• تاپی و تولد طالبان 07 مهر 1399

    خط لوله «تاپی» و پشت پرده تولد طالبان
    تاپی و تولد طالبان

    به گزارش “نبض انرژی” ،سفیر سابق ایران در افغانستان اظهار داشت: خط لوله تاپی نیازمند امنیت است، زمانی این امنیت را منطقه و زمانی بیگانه تعریف می‌کند، طبق تعریف امریکا از امنیت، تاپی در حد هرات باقی خواهد ماند و امکان ایفای نقش اصلی خود را ندارد. در گذشته هم امنیت تاپی را با طالبان […]

نامه انتقادی مدیر کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر خطاب به حسن روحانی 01 مهر 1399

پیش از آنکه طاقت مردم شمال طاق شود دست از سر انتقال آب خزر بردارید نامه انتقادی مدیر کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر خطاب به حسن روحانی

جهش تورمی در کمین بودجه سال ۱۴۰۰ 30 شهریور 1399

جهش تورمی در کمین بودجه سال ۱۴۰۰

از همین حالا باید نسبت به بودجه سال ۱۴۰۰ بیمناک بود و با توجه به بحران تورمی که گریبان اقتصاد کشور را فرا گرفته این نگرانی وجود دارد که امکان جهش بی‌سابقه‌ای در تورم به وجود بیاید.

آیا تاسیس وزارت خانه محیط زیست و منابع طبیعی کلید می خورد ؟ 26 شهریور 1399

آیا تاسیس وزارت خانه محیط زیست و منابع طبیعی کلید می خورد ؟

تقریبا 40 سال است که تاسیس وزارت خانه محیط زیست و منابع طبیعی مطرح است . فراکسیون محیط ‌زیست مجلس یازدهم نیز  این روزها به‌دنبال ارائه پیشنهاد ایجاد وزارت منابع طبیعی و محیط‌زیست است؛ وزارتخانه‌ای که کارشناسان محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور سال‌هاست تشکیل آن را ضروری می‌دانند.

از اوپک حمایت می‌کنیم تا جایی که منافع ایران به‌صورت متعادل تأمین شود 25 شهریور 1399

از اوپک حمایت می‌کنیم تا جایی که منافع ایران به‌صورت متعادل تأمین شود

امیر حسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک معتقد است: استفاده از نفت به‌عنوان یک ابزار سیاسی برای فشار و تحریم کشورهای تولیدکننده نفت، باید در کلام و عمل مورد مخالفت و تقبیح همه کشورهای عضو اوپک قرار گیرد و اوپک با تکیه بر همکاری و مشارکت، از منافع و حقوق سازمان و کشورهای عضو حفاظت کند.

چالش ها و راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی 25 شهریور 1399

چالش ها و راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی

صادرات غیرنفتی دارای مشکلات متعددی است که برخی از آنها شامل موانع پیمان سپاری ارزی، نوسانات بالای نرخ ارز، نبود نظام ارزی مشخص، افزایش هزینه تولید، عدم بازاریابی مناسب و مستمر، ضعف دستگاه دیپلماسی اقتصادی و ... است.

چالش‌ها و راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی 22 شهریور 1399

چالش‌ها و راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی

قتصاد ایران که به‌واسطه درآمدهای نفتی و نوسانات عمده آن نتوانسته است آن‌گونه که باید بخش غیرنفتی خود را بهبود دهد، می‌تواند در شرایط تنگنای درآمدهای نفتی از جایگزینی صادرات غیرنفتی برای جبران صادرات نفتی بهره ببرد و این اقدام از ضروریات اقتصاد کشور برای گذار به یک اقتصاد سالم و با درآمدهای پایدار است.

ضرورت تقویت بخش پتروشیمی در بازار سرمایه کشور 22 شهریور 1399
دکتر سجاد کلانتر کارشناس بازار سرمایه؛

ضرورت تقویت بخش پتروشیمی در بازار سرمایه کشور

یکی از فوری‌ترین و موثرترین روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن بر وضعیت فعلی بازار سرمایه کنترل بیشتری داشت، پذیرش شرکت های جدید در بازار سرمایه بدون فوت وقت است.عرضه سهام بنگاه‌ها دولتی از طریق بورس ، تامین مالی شرکت و بنگاه‌های دولتی، تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری‌ها و استفاده از منابع شرکت‌ها، می‌تواند راهکاری موثر و حرکتی برای رشد اقتصادی کشور محسوب شود.

تجدیدپذیرها مهمان پرمصرف ها 16 شهریور 1399

تجدیدپذیرها مهمان پرمصرف ها

در حال حاضر پنج میلیون مشترک پرمصرف در کشور وجود دارد که بر اساس طرح امید قرار شده به این مشترکان برای احداث پنل خورشیدی وام های کم بهره داده شود. به گزارش ایسنا، طرح برق امید با هدف مدیریت مصرف و فرهنگسازی از دوماه دیگر رسما وارد مرحله اجرا خواهد شد که با اجرای […]

میرات شوم روحانی برای دولت بعد 15 شهریور 1399

میرات شوم روحانی برای دولت بعد

رفتار اقتصاد سیاسی دولت برای عبور از شرایط سخت کنونی با خالی کردن صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق مالی و سلف نفتی که بدهی وحشتناکی دارد، کسری بودجه را به سیاه‌چاله بدهی‌ها تبدل کرده است و عملا ۴ سیاه‌چاله مالی برای دولت بعد به جا خواهد گذاشت.

اثرات جالب تحریم صنعت نفت 11 شهریور 1399

اثرات جالب تحریم صنعت نفت

اثرات مثبت تحریم بر صنعت نفت کشور کاملا مشهود است. شرکت نفت و گاز پارس که زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است را بیشتر با نام توسعه دهنده پروژه های پارس جنوبی می شناسند، اگرچه این شرکت میادین دیگری را نیز در دست مطالعه و حتی توسعه دارد و حتی در زمینه بهره برداری نیز از شرکت های دارای بالاترین تجربه ها محسوب می شود