رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی
رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به واردات بیش از ۱۰۳ هزار تن کالا در ۸ ماهه امسال برای تکمیل فازها و سایر پتروشیمی‌های منطقه، گفت: ارزش واردات در این مدت، ۱.۶ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۳۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش نبض انرژی، منطقه پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی به شمار می‌رود. صادرات غیرنفتی شامل محصولات پتروشیمی و میعانات گازی از گمرک پارس جنوبی در ۸ ماهه نخست امسال از نظر وزن رسدی ۱۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

صادرات محصولات مواد غیرنفتی از اداره کل گمرک پارس جنوبی با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکا، روندی افزایشی دارد؛ بطوری که در طی هشت ماه سال ۹۸ مقدار ۱۳ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۴۷۶ تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۹۸۰ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۸۷۱ دلار مواد غیر نفتی صادر شده که در مقایسه با مشابه سال قبل از نظر وزن ۱۸ درصد رشد داشته است.

«احمد پورحیدر» مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به اینکه کل صادرات انجام شده در هشت ماه سال ۹۸ بالغ بر  ۱۴ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۷۷ تن بوده، گفت: این کالاها شامل متانول، پروپان، بوتان، پلی اتیلن سبک و سنگین، میعانات گازی، آمونیاک، گوگرد، استایرن، نفت خام و …. بوده است.

وی ارزش صادرات از گمرک پارس جنوبی در ۸ ماهه امسال را بیش از ۵ میلیارد و ۴۰۸ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۷۸۳ دلار عنوان کرد و ادامه داد: این کالاها به کشورهای چین، امارات، کره جنوبی، هند، ژاپن، هنگ هنگ، اندونزی، ایتالیا، آلمان،ترکیه، مصر، کویت و غیره … صادر شده است.

پور حیدر افزود: همچنین ۱۰۳ هزار و ۸۶۱ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۷۷ میلیون و ۷۳۸ هزار و ۲۹۲ دلار جهت تکمیل فازها و سایر پتروشیمی‌ها وارد منطقه شده که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث ارزش ۳۱ درصد افزایش داشته است.