ونزوئلا به دنبال تشکیل اقتصاد بدون دلار با شرکای نفتی
ونزوئلا به دنبال تشکیل اقتصاد بدون دلار با شرکای نفتی
وزیر نفت ونزوئلا گفت امیدوار است بتواند یک بلوک تجاری شامل چین، هند و روسیه برای کمک به کشورش برای دریافت پول نفت با ارزی غیر از دلار به‌وجود آورد.

به گزارش نبض انرژی؛طی یک ماه اخیر ونزوئلا با تحریم های جدید نفتی از سوی آمریکا مواجه بوده است ،به همین سبب این کشور به‌دنبال شیوه‌های جایگزین پرداخت برای حفظ جریان نفت خود به هند است. هند پس از تحریم ونزوئلا، تبدیل به یک بازار صادرات حیاتی برای ونزوئلا شده است. هدف این تحریم‌ها مهار صادرات نفت خام این کشور عضو اوپک به آمریکا است.
مانوئل کوودو با اشاره به چین، روسیه و هند گفت :«ما همه می‌توانیم یک اقتصاد بسازیم، این اقتصاد لزوماً مجبور نیست اقتصادی با دلار باشد».
کوودو که در روز دوشنبه گفته بود کاراکاس برای معاملات پایاپای با هند آماده است،اما در مورد جزئیات تجارت با هند صحبتی نکرد.
وی در حاشیه کنفرانس دوسالانه پتروتک هند گفت: «ما مطمئناً طرح‌های تجاری خود را به کسانی که می‌خواهند صنعت نفت ما را ویران کنند اعلام نمی‌کنیم».
ونزوئلا با وجود تحریم‌ها به تمام مشتریان خود از جمله صنایع ریلاینس، نفت عرضه می‌کند.
مدارک تجاری داخلی شرکت نفت دولتی ونزوئلا نشان می‌دهد ریلاینس که پول بخش زیادی از خرید نفت را از این شرکت، نقدی پرداخت می‌کند، از طریق واحد خود در آمریکا، IRL، به ونزوئلا سوخت رسانی می کند.

  • منبع خبر : رویترز