‌افزایش ۱۳ درصدی مسافران مترو پس از سهمیه‌بندی بنزین
‌افزایش ۱۳ درصدی مسافران مترو پس از سهمیه‌بندی بنزین
شهردار تهران با اشاره به ‌افزایش ۱۳ درصدی مسافران مترو پس از سهمیه‌بندی بنزین، گفت: حدود دو هزار واگن مترو کم داریم تا بتوانیم فاصله مسافرگیری در خطوط تاسیس شده را به ۲.۵ دقیقه برسانیم.

«پیروز حناچی» امروز (سه‌شنبه) در نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی تهران گفت: تهران شهری است که از پایتخت شدن آن بیش از ۲۲۰ سال می‌گذرد. مساحت ۲۲ منطقه شهرداری حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع است که حدود هشت میلیون و ۶۰۰ نفر سکنه ثابت دارد.
وی ادامه داد: از نگاه مردم در شهریور ۹۶، آلودگی هوا و ترافیک دو موضوع اصلی شهر تهران بعد از مسائل اقتصادی به شمار می‌رود.
حناچی با اشاره به افزایش نرخ بنزین گفت: پیش از این در حوزه حمل و نقل عمومی با بحران مواجه بودیم و در تهران ۱۶ درصد بار حمل و نقل را مترو به دوش می‌کشید؛ اما با افزایش نرخ بنزین بیش از ۱۳ درصد به این بار اضافه شده که نارضایتی‌هایی بوجود آورده است.
شهردار تهران با بیان اینکه زیرساخت‌های کنونی مترو وضعیت خوبی دارد، افزود: زیرساخت‌ها فراهم است اما برای تامین واگن‌های مترو با مشکل مواجه هستیم و اکنون حدود دو هزار واگن مترو کم داریم تا بتوانیم خطوط تاسیس شده را به سر خط ۲.۵ دقیقه برسانیم.
به گفته حناچی، دو سوم این واگن‌ها در داخل تولید شده، اما مشکلات منابع مالی و ارز باعث شده وقفه‌ای برای در اختیار قرار گرفتن واگن‌های تهران ایجاد شود.
وی تصریح کرد: در این مدت تلاش کردیم که منابع مترو را از طریق اوراق مشارکت و منابع دیگر تامین کنیم، اما شرایط اقتصادی کشور تاثیرش را بر حوزه حمل و نقل نشان داده است.
حناچی گفت: همیشه نگرانی درباره وضعیت آلودگی وجود دارد. برای کنترل ذرات معلق، علاوه بر کاهش آلاینده‌ها باید از تمرکز جلوگیری کنیم.
وی تصریح کرد: تاکنون مدیریت کلان شهر تهران به گونه‌ای بوده که به تمرکز دامن زده، چنانچه بیش از ۷۵ بودجه شهرداری تهران به طور مستقیم به ساخت‌وساز وابسته بوده است.
شهردار تهران با بیان اینکه می‌خواهیم وابستگی شهرداری به منابع ساخت‌وساز را به ۵۰ درصد برسانیم، افزود: برای این منظور باید منابع جایگزین داشته باشیم و به همین دلیل لایحه منابع مالی پایدار برای شهرداری بعد از ۳۰ سال در حال نهایی شدن است.