اختصاص سهمی از تبصره ۱۸ بودجه به عوارض و خرید برق تجدیدپذیرها
اختصاص سهمی از تبصره ۱۸ بودجه به عوارض و خرید برق تجدیدپذیرها
مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی می گوید: سهمی از تبصره 18 قانون بودجه برای توسعه اشتغالزایی به شکل بودجه مستقیم به عوارض برق اضافه و برای خرید برق تجدیدپذیر استفاده شود.

به گزارش نبض انرژی، مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی می گوید: سهمی از تبصره 18 قانون بودجه برای توسعه اشتغالزایی به شکل بودجه مستقیم به عوارض برق اضافه و برای خرید برق تجدیدپذیر استفاده شود.

پیمان تقی پور امروز در نشست تخصصی با موضوع نقش و پتانسیل انرژی‌های تجدید پذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور با بیان اینکه توسعه تجدیدپذیرها از تخلیه روستاهای مرزی جلوگیری به عمل می آورد گفت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب و موجب التیام بخشی به بحران آبی موجود در کشور می‌شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به صورت 20 ساله و با قیمت‌های مصوب، موجب جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به این حوزه شده است. برای مثال، اجرای طرح برکت آفتاب در خراسان رضوی و با حمایت کمیته امداد امام خمینی موجب شد تا سامانه‌های خورشیدی برای مددجویان این کمیته احداث شوند و این مددجویان مالک نیروگاه خورشیدی شده و برق تولیدی خود را به وزارت نیرو بفروشند و درآمد کسب کنند.

 به گفته وی،کمیته امداد موفق به ایجاد ۲۴۰۰ نیروگاه تجدید پذیر کوچک مقیاس در مناطق محروم و قشر بسیار ضعیف جامعه شده است.

مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) افزود: توسعه تجدید پذیرها در مناطق محروم، نه تنها موجب محرومیت زدایی و ایجاد پدافند غیر عامل می‌شود، بلکه جایگزین مناسبی برای اشتغال کشاورزان در مناطق روستایی است.

تقی پور افزود: یکی از مشکلاتی که در مسیر توسعه تجدیدپذیر پیش آمد این بود که عوارض برق که در قانون بودجه با هدف توسعه تجدیدپذیر و بهینه سازی شبکه روستایی در نظر گرفته شده بود، به صورت کامل و منظم در اختیار تجدید پذیرها قرار داده نشد و موجب تاخیر در پرداخت‌ها شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به توسعه ایجاد شده در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر با کمبود بودجه رو به رو هستیم و از این رو نیاز است، علاوه بر عوارض برق، سهمی از بودجه‌هایی که برای توسعه مناطق محروم و ایجاد اشتغال به هر یک از استان‌ها اختصاص می یابد، نیز برای خرید برق تجدیدپذیر از این سامانه ها صرف شود، چرا که اغلب سامانه‌های کیلوواتی و نیز نیروگاه‌های با ظرفیت بالا در مناطق محروم احداث شده اند و در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان موفق بوده‌اند.

وی تاکید کرد: سهمی از تبصره 18 قانون بودجه در خصوص توسعه اشتغالزایی و نیز قانون استفاده متوازن از امکانات کشور به شکل بودجه مستقیم به عوارض برق اضافه شود و برای خرید برق تجدیدپذیر استفاده شود.

تقی پور خاطر نشان کرد: طبق ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، سوخت صرفه جویی شده نیز به عنوان یکی از منابع برای خرید برق تجدیدپذیر باید در اختیار ساتبا قرار گیرد، ولی هنوز این امر محقق نشده است.

انتهای پیام/ب