ارائه راهکارهای بخش خصوصی در نشست سرمایه گذاری بخش انرژی
ارائه راهکارهای بخش خصوصی در نشست سرمایه گذاری بخش انرژی
فعالان و متخصصان حوزه انرژی به ارائه راهکارهایی جهت توسعه بیشتر همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین راهکارهای برون رفت از مشکلات فعلی اقتصاد و بخش انرژی کشور پرداختند.

به گزارش نبض انرژی،حسن کاظمی عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در نشست تخصصی “سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و مدل همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی و خارجی” که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش برگزار شد، به بررسی تاریخچه رشد اقتصادی چین پرداخت و گفت: این کشور با ایجاد اصلاح در چارچوب‌ حقوقی و قانون تجاری در مناطق ویژه و آزاد، اصلاح نظام بانکی بدون ترس از بروکرات‌ها و ایدئولوگ‌ها و پذیرش بخش خصوصی به عنوان یک نهاد نجات بخش توانست تغییرات بزرگی را در اقتصاد خود بعد از مائو ایجاد کند و این راه پس از شیائدشنگ ادامه یافت.

وی ادامه داد: چین الگویی موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در قرن بیست و یکم است و ثمرات این عمل، کاهش فقر، تامین رفاه نسبی در این کشور و کاهش نابرابری‌ها بود.

کاظمی تصریح کرد: برای حل مشکلات اقتصادی کشور و به خصوص بخش انرژی و صنعت نفت، باید ابتدا نگاهمان را اصلاح کنیم و سپس به اصلاح امور جاری کشور در چارچوب قوانین بپردازیم.

در ادامه این نشست فعالان و متخصصان حوزه انرژی به ارائه راهکارهایی جهت  توسعه بیشتر همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط پرداختند و محمد مهدی مظفر مشاور مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، گفت: اکنون در مواجهه با صنعت نفت، با صنعتی ورشکسته روبه رو هستیم که برای همگام شدن با برنامه ششم توسعه به بیش از 80 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد؛ افزون بر این، دولت حدود 55 میلیارد دلار بدهی به بخش خصوصی دارد.

مظفری به چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: استقراض دولت، کاهش واگذاری‌ شرکت‌های دولتی و کاهش سهم صندوق‌ توسعه ملی از منابع حاصل از ارز صادرات در کنار ناآمادگی و غیر شفاف بودن شرکت‌های داخلی و منطبق نبودن صورت‌های مالی با مدل‌های بین‌المللی از جمله مشکلات داخلی است.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: 5 گام اصلی برای تصمیم‌گیری درباره سبد سرمایه‌گذاری و نیازمندی‌های تامین مالی وجود دارد که تحول در سبد دارایی‌های شرکت، تغییر ترازنامه از مدل کاغذی به عملیاتی، تحلیل سناریوهای پیش روی شرکت، اولویت‌بندی پروژه‌ها و الزامات تامین مالی از جمله آنها است.

در ادامه ساسان کاظمی‌نژاد مدیر بخش حمل‌و‌نقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت به موضوع مهم اصلاح الگوی مصرف در بخش انرژی کشور اشاره کرد و گفت: زمانی که امکان افزایش تولید وجود ندارد، بهتر است که تولیدات فعلی بهینه شود.

وی افزود: اکنون بسیاری از تجهیزات بخش نفت فرسوده است و این موضوع موجب هدر رفتن انرژی شده است؛ بنابراین، بهینه‌سازی انرژی می‌تواند در این برهه زمانی به افزایش بهره‌وری در صنعت کمک شایانی کند.

کاظمی‌نژاد تصریح کرد: در حال حاضر ابزارهای زیادی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور وجود دارد و وزارت نفت از تمام سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری  در بخش بهینه‌سازی مصرف هستند، با آغوش باز استقبال می‌کند.