“گربه پالاس” مجروح یزد تلف شد
“گربه پالاس” مجروح یزد تلف شد
"گربه پالاس" مجروح شیرکوه بر اثر ایست قلبی ناشی از عفونت شدید خون تلف شد.

"گربه پالاس" مجروح یزد تلف شد

به گزارش نبض انرژی، طی روزهای گذشته فیلمی از یافتن یک “گربه پالاس” توسط ماموران حفاظت محیط زیست شهرستان تفت در فضای مجازی منتشر شد و مورد توجه کاربران قرار گرفت؛ این گربه پالاس دوست‌داشتنی که ظاهرا اوضاع جسمانی مناسبی نداشت و به گفته مامور حفاظت محیط زیست، دچار جراحت بود، چند روزی پس از انتقال به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد تلف شد.

اعظم حبیبی‌پور، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد در پاسخ به اینکه آیا علت جراحت این گربه پالاس اصابت گلوله بوده یا نه می‌گوید: بررسی‌ها نشان داد که جراحت ناشی از گازگرفتگی توسط حیوانی دیگر است؛ گربه پالاس توسط دامپزشکان تحت درمان و سرم‌تراپی قرار گرفت اما عفونت شدید خون حاصل از جراحت سبب افت ضربان قلب و مرگ حیوان شد.

محمدرضا خواجه، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفت درباره این گربه پالاس می‌گوید: روز جمعه، در پی دریافت گزارشی از سوی یک تیم کوهنوردی مبنی بر مشاهده یک گربه پالاس مصدوم در کوهستان برفخانه شیرکوه، ماموران اداره عازم منطقه شده و این گربه‌سان ارزشمند را به منظور مراقبت‌های اولیه به اداره کل حفاظت محیط زیست استان انتقال دادند.

گفتنی است پس از انقراض ببر مازندران و شیر ایرانی، حالا 8 گربه‌سان شامل یوز، پلنگ، گربه شنی، گربه پالاس، سیاه‌گوش (کاراکال)، وشق (لینکس)، گربه وحشی و گربه جنگلی در زیستگاه‌های کشور باقی مانده‌اند؛ گربه‌هایی که تخریب زیستگاه‌ها، ناامنی، شکار، کم‌آبی، کاهش طعمه و تصادفات جاده‌ای بقایشان را با چالش‌هایی جدی مواجه کرده، یوزپلنگ را به پرتگاه انقراض کشانده و جمعیت هفت گربه‌سان دیگر را کاهش داده است.

گربهٔ پالاس با نام علمی Felis manul، یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است؛ این جانور تقریباً کمی بزرگتر از اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدود 60 سانتی‌متر طول (بدون احتساب دم 25 سانتی‌متری‌اش) و به‌طور متوسط 3٫6 کیلوگرم وزن است.

رنگ موهای بدنش، خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند؛ چشمان گرد این جانور، برجسته‌ترین خصوصیتش به‌شمار می‌آید؛ پاهایش کوتاه و موهایش بلند و انبوه هستند.

گربه پالاس در استپ‌های تا ارتفاع 4٫000 متر زندگی می‌کند؛ سحرگاه و غروب‌ها به شکار می‌رود و از جوندگان، پیکاها، موش‌ها، خرگوش و پرندگان تغذیه می‌کند؛ زیستگاه گربه پالاس با زیستگاه پیکای افغانی یا اجتماعات بزرگ جوندگان همپوشانی دارد.