مقصر اصلی ریزش بورس !
مقصر اصلی ریزش بورس !
آیا نباید تدبیری اندیشیده میشد که کارگزاریها به یکباره سهام عدالت رو نفروشن بلکه تدریجی که اینچنین بازار رو به ضرر نکشانند

به گزارش نبض انرژی، در حالی که پیش‌بینی می‌شد خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه باعث افزایش شاخص بورس شود اما شاخص بورس حدود ۱۳ هزار واحد ریزش کرد. برخی می‌‌گویند دستکاری دولت در بازار دلیل ریزش است، برخی می‌گویند تازه‌واردها مقصرند و برخی هم سهام عدالت را عامل ریزش شاخص می‌دانند.

در حالی که پیش‌بینی می‌شد خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه، شاخص بورس امروز ۲۲ مرداد ماه را صعودی کند، اما پس از روند صعودی در ساعات اولیه بازار سهام، شاخص بورس حدود ۱۳ هزار واحد ریزش کرد و باعث غافلگیری سهامداران شد.

امروز چندمین روزی است که شاخص بورس منفی است و حتی اخبار دارا دوم هم نتوانست شاخص کل را مثبت نگه دارد. اما علت ریزش شاخص چیست؟ آیا مردم به بورس اعتماد ندارند یا این ریزش دلیل دیگری دارد؟

نظرات و پیش‌بینی‌های مردم درباره دلیل ریزش سهام و آینده بورس را در ادامه بخوانید:

اعتماد مردم از بین رفته
«امروز متخصصان پیش‌بینی میکنن که فردا بازار بورس مثبت است فردا که میرسه منفی میشه بالاخره با یه بهونه ای منفی شدن را توجیه میکنن قریب ۲ ماه کارشون همین شده تا مردم را تو بورس نگه دارن که پولشون از بازار بورس نکشند، من که دیگه اعتماد نمی‌کنم.»

«خبر دارا دوم و اخباری دیگر هیچ تاثیری در بورس ندارد بسیاری از مردم مایل به خرید دارا دوم نیستند مهم اعتماد مردم و امنیت بورس بود که با اصلاحات دستوری از بین رفته و اعتماد مردم را جلب کنید قیمت سهامها را افزایش دهید پولهای خارج شده دوباره جذب می شود»

«دار و ندارمون رو در بورس سرمایه گذاری کردیم تا علاوه بر اینکه دچار دلالی ارز و خودرو نشده باشیم به اقتصاد و تولید ملی کمکی کرده باشیم، اما بورس اصلا قابل اطمینان نیست»

«بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که در این مدت از دست رفت اعتماد مردم بود؛ ضرری که جبرانش اگر غیرممکن نباشد سخت است»

«وقتی دولت هشدار سهامداران مبنی بر دخالت در بورس را جدی نگرفت نتیجه همین شد که حالا می بیند»

«مردم به همان سرعتی که نقدینگی وارد بورس کردن برای خارج کردن پول خود صد چندان سرعت گرفته اند و دیگر به هیچ وجه اعتماد آنها باز نخواهد گشت.»

رفتار هیجانی تازه‌کاران
عده‌ای از سهامداران معتقدند مردم بدون آگاهی و علم وارد فضای بورس شدند و در مقابل نوسانات بازار رفتار هیجانی نشان می‌دهند و این رفتار هیجانی باعث دامن زدن به نوسانات می‌شود.

«علت فشار فروش ناشی از ترس سهامداریهای آماتور بود که منشا این ترس بخاطر عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها در نمادهای شاخص ساز بود.»

«دو سه روزی زمان میبره تا عرضه های سنگین افراد مبتدی فروش بره بعد نوبت سبز شدنه، وقتی بچه ده ساله میاد بورس همین میشه دیگه»

«اتفاق امروز ۸۰ درصد تقصیر سهامداران ناشی و ۲۰ درصد تقصیر کارگزاری ها بود»

«خروج پول توسط عده‌ای از سهامداران با ترس از ضرر بیشتر عامل اصلی ریزش است»

«دلیل این ریزش ها کاملا مشخص است وقتی سقف سهام شناور شرکتها افزایش یابد باید منتظر رفتار هیجانی حقیقی ها باشیم»

«تازه واردا گفتن چون همه حقوقی ها سهام شون رو عرضه می‌کنند ماهم بفروشیم که میاد پایین درصورتی که اونایی که فروختن نمی دونند حقوقی ها سهام عدالت مردم رو میفروشند»

«علت اصلی معاملات رفتار هیجانی تازه واردها است»

دولت بورس را دستکاری می‌کند
عده‌ای از مردم می‌گویند امروز هسته بورس دچار اختلال شد و بعد از بازگشت هسته سهام‌ها منفی شده بود، آنها معتقدند دولت برای حفظ تعادل بورس آن را کنترل می‌کند.

«یعنی از موقعی دولت دست گذاشت روی بورس و رئیس سازمان بورس رو عوض کرد هر کاری دلش میخاد میکنه.»

«چرا علت اصلی رو نمیگید؟ دلیل اصلی اینه که دولت میخواد بورس کنترل بشه و رشد آنچنانی نکنه همان طور که روحانی در سخنرانی چند وقت پیش هم گفته بود بورس باید متعادل باشه. امروز صبح که بازار مثبت بود هسته دستوری هنگ کرد و بعد تو قرمز بازار مثل ساعت سوییسی کار میکنه»

«این حرفها چیه تمام سهم ها مثبت ۵ بود یکدفه گفتن هسته مشکل پیدا کرده و سهم هارو بستن چند دقیقه بعد باز کردن و تمام سهم هایی که مثبت ۵ بودن یکدفعه منفی ۵ شدن . این یک بازی هست که دولت داره انجام میده»

«هسته معاملاتی بورس را دستکاری می کنند به چه دلیلی مشخص نیست دستوری کم و زیاد می کنند به صورت صوری صف فروش و خرید ایجاد می کنند. درست نیست؟»

«این هسته چرا همه سهام منفیه داغ نمیکنه مسئولین رو بکشین جلو تلوزیون ازشون بپرسین چرا هسته موقع منفی بسته نمیشه»

«هروقت مثل امروز هسته معاملات و کارگزاری‌ها مشکل داشت معلوم است شاخص در حال مهندسی شدنه. پس به شاخص اطمینانی نیست یا دارن کاذب پایین میآورند یا بالا»

سهام عدالت باعث ریزش بورس بود
آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت باعث شده تا عده‌ زیادی اقدام به فروش سهامشان به کارگزاری‌ها و بانک‌ها کنند و عده‌ای از مردم علت ریزش بورس را فروش ۳۰ درصد دوم سهام عدالت می‌دانند.

«فقط ریزش امروز شاخص بورس (۲۲ مرداد ۹۹)به خاطر فروش ۶۰ درصد سهام عدالت بود و لا غیر»

«فقط به خاطر فروش سهام عدالت بود . از روز یکشنبه که فروش سهام عدالت به ۶۰ درصد رسید خیلی از مردم سهام شان را فروش زده بودن اما کارگزاری ها و بانکها منتظر شکار لحظه ها بودن که بازار مثبت بشه . با این فرض که امروز مثبت هست شروع به فروش و در نتیجه ریزش شد.»

«به دلیل آزاد سازی سهام عدالت دارن قیمت ها رو میارن پایین که از مردم ارزون بخرن بعد ببرن بالا بفروشن وگرنه نه دارا دوم نه وزیر روی افکار عمومی تاثیر ندارن»

«آیا نباید تدبیری اندیشیده میشد که کارگزاریها به یکباره سهام عدالت رو نفروشن بلکه تدریجی که اینچنین بازار رو به ضرر نکشانند؟!»

منبع:  نبض بورس