دولت بعد وارث خزانه خالی و سرزمین سوخته
دولت بعد وارث خزانه خالی و سرزمین سوخته
دولت عملا خزانه را از دلار و بعد از طلا و سپس صندوق ذخیره را خالی کرده، بنابراین به نظر من با این کار و طرح گشایش اقتصادی یک سرزمین سوخته تحویل دولت بعدی داده می‌شود.

به گزارش نبض انرژی طی دو روز گذشته طیف ها و جناح های گوناگون به ویژه طیف اصولگرا و مجلسی ها به طرح روحانی انتقاد کردند. در این راستا عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: طرح گشایش اقتصادی دولت سبب می‌شود که سرزمینی سوخته را به دولت بعدی تحویل دهد و بارها تاکید شده که به جای پیش‌فروش نفت، بورس نفت خام را فعال کنند.
ابوالفضل ابوترابی ضمن مخالفت با طرح گشایش اقتصادی مطرح شده توسط دولت اظهارداشت: من اعتقاد دارم که آقای زنگنه با سوءمدیریت خود، کشور را به بن‌بست می‌رساند و یکی از این مسائل، بحث بورس نفت خام بود که با توجه به شواهد موجود به نظر شخصی من وزیر به عمد نمی‌گذارد که این بورس نفت به جاهای خوبی برسد.

وی افزود: ما باید به جای اینکه با پیش فروش نفت دولت بعدی را دچار مشکل کنیم، به همان بورس نفت تاکید کنیم، به عبارتی وقتی نفت به روز به فروش برسد پول آن نیز همان موقع به خزانه می‌رود و در این صورت دولت بعدی هم به مشکل برنمی‌خورد که این ایده بارها مطرح شده بود.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بورس نفت خام باید فعال شود، عنوان کرد: بورس نفت خام منع قانونی ندارد و سه بار هم تاکنون مطرح شده، اما ادعای وزارت نفت این است که مورد استقبال واقع نشده است و در این صورت باید آسیب‌شناسی شود و همان بورس نفت خام را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه من این راهکار را منطقی نمی‌دانم، تصریح کرد: دولت عملا خزانه را از دلار و بعد از طلا و سپس صندوق ذخیره را خالی کرده، بنابراین به نظر من با این کار و طرح گشایش اقتصادی یک سرزمین سوخته تحویل دولت بعدی داده می‌شود.

ابوترابی با اشاره به عدم ارائه این طرح به عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مطالبه نمایندگان این است که این طرح حتما به مجلس ارائه شود تا کار کارشناسی روی آن انجام شود و افکار عمومی در جریان قرار بگیرند و در واقع پیشنهادات مطرح و طرح پخته‌ای ارائه شود.

وی همچنین بر این مورد که گفته می شود این طرح به نوعی آینده فروشی و مصداق پیش‌خوری است، تائید کرد و گفت: این طرح دولت‌های بعدی را درگیر می‌کند.

تسنیم