ونزوئلا حساب‌های نفتی خود را به روسیه منتقل کرد/«گازپروم بنک» به سرگردانی نفتکش های ونزوئلایی پایان می دهد
ونزوئلا حساب‌های نفتی خود را به روسیه منتقل کرد/«گازپروم بنک» به سرگردانی نفتکش های ونزوئلایی پایان می دهد
پس از اِعمال تحریم نفتی ونزوئلا به منظور فشار بر دولت مادورو،شرکت نفت دولتی ونزوئلا به مشتریان خود گفته است که پول فروش نفت را در حساب هایی که به تازگی در گازپروم بنک روسیه باز کرده پرداخت کنند.

به گزارش نبض انرژی؛این اقدام شرکت نفت دولتی ونزوئلا پس از آن صورت گرفت که آمریکا تحریم های جدید مالی شدیدی در 28 ژانویه وضع کرد که هدفش مسدود کردن دسترسی مادورو به درآمد نفت این کشور است .
حامیان خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا و رئیس جمهور موقت خودخوانده، اخیراً گفته اند که صندوقی برای قبول درآمدهای فروش نفت ونزوئلا تاسیس کرده اند .
آمریکا و چندین کشور دیگر خوان گوایدو را به عنوان رهبر قانونی ونزوئلا پذیرفته‌اند. مادورو گوایدو را عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکا می‌داند که قصد راه‌اندازی یک کودتا را دارد .
شرکت نفت دولتی ونزوئلا همچنین بر شرکای خارجی خود فشار می‌آورد تا سهام خود را در قراردادهای مشترک در منطقه تولیدی کمربند اورینوکو حفظ کنند.شرکای این قرارداد های مشترک عبارتند از : ایکویینر نروژ، چورون آمریکا و توتال فرانسه .
حتی پس از دور اول تحریم های مالی در 2017، قراردادهای مشترک شرکت نفت دولتی ونزوئلا حسابهای بانکی خود را در آمریکا و اروپا برای دریافت پول فروش نفت حفظ کردند. آنها همچنین از بانک‌های مشابه در آمریکا و اروپا برای واریز پول به حساب های شرکت نفت دولتی ونزوئلا در چین استفاده کردند .
چند هفته پیش شرکت نفت دولتی ونزوئلا دستورالعمل های بانکی جدید را به مشتریانش اعلام کرد و در حال انتقال حسابهایش است تا بتواند نفت خام را جداگانه صادر کند. این تصمیم در بحبوحه درگیری خروج کارکنان برخی شرکت ها از کاراکاس از زمان اعمال تحریم های آمریکا در ژانویه گرفته شد.
این تحریم‌ها به شرکت‌های نفتی آمریکایی که در ونزوئلا کار میکنند مثل چورون و شرکت‌های خدمات نفتی مثل هلیبورتون و بیکر هیوز جنرال الکتریک و اسچلامبرگر مهلت داد تا تمام عملیات هایشان را در این کشور آمریکای جنوبی متوقف کنند .
اتحادیه اروپا کشورهای عضو را تشویق کرده دولت موقت جدید به رهبری خوان گوایدو را تا زمان برگزاری انتخابات جدید به رسمیت بشناسند. اروپا همچنین اعلام کرد که می‌تواند برای جلوگیری از دسترسی مادورو به درآمدهای نفت، تحریم‌های مالی وضع کند .
ونزوئلا در زمان مادورو شاهد فروپاشی اقتصادی است که باعث شده بسیاری از مردم دچار سوء تغذیه شده یا به دنبال دارو سرگردان باشند و حتی تقریباً 3 میلیون ونزوئلایی به دلیل وضع نابسامان اقتصادی از کشور خارج شوند.
تحریم‌های طراحی شده برای دور کردن مادورو از درآمد نفتی در هفته های اخیر سبب شده تا ناوگانی از نفتکش های ونزوئلا به دلیل مشکلات پرداخت پول نفت توسط مشتریان،در سواحل سرگردان شوند.

  • منبع خبر : رویترز