سفالی فاقد لعاب که بدون چرخ سفالگری ساخت می‌شود
سفالی فاقد لعاب که بدون چرخ سفالگری ساخت می‌شود
مهارت تولید سفال برجک شهرستان خمین به عنوان نمونه ای از هنر ارزشمند سفالگری بدون چرخ به ثبت ملی رسید.

به گزارش نبض انرژی،قاسم کاظمی با اشاره به اینکه سفال برجک خمین که به “دوگوله برجکی” معروف است در روستایی با این نام از توابع شهرستان خمین تولید می‌شود، اظهار داشت: این سفالینه تماماً توسط بانوان تولید می‌شود و حتی مراحل تولیدی مانند تهیه گل و فراهم کردن مقدمات کار.

وی ادامه داد: برای تهیه این محصول از چرخ سفالگری استفاده نمی‌شود و تمام مراحل با دست انجام می‌پذیرد. مواد اولیه مورد نیاز تماما بومی بوده و همچنین در ساخت سفالینه از ابزار بسیار ساده دستی استفاده می‌شود. در این سفالینه‌ها لعاب به کار نمی‌رود و تزیینات بسیار ساده به صورت خطوط مورب بر سطح ظروف ایجاد می‌شود.

کاظمی افزود: این سفالینه بیشتر به صورت دوگوله و ظروفی برای نگهداری لبنیات (کشک،دوغ،روغن و …)، ترشیجات و همچنین برای مراحل پخت نان ساخته می‌شوند.

سرپرست معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی، استان مرکزی گفت: دوگوله یا دوگله یا دوذوقه یکی از غذاهای سنتی و بومی استان است که در سراسر کشور به آب گوشت یا دیزی معروف است.

کاظمی افزود: این هنر منسوخ شده که با پیگیری های اداره کل در سال جاری و با همت بانوی 75 ساله برجکی به نام عذرا حمزه‌لو احیا شد، پس از تکمیل پرونده و مستندنگاری در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید تا در حقیقت از خطر فراموشی در امان بماند.

انتهای پیام/