ماجرای ادعای توصیه دولت برای خریداری نفت از بورس
ماجرای ادعای توصیه دولت برای خریداری نفت از بورس
مدیر عامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش وزارت نفت برای فروش نفت در اتاق تاریک در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت؛ گفت: این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است.

به گزارش نبض انرژی،مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به اینکه این ادعا که دفعه قبل محموله نفت خام در بورس با توصیه دولت خریداری شده،بی معنی است، گفت:در صورت حمایت از عرضه نفت در بورس انرژی و تداوم آن،امکان تحقق صادرات ۱.۵ میلیون بشکه ای نفت وجود دارد.

سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ، پیرامون امکان تسویه مطالبات پیمانکاران با نفت خام از سوی دولت گفت: دولت هر ساله بابت تسویه بدهی خود اقدام به انتشار اسناد خزانه اسلامی می‌کند. ممکن است دولت تصمیم بگیرد بدهی‌های خود را بجای اسناد خزانه با کالا تهاتر نماید. بنابراین تهاتر بدهی با نفت خام بابت تسویه بدهی‌ها امکان پذیر است.

 

*امکان جای گزینی نفت با اسناد خزانه برای تسویه مطالبات

وی افزود: پیمانکارانی همچون مپنا و یا شرکت‌های راه سازی قادر به فروش نفت و صادرات آن به بازارهای جهانی نیستند، زیرا فروش نفت فعالیتی تخصصی است، بنابراین می‌توانند در نهایت نفت خام دریافتی را به شرکت‌های متعلق به شرکت ملی نفت نفت بدهند، تا برای آن‌ها بفروشد.

حسینی ادامه داد: در کمیسیون اقتصادی با حضور شرکت ملی نفت پیشنهاد شد نفت خام در سال 98 به طور منظم با حجم مشخصی در بورس انرژی عرضه شود تا خریداران بتوانند برنامه ریزی کنند. البته در مورد برق نیز همین پیشنهادها مطرح است.

 

*وقت آزاد سازی برق فرارسیده

وی در برابر این پرسش فارس که برای آزاد سازی قیمت برق تا کنون چه  اقدام‌هایی شده است گفت: حداقل در بخش مصرف کننده‌های بزرگ برق وقت آزاد سازی قیمت برق فرا رسیده است. به اندازه کافی تعیین تعرفه برق  و نرخ گذاری به صنعت برق آسیب زده و وقت آن رسیده که صنعت برق بتواند آینده تولید را تضیمین کند و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه تضمین شود. در عین حال صنعت برق باید قادر باشد از افت و خیزهای اقتصادی استفاده کند، بنابراین باید اجازه داد حداقل در بخش مصارف بزرگ از سازوکار بازار استفاده شود.

صنعت برق باید قادر باشد از افت و خیزهای اقتصادی استفاده کند، بنابراین باید اجازه داد حداقل در بخش مصارف بزرگ از سازوکار بازار استفاده شود.

حسینی افزود:در بخش شبکه‌های توزیع که با خانوار سروکار دارند و یا به عبارتی مصرف کنندگان خرد موضوع آزاد سازی قیمت‌ها مقوله جداگانه ای است .شدت مصرف در بخش صنعتی و سهم آن‌ها در قیمت تمام شده برق به شدت پایین است.با نگاهی به بزرگ‌ترین مصرف کنندگان برق در بین شرکت‌های بورسی ، مشاهد می‌شود که قیمت سهم برق در قیمت تمام شده آن‌ها حدود نیم درصد تمام می‌شود.

 

*آفت فروش نفت در اتاق تاریک برای بورس

مدیر عامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش وزارت نفت برای فروش نفت در اتاق تاریک در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت؛ گفت: این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است. اصولاً هر اقدامی باعث شود کنار بازار شفاف عرضه کالا مسیر دیگری بازگشایی شود، به طور حتم کار غلطی است. برای یک کالا اگر چند مسیر باز شود محل اشکال است.

 

*این ادعا که دفعه قبل محموله نفت خام در بورس انرژی با توصیه دولت خریداری شده، بی معنی است

وی پیرامون برخی انتقادها نسبت به میزان موفقیت بورس انرژی در عرضه‌های بعدی نفت خام گفت: 16سال تأخیر در راه اندازی این بازار ایجاد شده و حالا بر روی کارکردهای بورس به واسطه محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام نباید قضاوت کرد.

حسینی تاکید کرد: طبق اطلاعیه عرضه شرکت‌های حقوقی داخلی و خارجی می‌توانند نفت خام را خریداری کنند. بنابراین این ادعا که دفعه قبل محموله نفت خام در بورس انرژی با توصیه دولت خریداری شده، بی معنی است.

 

320 کد معاملاتی خارجی در تالار سبز

وی ادامه داد: در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند. باید مراقب بود بازار نفت در بورس انرژی تداوم داشته باشد و خارجی‌ها با تداوم عرضه‌های بیشتر وارد بازار شوند. این اتفاق هم اکنون رخ داده و باز هم خواهد افتاد. بنابراین با یک نوبت عرضه محدود نمی‌توان در مورد میزان موفقیت کارکردهای بازار متشکل بورس انرژی قضاوت کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم کمک به شکل گیری بازار معاملات نفت خام در بورس انرژی گفت:کالاهای عرضه شده در بورس انرژی از یک برش سنگین کم ارزش که از فرایند تقطیر در پالایشگاه گرفته می‌شود، تا نفت خام همگی در بازار از خریدار برخوردار بوده و ارزشمند هستند.

در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند.

وی ادامه داد: اگر از عرضه نفت در بورس انرژی حمایت شود و تداوم عرضه وجود داشته باشد می‌تواند تمام ظرفیت اعلام شده در بودجه را محقق نماید. ظرفیت 1.5 میلیون بشکه ای بسیار پایین بوده و در حد یک بار کشتی است.در این ارتباط حمایت باید بر اساس برنامه اجرایی مشخص، زمان‌بندی مشخص و مبتنی بر ذائقه خریداران در معامله لحاظ شود.

حسینی با بیان اینکه در وزارت نفت اعتقاد به بورس انرژی وجود دارد، از انتشار اطلاعیه انگلیسی عرضه نفت خام بر روی سایت شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: «به عنوان مدیر عامل بورس انرژی از روندی که طی شده کاملاً راضی و به آینده آن خوشبین هستم.»

 

*کم اطلاعی از بورس دلیل سوء تفاهم کارشناسی

وی در برابر این پرسش که چرا برخی رسانه‌های خارجی نسبت به عرضه نفت خام در بورس انرژی موضع گیری و خوشبین نیستند، گفت: کم اطلاعی اشخاصی که در مورد این موضوع صحبت می‌کنند، دلیل اصلی این موضع گیری‌ها است. به طور مثال برخی مدیران عنوان می‌کنند، اسامی خریداران را از سایت خود حذف کنید، در حالی که نه تنها نفت خام بلکه بر روی سایر کالاها نیز در بورس انرژی  اطلاع رسانی نمی‌شود که نیازمند حذف شود.

مدیر عامل بورس انرژی از تلاش برای عرضه میعانات گازی مشابه محموله‌های عرضه نفت خام بدون نیاز به مصوبه شورای عالی همانگی اقتصادی در بورس سخن گفت و افزود:هم اکنون سقف عرضه نفت خام سبک ایران بر اساس مجوز 3 میلیون بشکه‌ای است که به صورت عرضه‌های یک میلیون بشکه ای روانه میز فروش بخش بین الملل بورس انرژی خواهد شد.

وزارت نفت با ارزیابی سرانجام این سه میلیون بشکه اقدام به دریافت مجوزهای بعدی عرضه این کالا خواهد کرد.

 

*گفتمان جدید بورس انرژی در بازار سرمایه

حسینی درباره تسویه شرایطی وجه معامله نفت خام در اطلاعیه عرضه جدید بر اساس 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی و نبود حساب ارزی در سمات گفت: بورس انرژی ایران می‌تواند پنجره ورود بازار سرمایه کشور به بازار سرمایه بین المللی به دلیل نوع کالاهای معامله شده در آن باشد. تا کنون بازار سرمایه نیازی به تسویه‌های ارزی نبوده چون معامله ارزی وجود نداشته و سهام در داخل به طور ریالی معامله می‌شده است.

موضوع‌هایی همچون حساب ارزی از کانال بورس انرژی به تدریج در حال مطرح شدن است و گشایش حساب ارزی در حال بررسی و پیگیری است.

وی ادامه داد: هم اکنون موضوع‌هایی همچون حساب ارزی از کانال بورس انرژی به تدریج در حال مطرح شدن است و گشایش حساب ارزی در حال بررسی و پیگیری است که شاید به ثمر نشستن آن اندکی زمانبر باشد.

 

*بازار سرمایه آماده مذاکره با بانک ها

به گفته امسال بازار سرمایه ایران عضو سازمان بین المللی آیسکو شده که این عضویت اجازه می‌دهد در بازارهای بین المللی بورس اوراق بهادار حضور پررنگ تری داشته باشیم که یکی از الزامات آن قطعاً برخورداری از حساب ارزی است.

حسینی افزود: هر بانک خارجی که آمادگی همکاری با بورس ایران را داشته باشد و ملاحظات بانکی کشور را بپذیرد می‌تواند پای میز مذاکره بنشیند.ایران کشوری است که می‌خواهد توسعه یابد و بزرگ شود بنابراین باید به طور دائم در حال مذاکره باشد.از این رو بورس انرژی و سمات با شبکه بانکی داخلی مذاکره کرده و این شبکه اقدام به ایجاد روابط بین المللی خواهد کرد.

 

منبع:فارس

سیمای انرژی