فراخوان به مردم برای واگذاری میراث تاریخی خانوادگی/ورود وزارت خارجه برای پس‌گیری آثار ایران در موزه‌های جهان
فراخوان به مردم برای واگذاری میراث تاریخی خانوادگی/ورود وزارت خارجه برای پس‌گیری آثار ایران در موزه‌های جهان
مشاور وزیر امور خارجه با ارائه پیشنهاد فراخوان به مردم برای تحویل اشیای تاریخی و میراث خانوادگی از ورود وزارت امور خارجه برای بازپس‌گیری آثار تاریخی ایران در موزه‌های جهان با کمک ایرانیان خارج از کشور خبر داد.

به گزارش نبض انرژی، غلام‌عباس ارباب‌خالص در مراسم رونمایی از نقش برجسه سرباز هخامنشی  در موزه خراسان بزرگ، اظهار کرد: با توجه به ارزش معنوی و میراثی این اثر تاریخی، ما با رونمایی از آن متوجه این خواهیم شد که گذشتگان ما چقدر تلاش کرده‌ و زحمت کشیده‌اند تا بعد گذشت 2500 سال بتوانیم به داشتن آن و ایرانی بودن و تمدن بزرگی که امروزه کشورهای دیگر قصد دارند با روش‌های مختلف آن را به‌یغما ببرند؛ ببالیم.

وی با اشاره به وجود اشیای تاریخی ایران در موزه‌های دنیا گفت: این موضوع از این جهت که مردم جهان متوجه می‌شوند که این آثار متعلق به ایران است خوب است؛ اما از جهت این‌که ما به این آثار دسترسی نداریم جای تأسف دارد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور تشریح کرد: با استفاده از اطلاعات ایرانیان خارج و یا داخل کشور می‌توان این آثار را رصد و پیگیری کرد تا از طریق مذاکرات و یا داوری‌های بین‌المللی بتوان آنها را به ایران بازگرداند.

ارباب‌خالص اضافه کرد: امیدوارم با همکاری همه افراد تمدن‌دوست به‌خصوص در حوزه‌های فرهنگی، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی که دستی بر آتش دارند با ارائه اطلاعاتی که در اختیار دارند به سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه و… آنها را در پیگیری برای بازپس‌گیری آثار از طریق مجاری رسمی همراهی کنند تا این کار به بهترین نحو انجام پذیرد.

مشاور وزیر امور خارجه ادامه داد: ما هم باید مانند دیگر کشورها فراخوانی را به مردم بدهیم تا اشیای تاریخی را که به‌عنوان میراث خانوادگی در دست دارند به سازمان میراث فرهنگی ارائه کنند تا کمکی در غنی‌سازی مجموعه‌های میراثی کشور باشد و همه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و  هم نامی از اهداکننده به جا بماند و هم در معرض دید همگان قرار گیرد تا ابعاد این تمدن و هنر بر هیچ کس پوشیده نماند.

سیمای انرژی