تاثیرات آشوب های آمریکا بر بازار نفت چیست؟ 18 دی 1399

تاثیرات آشوب های آمریکا بر بازار نفت چیست؟

وی با بیان اینکه اتفاقات شب گذشته آمریکا تاثیراتی را بر بازار نفت خواهد گذاشت اما نمی توان این تغییرات را پیش بینی کرد، طی یک سال اخیر شاهد شیب تند تغییرات نبودیم به همین دلیل نمی توان پیش بینی کرد که یک اتفاق خاض و فوق العاده ای محقق شود.

سیاه‌ترین سال برای طلای سیاه 14 دی 1399

سیاه‌ترین سال برای طلای سیاه

بر اساس گزارش رویترز، آمار رفینیتیو آیکان نشان داد شاخص نوسان ETF نفت خام Cboe در آوریل به رکورد ۵۱۷.۱۹ واحد صعود کرد. این شاخص از آن زمان به حدود ۴۰ واحد کاهش یافته اما همچنان حدود ۶۰ درصد بالاتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ است.

تکمیل خط لوله نورد استریم- ۲ در آب‌های آلمان 13 دی 1399

تکمیل خط لوله نورد استریم- ۲ در آب‌های آلمان

با وجود اینکه کنسرسیوم ساخت این خط لوله (به رهبری گازپروم روسیه و با شرکای غربی آن) بیش از ۹۰ درصد ساخت این پروژه را به اتمام رسانده است، هنوز بیش از ۱۰۰ کیلومتر دیگر از لوله‌گذاری این خط لوله باقی‌ مانده است.

ناگفته‌هایی از دلایل سقوط سهام پالایش یکم 08 دی 1399

ناگفته‌هایی از دلایل سقوط سهام پالایش یکم

آن هم در شرایطی که برای سال 1400 دولت در لایحه بودجه آورده است که 90 هزار میلیارد تومان از محل عرضه سهام تامین مالی خواهد داشت، سهامی که مشخص نیست آیا قرار است به شیوه پالایش یکم عرضه شود؟ روشی که نتیجه اش به طور قطع متضرر شدن سرمایه گذاران، البته اگر اعتمادی به این کونه عرضه ها باشد خواهد بود، ضمن اینکه دولت را از این امکان که بتواند کسری بودجه خود را با این روش جبران کند هم بی نصیب خواهد گذاشت.

بحران همزمان «برق» و «گاز» در راه است؟/ هشدار به مسئولان درباره یک خطر قریب‌الوقوع/ ایران رکورددار “شدت انرژی” به‌برکت غفلت دولت 03 دی 1399

بحران همزمان «برق» و «گاز» در راه است؟/ هشدار به مسئولان درباره یک خطر قریب‌الوقوع/ ایران رکورددار “شدت انرژی” به‌برکت غفلت دولت

شدت بالای مصرف انرژی در ایران فقط محدود به گاز نیست، بلکه علاوه بر گاز، در آب، برق، بنزین و دیگر حامل‌های انرژی نیز پرمصرف هستیم و دولت‌ها نیز اغلب به‌جای اصلاح روند اقتصاد کشور و حل ریشه‌ای موضوع تورم، با نوعی باج‌دادن به مردم از جیب خود مردم، انرژی ارزان را در بخش خانگی و تولیدی عرضه کرده است و چرخ معیوب اقتصاد جاری کشور با انرژی یارانه‌ای و ارزان در شرایطی که هیچ عزمی برای اصلاح ساختارها نیست، همچنان لنگان لنگان می‌چرخد و هر روز با افزایش افسارگسیخته میزان مصرف انرژی اولیه در بخش غیرمولد کشور، به روز بحرانی عدم پاسخگویی تولید به مصرف داخلی و تبدیل ایران به واردکننده انرژی اولیه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم.

دیپلماسی سکوت 01 دی 1399

دیپلماسی سکوت

او می‌گوید: از سوی دیگر تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در این دولت از نظر من یکی از مهم‌ترین و راهبردیترین پروژه‌های صنعت نفت در هفت سال اخیر بوده است. اگر این پالایشگاه تکمیل نمی‌شد اکنون ایران با مشکلات فراوانی مثل ذخیره‌سازی میعانات گازی یا تولید بنزین مواجه می‌شد که پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در این بخش کمک قابل توجهی کرد.

واقعیت‌هایی صریح درباره آینده نفت ایران 25 آذر 1399

واقعیت‌هایی صریح درباره آینده نفت ایران

این در حالی است که تعدادی از مهم‌ترین میادین نفتی و گازی ایران مشترکند و در تمام سال‌هایی که ایران حق صادرات ندارد، کشور مقابل از میدان مشترک برداشت می‌کند. از سوی دیگر در صورت تداوم تحریم‌ها، ایران مشتریان سنتی خود را از دست می‌دهد و بازاریابی به گره کوری تبدیل می‌شود که نه با دست باز خواهد شد و نه با دندان!

این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود 21 آذر 1399

این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود

یعنی هر لحظه با ورود آب به این تالاب شاهد بازگشت زندگی آبزیان و پرندگان مهاجر در آن خواهیم بود و از همه مهم‌تر با همین پرداخت دوره‌ای سهم آب فلات مرکزی را از بحران ریزگردها و غبار خیزی دور کرده‌ایم. این امر مهم تنها با تعامل و همکاری نهادهای مختلف امکان پذیر است. امیدواریم به احیای تالاب گاو خونی به عنوان یک پروژه ملی نگاه شود و این زیست بوم زیبا به زودی از خطر خشکی پایدار دور شود.

متانول، سوخت دریایی آینده 19 آذر 1399

متانول، سوخت دریایی آینده

ایران به دلیل دارا بودن گاز ارزان قیمت، هزینه تولید کمتری برای تولید متانول دارد که باعث پایین بودن قیمت متانول در ایران می‌شود و این امر یک مزیت رقابتی برای متانول نسبت به سایر گزینه‌های در دسترس صاحبان کشتی محسوب می‌شود.