طرح انرژی روحانی دلار را گران می کند
طرح انرژی روحانی دلار را گران می کند
شواهد نشان می‌دهد طرح پیش فروش نفت در داخل کشور در شرف اجراست. سود چند برابری برای سهامداران تورم چند برابری برای مردم و گرانی دلار را در پی دارد.

به گزارش نبض انرژی طرح گشایش اقتصادی دولت به عنوان آخرین چاره حسن روحانی برای تامین پول برای اداره کشور هنوز مطرح نشده مورد انتقاد شدید قرار گرفت.  مالک شریعتی در این زمینه گفت گفت: دولت می خواهد سرزمین سوخته به دولت بعهد تحویل دهد. طرح گشایش اقتصادی کسری بودجه را بصورت مقطعی رفع می‌کند ولی در عمل خرج هزینه‌های جاری دولت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یازدهم ادامه داد: این طرح در دو قالب شکلی و محتوایی قابل بررسی است. در بحث شکلی اشکال این است که طرح گشایش اقتصادی دولت برای بررسی به مجلس ارسال نشده است. منطق قانون گذاری در کشور ایجاب می‌کرد طرح مزبور بصورت لایحه تقدیم مجلس می‌شد تا مورد بررسی قرار گیرد. صرفنظر از اینکه محتوای طرح چه باشد این اشکال وارد است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه در محتوای این طرح دو موضوع مطرح است اول اینکه نفع این ماجرا برای کیست دوم اینکه ضرر این ماجرا برای کیست!؟

شریعتی بیان داشت: نفع اول مسلم این است که کسری بودجه دولت را بصورت مقطعی رفع می‌کند و عملاً این منابع خرج جاری دولت می‌شود. نفع دوم به کسانی می‌رسد که امکان خرید محموله‌های نفتی را بصورت حواله دارند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: خریداران محموله‌های نفتی بصورت حواله افراد خاصی هستند و این خرید از عهده عموم مردم بر نمی‌آید مگر اینکه این محموله‌ها به‌صورت سهام‌های خرد در بورس عرضه شود و کسی نتوانند بصورت یکجا این سهام را خریداری و جمع آوری کند.

وی افزود: اتفاقی که امکان دارد بیفتد این است که برخی امروز نفت ۴۰ دلاری را با دلار ۲۰ هزار تومانی خریداری و فضا را فراهم کنند برای اینکه در بازه‌های زمانی ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱۸ ماهه و ۲ ساله که سر رسید اوراق می‌رسد علاوه بر افزایش طبیعی قیمت جهانی نفت، دلار هم افزایش پیدا کند وسود بالایی ببرد.

نماینده مردم تهران، ادامه داد: این موضوع هم یک پالسی نیز از جانب افرادی که خریدار خواهند بود به بازار می‌دهد بنابراین اگر درست نظارت نشود آنها می‌توانند بر روی قیمت ارز تأثیر بگذارند و سود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی ببرند در شرایطی که اقتصاد کشور همچنین سودی را برای کسی متصور نیست.

شریعتی بیان داشت: آخرین جزئیات طرح گشایش اقتصادی دولت که تغییر کرده نشان می‌دهد ظاهراً همچنان این نکته پابرجاست که یک تضمینی برای خریداران نفت رقم می‌خورد و آن تضمین در عمل با شاخصه بازار در تضاد و تعارض است.

وی ادامه داد: کسی که در بازار خرید و فروش نفت وارد می‌شود باید ریسک آن را هم بپذیرد اینکه تضمین کنیم و یک سود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی برای خریداران نفت بدست آید این نفعش را امروز دولت و در آینده هم خریداران می‌برند و برای عامه مردم جز اینکه فقط بودجه جاری دولت تأمین می‌شود و یک نفع عمومی می‌برند، فایده‌ای نخواهد داشت.

نماینده مردم در مجلس گفت: در جلسه صبح یکشنبه هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس کلیات طرح گشایش اقتصادی که مد نظر دولت است به بحث گذاشته شد و با مصوبه هیئت رئیسه نامه‌ای از طرف کمیسیون به رئیس مجلس ارسال شد که طی آن نامه ضمن اعلام آمادگی برای بررسی کارشناسی موضوع در کمیسیون انرژی از «محمد باقر قالیباف» تقاضا شد نسبت به تصمیمات شتاب زده و خارج از اراده مجلس تذکرات لازم به دولت داده شود.

وی افزود: در این نامه آمده است نظر به اینکه موضوع گشایش اقتصادی از سوی رئیس جمهور مطرح شده و شواهد نشان می‌دهد طرح پیش فروش نفت در داخل کشور در شرف اجراست و با توجه به تجربیات منفی گذشته نسبت به آثار برخی تصمیمات گرفته شده توسط شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه دستور فرمائید شرایطی مقرر شود که موضوع قبل از تصمیم گیری در شورای مزبور به صورت تخصصی در مجلس شورای اسلامی بحث و نتیجه گیری شود.

شریعتی بیان داشت: این نامه همچنین می‌افزاید: اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصول ۵۲، ۵۳، ۵۵، ۵۸ و ۸۵ و همچنین شأن قانونی مجلس، اقتضا می‌کند موارد مالی و بودجه‌ای این چنینی و نیز مواردی که دارای اثرات گسترده آنی و بلند مدت بر آحاد ملت هستند به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا بتوان هم در آینده مورد حسابرسی و نظارت مجلس قرار گیرد و هم نمایندگان مجلس بتوانند پاسخگوی مردم شریف کشور باشند.

وی ادامه داد: اشکالی که به ماجرای شوک بنزینی داشتیم این بود که کارکارشناسی محکمی روی آن انجام نشده بود همان زمان از دولت خواسته شد سند کارشناسی پیوست آن را منتشر کند که هیچگاه منتشر نشد.

در عین حال چند روز قبل رییس کمیسیون انرژی مجلس سخنان مهمی درمورد طرح گشایش اقتصادی دولت بیان کرده بود. فریدون عباسی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به مقوله گشایش اقتصادی  و زمزمه‌هایی پیرو طرح فروش نفت از سوی دولت، گفت: این مسئله به صورت رسمی در مجلس مطرح نشده بود تا کمیسیون‌های «اقتصادی»، «برنامه و بودجه، محاسبات» و «انرژی» درباره آن نظر داده و مباحث را کارشناسانه دنبال کنند.
وی با بیان اینکه مقوله گشایش اقتصادی از سوی رییس جمهور شتابزده مطرح شد، اظهار داشت: این رویکرد نشان می‌دهد که برخی قصد دارند کشور را در عمل انجام شده قرار دهند و عنوان کند که ما می‌خواهیم گشایش اقتصادی انجام دهیم، اما یک عده در کشور مقابل ما ایستاده‌اند؛ یعنی به نوعی پیرو برخی قصد دارند کشور را در عمل انجام شده قرار دهند ضعف‌های موجود فرافکنی کنند.
می‌توانیم این اختیار را به دولت بدهیم تا گشایشی که واقعا صلاح کشور است انجام شود، نه گشایشی که در امور سیاسمتداران انجام می شود رییس «کمیسیون انرژی» مجلس با بیان اینکه مسئولین می‌توانند موضوع طرح گشایش اقتصادی را بسیار عاقلانه ارائه کنند تصریح کرد: مجلس می‌توانست با دو فوریت، این مقوله را به صورت کارشناسانه بررسی کند. ما پیرو این موضوع می‌توانیم این اختیار را به دولت بدهیم تا گشایشی که واقعا صلاح کشور است انجام شود، نه گشایشی که در امور سیاسمتداران انجام می شود. آنهم سیاسمتداران که در طول چندین سال اخیر بازنده بودند و نتوانستند رفاه مردم را به درستی تامین کنند و باعث مشکلات عدیده‌ای در عرصه‌های مختلف کشور شده اند.
طرح گشایش اقتصادی از سوی مسئولین بسیار شعاری و رسانه‌ای بود وی با بیان اینکه طرح گشایش اقتصادی از سوی مسئولین بسیار شعاری و رسانه‌ای بود، گفت: مسئولین پیرو مقوله گشایش اقتصادی بحث پیش فروش نفت را مطرح کردند که این مسئله می‌تواند دولت بعدی را مقروض کند یعنی به جای اینکه بیایند و بگویند کوپن‌مان دیگر در توزیع اوراق قرضه پر شده، می‌آیند و مسئله پیش فروش نفت را مطرح می کنند.
عباسی تاکید کرد: قاعدتا افراد خاصی در قالب این طرح می‌توانند بیایند و نفت خریداری کنند یعنی این مقدار نفت باید از سوی شبکه‌هایی خریداری شود که پول دارند و بتوانند ریال لازم را به دولت بدهند. با این حال متاسفانه دولت هم قصد ندارد ریال دریافتی را صرف سرمایه گذاری کند و تنها قصددارد این ریال را صرف هزینه‌های جاری کند. وی گفت: مطمئنا دولت آینده باید بر مبنای درآمد خود بیاید و بودجه ریزی کند و نباید با سیاست‌های دولت فعلی که با برجام نتوانست گشایشی ایجاد کند، مواجه شود لذا این افراد همان افرادی هستند که می‌گفتند تحریم‌ها همان ابتدای توافق برجام حل می‌شود بنابراین مردم نباید گول این شعار‌ها را بخورند.
تنها راه فراری است که دولت می‌خواهد ماه‌های آخر حضور خود را طی کند عباسی تاکید کرد: بنده فکر نمی‌کنم این بسته هم بتواند گشایشی در مسائل مردم ایجاد کند و تنها راه فراری است که دولت می‌خواهد ماه‌های آخر حضور خود را طی کند. دولت پیرو این طرح به دنبال یک بهره برداری سیاسی از اقتصاد و زندگی مردم است.
رییس کمیسیون انرژی گفت: بنده به عنوان یک نماینده مجلس اجازه نخواهم داد که این دولت که ارز را از ۴ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان رساند و به نوعی دست در جیب مردم کرد، باز بیاید و اقدامی کند که دولت آینده که ان‌شاءالله دولت انقلابی خواهد بود، مقروض شود. وی تاکید کرد: فکر می‌کنم اکثریت نمایندگان مجلس و همچنین کمیسیون انرژی هم همانند بنده فکر می‌کنند. جو کمیسیون انرژی ناراضی از چنین طرحی است و رضایت به این طرح نخواهد داد، بنابراین  بهتر است این دولت مسئول تصمیمات خودش باشد و حق ندارد برای دولت بعدی در این زمینه تصمیم گیری کند. آقایان یا این تصمیمات شان  قصد دارند سیاست‌ها را برای دولت بعدی مشخص کنند و نظریه مقاومت را از بین ببرند.