بومی سازی تولید شیرهای اطمینان محافظت از حریق در پالایشگاه‌ها
بومی سازی تولید شیرهای اطمینان محافظت از حریق در پالایشگاه‌ها
یک شرکت دانش بنیان با تکیه به توان و تخصص نیروی انسانی خود موفق به بومی‌سازی شیرهای اطمینان شده است.
یک شرکت دانش بنیان با تکیه به توان و تخصص نیروی انسانی خود موفق به بومی‌سازی شیرهای اطمینان شده است.
به گزارش نبض انرژی، «شیرهای اطمینان» محصولی اساسی برای کنترل خطر در پالایشگاه‌ها محسوب می‌شوند. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با این محصول حفاظت خطوط انتقال و مخازن تحت فشار را تامین می‌کنند. تا چند سال پیش ایران وارد کننده این محصول بود اما اکنون شرکت‌های دانش بنیان همچون سایر اقلام تحریمی دانش فنی این محصول را نیز بومی کردند.
محمد حسن زرنوش مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده شیرهای اطمینان گفت: محصول دانش بنیانی که تولید می‌کنیم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. البته کاربردهای آن محدود به این حوزه نیست. پس از دو سال فعالیت تحقیقاتی و ۱ سال تست میدانی موفق به ساخت و دستیابی به دانش تولید آن در کشور شدیم.
وی ادامه داد: «شیرهای اطمینان» محصول دانش بنیان و استراتژیکی است که تولید آن را انجام می‌دهیم. محصولی تحریمی که تولید آن نیاز به فناوری پیشرفته دارد و اکنون با دانش بومی در کشور تولید می‌شود. این شیرها ۱۵ تا ۲۰ قطعه استراتژیک دارند که طراحی و ساخت آنها را انجام می‌دهیم.
زرنوش بیان کرد: تاکنون ۱۰ هزار عدد از این تجهیزات به فروش رفته است و اگر به طور میانگین قیمت هر شیر اطمینان را ۳ هزار دلار محاسبه کنیم در این صورت ۳۰ میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری شده است.
وی در ادامه درباره اهمیت این محصول گفت: این محصول در تاسیسات و مخازن نفتی مانع از نشت ناشی از افزایش فشار می‌شود و از خطر آتش سوزی جلوگیری می‌کند. پس خطوط انتقال یا مخازن تحت فشار از انفجارهای احتمالی حفاظت می‌شوند.
زرنوش با بیان اینکه مخازن تحت فشار موجود در صنایع نفت و گاز از خطر انفجار با این محصول مصون می‌مانند، گفت: در نقاط گوناگونی از پالایشگاه مجموعه‌های سیستم تخلیه فشار وجود دارد که با افزایش فشار به هر دلیلی این سیستم ها وارد عمل می‌شود و فشار را کنترل می‌کند.
منبع: خبرگزاری مهر