لرزه بازار نفت از شبح جنگ تجاری
لرزه بازار نفت از شبح جنگ تجاری
قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر دورنمای کندی تقاضای جهانی که توافق اخیر اوپک پلاس برای عمیق کردن کاهش تولید خود را تحت الشعاع قرار داد، برای دومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش نبض انرژی، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۴ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۳ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۵۸ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: رونق ناشی از توافق جدید اوپک پلاس عمر کوتاهی داشت و کاهش صادرات چین، تاثیر مناقشات تجاری را بارز کرد.

آمار رسمی که روز یکشنبه منتشر شد، نشان داد صادرات چین در نوامبر ۱.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرد که با پیش بینی تحلیلگران برای رشد یک درصدی صادرات چین، تفاوت فاحشی داشت.

این ضعف در بحبوحه تنشهای جدید در جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن که رشد اقتصاد جهانی را سرکوب کرده، نمودار شده است. در این بین دور بعدی تعرفه‌های جدید روی واردات ۱۵۶ میلیارد دلار کالای چینی قرار است در ۱۵ دسامبر برگزار شود.

سونی پردیو، وزیر کشاورزی آمریکا اظهار کرده که دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور نمی‌خواهد دور جدید تعرفه‌ها را اجرا کند اما خواهان حرکتی از سوی چین برای اجتناب از چنین اقدامی است.

تحلیلگران اظهار کرده‌اند اگرچه اقدام اخیر اوپک پلاس تحت الشعاع مناقشه تجاری آمریکا و چین قرار گرفته است اما توافق این تولیدکنندگان برای افزایش کاهش تولید از ۱.۲ میلیون بشکه در روز به ۱.۷ میلیون بشکه در روز در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ که معادل حدود ۱.۷ درصد از تولید جهانی است، در میان مدت از قیمتهای نفت پشتیبانی خواهد کرد.

اما رشد سریع تولید غیراوپک تهدیدی برای بی‌اثر شدن تلاشهای اوپک پلاس به منظور محدود کردن عرضه بی‌رویه نفت در بازار جهانی است.

محمد ارکاب، وزیر انرژی الجزایر اعلام کرد این کشور عضو اوپک در راستای توافق تولیدکنندگان برای متعادل نگه داشتن بازار جهانی، تولید نفت خام خود را ۱۲ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت آمریکا اخیرا به رکورد ۱۳ میلیون بشکه در روز رسیده و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ رشد بیشتری پیدا کند.