندان ایرانی به غنی سازی ۲۰ درصدی رسیدیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: راکتور تهران مصارف تحقیقاتی دارد و رادیو داروها را انجام می دهد. بیش از یک میلیون نفر نیازمند این رادیو داروها هستند و این نیاز ضروری تعطیل شدنی نیست. سال ۸۹ این سوخت را تولید کردیم و تا قبل از نهایی شدن برجام، ۴۰۰ کیلوگرم مواد غنی شده ۲۰ درصد داشتیم و برای سال ها این سوخت را داشتیم.

عراقچی ادامه داد: در برجام تولید را متوقف کردیم و نیازی هم به تولید نداشتیم. در برجام غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کردیم و نیاز فوری به آن نداشتیم. طبق برجام ما ۲ سال قبل از پایان سوخت، اعلام می کردیم و با تولید و یا خریداری، سوخت موردنظر تامین می شد. با خارج شدن آمریکا از برجام و وضع تحریم ها منافع ما به صفر رسید و ما تعهدات خود را در پنج گام کاهش دادیم. در گام دوم اعلام کردیم که به درصد غنی سازی ۳.۶۷ درصد قانع نیستیم و درصد غنی سازی را بالا می بریم.

وی توضیح داد: از یک سال پیش درصد غنی سازی را زیر ۵ درصد نگه داشته بودیم. مجلس شورای اسلامی در قانون راهبردی ، دولت را مکلف به غنی سازی ۲۰ درصدی کرد و فارغ از اختلاف نظرها، ما این قانون الزام آور را اجرا کردیم و تردیدی در این امر وجود ندارد. روال حقوقی و اطلاع رسانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی طی شده و ما طبق اختیاراتی که معاهدات ام پی تی به ما می دهد کار خود را انجام می دهیم. ما تعهدات خود را جزیی و مرحله به مرحله متوقف کردیم و غنی سازی ۲۰ درصدی براساس برجام است. ما اسنپبک را اجرا کردیم و کماکان برجام سر جای خود باقی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت: غنی سازی ۲۰ درصدی برای نیاز راکتور اتمی تهران بوده و براساس قانون مصوب مجلس ، ما آن را انجام دادیم. اگر طرفین ما به تعهدات خود برگردند ما نیز امکان بازگشت به تعهدات خود در برجام را داریم . ما در عرض ۱۲ ساعت غنی سازی ۲۰ درصدی را اجرا کردیم.

عراقچی افزود: در مصوبه مجلس شورای اسلامی اشاره شده است به لحاظ فنی و فناوری، توانایی غنی سازی بالای ۲۰ درصدی در کشور وجود دارد اما براساس نیاز غنی سازی می کنیم و اعتقادی به سلاح هسته ای نداریم و این سلاح ها در مناسبات دفاعی و امنیتی ما جایی ندارند. برنامه ما براساس نیازهای میدانی است و نیازی به غنی سازی بیش از ۲۰ درصد نداریم.

اروپایی ها از ایران تشکر کنند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه یادآور شد: طرفین ما در برجام بارها اعلام کرده اند که رفع تحریم ها یک پایه اجتناب ناپذیر برجام است و اروپایی ها باید از ایران تشکر کنند و به اجرای قانون مجلس شورای اسلامی ایراد نگیرند و بهتر است انحرافات خود را در مسیر برجام اصلاح کنند. راه حفظ برجام این نیست که به ایران فشار بیاورند بلکه باید طرفین غربی به تعهدات خود بازگردند.

عراقچی توضیح داد: اروپایی ها ناتوانی خود را در تعهد به برجام نشان دادند و به هر حال کشورهای اروپایی نتوانستند تضمین کنند که ایران از منافع برجام استفاده کند. ۲۰ درصد غنی سازی به معنای مرگ برجام نیست بلکه عکس العمل ما به عدم تعهدات طرف مقابل در برجام است.

وی عنوان کرد: ما ۴ هزار کیلوگرم مواد غنی سازی شده زیر ۵ درصد داریم و غنی سازی ۲۰ درصدی هم داریم. ما مرزهای برجام را در بعد عدم اشاعه جابجا کردیم. اما امروز برجام اثر عدم اشاعه را ندارد اما اگر آنان به تعهدات خود بازگردند ما نیز به تعهدات بازمی گردیم.

اتهام بی اساس رژیم صهیونیستی

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه درباره اتهام صهیونیست ها درباره فعالیت های نظامی – هسته ای ایران تاکید کرد: این ادعاها همیشه بی پایه و اساس بوده و این رژیم خود در این زمینه فعالیت می کند. اگر ایران حسن نیت نداشت در این راه قدم نمی گذاشت و ایران تعهد خود را به عدم ساخت سلاح هسته ای ثابت کرده و با حسن نیت تعهدات خود را اجرا کرد و از این رو کسی در دنیا نمی تواند ایران را به سوءنیت در برجام متهم کند. امروز وقت آن است که دیگران برای حفظ برجام، به سمتی بروند که ایران از رفع تحریم ها استفاده کند.

عراقچی ادامه داد: ما میز مذاکره و برجام را ترک نکردیم. امریکا از روز اول اجرای برجام کاستی های زیادی داشت و با روی کار آمدن دونالد ترامپ ، امریکا میز مذاکرات را ترک کرد و طبیعی است آمریکا باید به برجام برگردد و تحریم های پیش بینی شده در برجام را بردارند و در عین حال باید تحریم های ۴ سال اخیر را که جدید وضع شده بردارند. اگر این اتفاق رخ دهد جمهوری اسلامی ایران تصمیم مقتضی را اتخاذ می کند.

هیچ شرطی نمی پذیریم

وی تصریح کرد: غربی ها دچار توهم شدند و فکر می کنند به دلیل فشارهای مجدد آمریکا، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به برجام است و آنها می توانند برای این امر شرط بگذارند. جمهوری اسلامی ایران تصمیم خود را برای زندگی بدون برجام و اقتصاد بدون برجام اتخاذ کرده است. دو سال است بودجه دولت بدون نفت بسته شده و این امر فشار زیادی را به مردم ما آورده اما هر کشوری که استقلال را تجربه کرده مراحل دشواری را طی کرده است.

به گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکای بایدن از سر خود این نکته را بیرون کند که جمهوری اسلامی ایران آغوش خود را برای بازگشت به برجام باز کرده است. ایران هیچ شرطی را برای بازگشت به برجام نمی پذیرد و هیچ بندی را به برجام اضافه نمی کند و هیچ موضوعی نیز برای مذاکره وجود ندارد به خصوص بحث های موشکی.

عراقچی افزود: حتی مواردی از جمله اسنپبک وجود دارد که ایران درباره آن حرف دارد و آمریکا از این مکانیزم سوءاستفاده کرد و باید جلوی سوءاستفاده مجدد از این سازوکار گرفته شود. به خاطر دارم کشورهایی به امریکا می گفتند مذاکرات باید معطوف به برنامه هسته ای باشد و نه مسائل منطقه ولی امروز می گویند باید درباره مسائل منطقه نیز گفت وگو شود. برجام قابل مذاکره نیست و درباره هیچ موضوع دیگری نیز مجددا مذاکره نخواهد شد.تا زمانی که برجام به توافق موفقی تبدیل نشود نمی توان توقع داشت که حتی درباره موضوعات دیگر گفت وگو کرد.

به رخ کشیدن قدرت نظامی ایران

وی در ادامه گفت: اتفاقاتی در حوزه پیرامونی ما از سوی آمریکا صورت گرفته که بیشتر یک نوع نمایش نظامی بود. تحلیل هایی بود که آیا آنان نگران بودند در سالگرد شهادت سردار سلیمانی ایران کاری کند و یا آنکه ترامپ درگیر مسئله جدیدی شود.

در مقابل تحرکات آمریکا، نیروهای مسلح ما آمادگی بالایی را به رخ کشیدند و به دلیل همین اقتدار در منطقه خلیج فارس و با اقتدار موشکی خیال ما از امنیت کشور راحت است و هیچ قدرتی تصور حمله به ایران را نخواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: نیروهای مسلح ما آمادگی کامل را دارند و تحرکات آمریکا را زیر نظر داریم و تمام پایگاه های آمریکا در منطقه زیر چشم نیروهای مسلح است و لحظه ای تحرکات هواپیماهای جنگی و شناسایی و ناوها و زیردریایی های آمریکایی رصد می شود و ما از شرایط درگیری عبور کردیم و آنچه شاهد بودیم یک نمایش نظامی آمریکایی بود که با نمایش دفاعی ایران خنثی شد.

فتنه انگیزی برخی ها در منطقه

وی عنوان کرد: باید مراقب فتنه انگیزی برخی در منطقه باشیم. کسانی هستند علاقمند هستند درگیری در منطقه ایجاد کنند و حیاتشان در تنش و اشغالگری است. رژیم صهیونیستی حیاتش در ادامه درگیری است. حادثه سفارت آمریکا در بغداد کاملا مشکوک بود تا فتنه ای در منطقه ایجاد شود که این مسئله کنترل شد. رژیم صهیونیستی با آتش در منطقه بازی می کند و نمی تواند بازی را به خلیج فارس بیاورد. رژیم صهیونیستی از همه کشورهای منطقه اسیب پذیرتر است و واکنش ما شامل همه کسانی است که اقدام به فتنه انگیزی کنند. توانمندی ما البته خود عامل بازدارنده است.

پیامی به بایدن ندادیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: ما هیچ پیغامی با تیم بایدن رد و بدل نکردیم. در جریان قضایای اخیر و شدت گرفتن تحرکات منطقه پیام های خود را به آمریکا دادیم که واکنش ما بدون هشدار قبلی شدید خواهد بود.

کشورهای منطقه اگر تماس داشتند درباره تحرکات اخیر بوده و آنها نیز به سهم خود برای کاهش تنش اقدام کردند.

وی همچنین درباره خرید واکسن کرونا و کارشکنی آمریکایی ها نیز عنوان کرد: مسیرهایی برای خرید واکسن باز شده که البته مشکلاتی نیز دارد. جزییات را در این باره بانک مرکزی اعلام خواهد کرد و ما در این راه دست بسته نیستیم.

عراقچی یادآور شد: حذف فیزیکی نشان از ضعف دشمنان ما است. در بحث هسته ای ، ما دانشمندان بسیاری را از دست دادیم اما تجربه به آنها ثابت کرده هیچ خللی در برنامه هسته ای ما پیش نیامد و هر دانشمندی که از صحنه کنار برود دانشمندان دیگری جای آنان را پر می کنند.

شهید فخری زاده را ۴۰ روز پیش از دست دادیم و امروز طی ۱۲ ساعت با تکنیک های فنی جدید به غنی سازی ۲۰ درصدی رسیدیم و توقفی در کار نخواهد بود. اروپایی ها سابقه بدی در همه زمینه ها از خود برجای گذاشتند و شاهد محکومیت جهانی در این زمینه بودیم اما اروپایی ها ضعیف تر بودند و چهره آنها برای ما شناخته شده است. ما غنی سازی ۲۰ درصدی را شفاف انجام می دهیم و مساله پنهانی نداریم و این ۲۰ درصدی درصورت خواسته های ما براساس برجام برگشت پذیر است.