• اجرای سامانه سپهتن در انتظار تایید وزارت نفت 07 مهر 1399

    جزئیات مهم نصب «سپهتن» در 368 هزار دستگاه کامیون
    اجرای سامانه سپهتن در انتظار تایید وزارت نفت

    یکی از اهداف بزرگ این مصوبه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت است، محل بازپرداخت سرمایه سرمایه‌گذار در این مصوبه از محل صرفه جویی سوخت ناشی از عدم توقف وسایل نقلیه در پلیس راه است یعنی بازگشت سرمایه سرمایه‌گذار، از این محل خواهد بود.

ماموریت‌های جدید spgc چیست ؟ 06 مهر 1399

ماموریت‌های جدید spgc چیست ؟

این مجتمع علاوه بر تحویل فازهای جدید در حال حاضر وظیفه راهبری بخش‌های مختلفی را در منطقه نیز بر عهده گرفته است. این در حالی است که در توسعه ایجاد شده نیروهای چندانی نیز جذب مجتمع نشده‌اند و در عین حال کیفیت و کمیت کار در تمام بخش‌های SPGC حفظ و در برخی موارد بهبود نیز یافته است.

پاسخ صریح معاون سابق وزیر نفت به یک سوال مهم 05 مهر 1399
پول نداریم/ نفت وارد کنیم تا پالایشگاه بسازیم!

پاسخ صریح معاون سابق وزیر نفت به یک سوال مهم

می‌گویند چرا به همان میزان سرمایه‌گذاری روی گاز، برای پالایشگاه نفت سرمایه‌گذاری نشده، پاسخ واضح است؛ چون پول نداشتیم، سرمایه کجاست؟ یک میزان پولی داشتیم که وزارت نفت روی گاز سرمایه‌گذاری کرده و نتایج مثبت آن را هم می‌بینیم. در هر خانه‌ای گاز وجود دارد. واقعیت این است که تولید و تصفیه نفت گران‌تر است و اگر روی نفت تمرکز می‌کردیم، مزیت گاز را از دست می‌دادیم.

اخبار خوش برای متقاضیان دوگانه‌سوز کردن خودرو 05 مهر 1399
پنج سال بازرسی دوره‌ای رایگان برای ثبت‌نام کنندگان در طرح

اخبار خوش برای متقاضیان دوگانه‌سوز کردن خودرو

افزون بر مزیت رایگان بودن تبدیل خودروها، مالکان این خودروها می‌توانند تا پنج سال از بازرسی‌های دوره‌ای رایگان استفاده کنند.همه بازرسی‌ها رایگان خواهد بود و اگر خودرویی به عملیات ثانویه نیازمند باشد، این کار با 50 درصد تخفیف انجام می‌شود و اگر نیاز به تعویض مخزن داشته باشد، کمک هزینه خرید مخزن به مالکان پرداخت می‌شود.

ترک ها از روسیه روی برگرداندند 05 مهر 1399
پالایشگاه استار ترکیه نفت عراق و نروژ را جایگزین نفت اورال روسیه کرد

ترک ها از روسیه روی برگرداندند

قیمت نفت اورال روسیه به بالاترین رقم رسیده و دو دلار در هر بشکه گرانتر از نفت برنت به فروش میرسد. بنابراین، بسیاری از پالایشگاه ها در مورد نقش این نفت به عنوان ماده خام مورد نیازشان تجدید نظر می‌کنند.

بخش قابل توجهی گاز مایع در خطوط لوله هدر می‌رود 05 مهر 1399
استفاده از LPG در خودروها نسبت به CNG ایمن‌تر است

بخش قابل توجهی گاز مایع در خطوط لوله هدر می‌رود

اصلاح قیمت حامل‌های انرژی یکی از الزاماتی است که به دلیل فقدان یک سبد سوخت متنوع تا کنون با موفقیت اجرایی نشده است. وقتی شما یک سبد سوخت متنوع شامل سوخت‌های ال.پی.جی، سی.ان.جی، بنزین و گازوئیل را داشته باشید، قطعا می‌توانید با بهره‌گیری از سیاست جایگزینی، برای اصلاح قیمت حامل‌ها اقدام کنید.

گسترش نقش پالایشگاه‌های مجازی در تامین سوخت 03 مهر 1399
کاهش ۹۰ درصدی هزینه تامین سوخت با توسعه سی.ان.جی

گسترش نقش پالایشگاه‌های مجازی در تامین سوخت

گازسوز کردن دو میلیون خودرو در حالی هزینه‌ای ۸۰۰ میلیون دلاری دارد که اگر قرار بود به اندازه مصرف این خودروها یعنی حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین، ‌پالایشگاه در کشور احداث شود،‌ هزینه‌ای هشت میلیارد دلاری نیاز بود که نشان می‌دهد با این اقدام هزینه تامین سوخت تا ۹۰ درصد پایین می‌آید.

ساخت نخستین پترو پالایشگاه کشور  کلید خورد 03 مهر 1399
آغاز ساخت نخستین پترو پالایشگاه کشور در بندرعباس

ساخت نخستین پترو پالایشگاه کشور کلید خورد

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز نبود تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت و گاز را از نقاط ضعف در مقابل تحریم‌ها دانست و گفت: با توجه به اینکه ساخت پتروپالایشگاه از مطالبات اصلی رهبر انقلاب اسلامی است، سپاه و قرارگاه سازندگی در تعامل نزدیک با دولت، ساخت نخستین پتروپالایش تمام ایرانی را آغاز کرده است.

انتقادهای پارس جنوبی 01 مهر 1399

انتقادهای پارس جنوبی

پارس جنوبی از افتخارات تاریخ نفت ایران شناخته می شود اما مدتی است که عملکرد این میدان مشترک به ویژه در فاز ۱۱ زیر ذره بین منتقدان قرار گرفته است.

تخلف وزارت نفت درباره قیمت LPG 01 مهر 1399
تجربه کره‌جنوبی در LPGسوز کردن موتورسیکلت‌ها

تخلف وزارت نفت درباره قیمت LPG

رئیس انجمن صنفی CNG گفت: در ایران اولویت توسعه اتوگاز با اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌ها است. در شهرهای نزدیک پالایشگاه نیز LPG باید به جای CNG توسعه یابد اما وزارت نفت الزام قانونی اصلاح قیمت LPG برای توسعه اتوگاز را اجرایی نمی‌کند.