پاسخ عجیب وزارت نیرو به مطالبات نیروگاه‌‌های بخش خصوصی/ اجازه فروش و صادرات برق هم به ما نمی‌دهند 21 دی 1399

پاسخ عجیب وزارت نیرو به مطالبات نیروگاه‌‌های بخش خصوصی/ اجازه فروش و صادرات برق هم به ما نمی‌دهند

این مقام صنفی در پایان با اشاره به این نکته که قیمت تمام شده برق برای ما نزدیک به 150 تومان برای هر کیلووات برآورد می‌شود، گفت: متاسفانه نرخ خرید برق در 8 ماه از سال بر اساس قرارداد 329 معادل 40 تومان است که برای هیچ نهادی به صرفه نیست با این نرخ کار کند.

سازمان انرژی اتمی در حال طراحی راکتوری مشابه آب سنگین اراک است/عبور ایران از غنی سازی 20 درصد 21 دی 1399

سازمان انرژی اتمی در حال طراحی راکتوری مشابه آب سنگین اراک است/عبور ایران از غنی سازی 20 درصد

در حال تدوین جدول زمانبدی طراحی راکتور هستیم که به زودی به کمیسیون ارائه خواهد شد.نصب راکتورهای ir2m هم آغاز شده است. غنی سازی ۲۰ درصد وفق ماده یک قانون اجرا شده و به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی هم رسیده است.

بازرسان آژانس سوم اسفند از ایران اخراج می‌شوند 20 دی 1399

بازرسان آژانس سوم اسفند از ایران اخراج می‌شوند

دولت چند روز پیش اعلام کرد که غنی سازی بیست درصد را در راستای اجرای قانون مجلس از سر گرفته است، با این حال به نظر می رسد دولت کاملا مخالف توقف اجرای پروتکل الحاقی است و اگر آمریکا در دوران بایدن به برجام بازنگردد این موضع به چالش جدی دولت و مجلس بدل می‌شود.

کشف زباله هایی در فضا که احتمالا مربوط به فرازمینی ها است 20 دی 1399

کشف زباله هایی در فضا که احتمالا مربوط به فرازمینی ها است

اوموآموا نخستین جرم میان‌ستاره‌ای شناخته‌شده‌ای است که مسیر حرکت آن از منظومۀ خورشیدی می‌گذرد. اوموآمو در مسیری بسیار سهموی (هیپربولیک) توسط رابرت وریک در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، چهل روز پس از دور زدن خورشید کشف شد.

مازوت سوزی در نیروگاه دماوند تکذیب شد 20 دی 1399

مازوت سوزی در نیروگاه دماوند تکذیب شد

با توجه به سردسیری هوا به خصوص در شهر دماوند فقط ما ۵ روز افت فشار یا قطعی گاز در نیروگاه داشتیم که بزودی این مشکل برطرف شد،  این نیروگاه که بیش از ۴۰ درصد برق پایتخت را تامین می‌کند، از روز اول تاسیس و افتتاح منطبق با استاندارد‌های بین المللی عملیاتی شده از مازوت برای تامین انرژی خود استفاده نکرده است.

تداوم سرمایه‌گذاری‌های توتال در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر 20 دی 1399

تداوم سرمایه‌گذاری‌های توتال در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر

مدیرعامل توتال اظهار کرد که بودجه سرمایه‌گذاری این شرکت برای برق و انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۱  فراتر از ۲ میلیارد دلار خواهد بود.

اعلام میزان آلایندگی صنایع به صورت بلادرنگ با دستگاه محققان کشور 20 دی 1399

اعلام میزان آلایندگی صنایع به صورت بلادرنگ با دستگاه محققان کشور

نورپور با اشاره به تولید ایستگاه‌های شهری سنجش آلودگی هوا گفت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه‌های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و نگهداریشان، هزینه‌های بسیار هنگفتی در پی دارد. با این تجهیز می‌توان به شکلی کارآمدتر، ارزان‌تر، چابک‌تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.

بخار آب، تامین کننده انرژی ماهواره های آینده 20 دی 1399

بخار آب، تامین کننده انرژی ماهواره های آینده

پیشنهاد 5.4 پوندی(وزن) ThermaSat فقط مقدار کمی آب حمل می کند؛ اما بیرون راندن آن به صورت بخار کافی است تا بتواند در صورت لزوم مانورهای لازم را از طریق آن ایجاد کند. استفاده از آب به عنوان پیشرانه لزوماً ایده جدیدی نیست؛ اما نحوه استفاده از آن با چنین کارایی بالا و نیاز به انرژی مهم است.

پرمصرف‌ها، بودجه انرژی‌های تجدیدپذیر را تامین ‌کنند 20 دی 1399

پرمصرف‌ها، بودجه انرژی‌های تجدیدپذیر را تامین ‌کنند

در طرح برق امید باید هزینه برق مصرفی پله‌های پرمصرف آخری، به میزان هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر خورشیدی تغییر کند تا بتوان علاوه بر واقعی کردن انرژی برق پرمصرف‌ها، تامین مالی پایدار انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد. در ضمن بودجه و یارانه انرژی‌های تجدیدپذیر از منبع پایدار هزینه برق پرمصرف‌ها تهیه شود.