• بحران جهانی فقر انرژی و ضرورت تغییر الگوهای مصرف 22 دی 1399

    بحران جهانی فقر انرژی و ضرورت تغییر الگوهای مصرف

    سرانه خودرو در کشور نسبتا پایین است اما میزان مصرف سوخت بالاست به طوری که به ازای هر هزار نفر در ایران ۲۰۰ خودرو در آمریکا ۸۰۰ خودرو و در ایتالیا ۶۸۰ خودرو وجود دارد اما مصرف بالا است. در هر صد کیلومتر ۸ لیتر مصرف سوخت داریم که این رقم در اروپا ۵.۵ لیتر است که برای ۴ لیتر هدف‌گذاری شده است.

رئیس دفتر مرکز مطالعات انرژی وین مطرح کرد: “صادرات گاز” از خطای استراتژیک ایران تا فریب روسی 14 دی 1399

رئیس دفتر مرکز مطالعات انرژی وین مطرح کرد: “صادرات گاز” از خطای استراتژیک ایران تا فریب روسی

وی تاکید کرد: وارد ساختن گاز به کانون معادلات سیاسی، امنیتی ایران، نیازمند یک بازنگری اصولی در ساختار سیاست خارجی کشور است. تمرکز سیاست خارجی و منطقه‌ای بر روی تعداد محدودی از کشورها، دیپلماسی انرژی ایران را آسیب‌پذیر و شکننده کرده است.

تکمیل خط لوله نورد استریم- ۲ در آب‌های آلمان 13 دی 1399

تکمیل خط لوله نورد استریم- ۲ در آب‌های آلمان

با وجود اینکه کنسرسیوم ساخت این خط لوله (به رهبری گازپروم روسیه و با شرکای غربی آن) بیش از ۹۰ درصد ساخت این پروژه را به اتمام رسانده است، هنوز بیش از ۱۰۰ کیلومتر دیگر از لوله‌گذاری این خط لوله باقی‌ مانده است.

ضرورت‌ها و نیازهای صنعت پتروشیمی در ۵۷ سالگی 06 دی 1399

ضرورت‌ها و نیازهای صنعت پتروشیمی در ۵۷ سالگی

در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، با برنامه ظرفیت صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰سال پایانی جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن و با تحقق جهش سوم تا پایان سال ۱۴۰۴ به بیش از ۱۳۳ میلیون تن در سال می‌رسد. امیدواریم طرح‌های راهبردی تا پایان برنامه هفتم توسعه کشور در پایان ۱۴۰۵ راه‌اندازی شوند. در ابتدای سال ۱۴۰۶، صنعتی خواهیم داشت که بسیار با صنعت کنونی از نظر ظرفیت و تنوع سبد محصولات و درآمد ارزی برای کشور تفاوت خواهد داشت.

متهم اصلی آلودگی هوا کیست؟ 01 دی 1399

متهم اصلی آلودگی هوا کیست؟

به گفته وی، در بسیاری از کشورها هنگامی که چراغ راهمنمایی و رانندگی قرمز می شود افراد خودروهای خود را خاموش می کننند که چنین چیزی در ایران عملا وجود ندارد و همین مساله نیز بر آلودگی تاثیر دارد، به همین دلیل باید بسیاری از این عوامل را در کنار هم گذاشت و به دنبال اصلاح آن رفت.

ضرورت گسترش همکاری ایران و عراق در بخش انرژی 30 آذر 1399

ضرورت گسترش همکاری ایران و عراق در بخش انرژی

بله در حوزه پالایشگاهی بود. در این بخش هم بخش خصوصی و هم دولتی وارد عمل شدند و قرار شد بخشی از پالایشگاه‌های عراق را که در کوران حوادث پس از سقوط صدام تعطیل شده بودند دوباره راه‌اندازی کنند، اما این بار هم به دلیل تحریم آمریکا در کنار رقابت‌های سیاسی داخلی عراق، هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. خوشبختانه در حوزه دیپلماسی انرژی زمینه همکاری با طرف عراقی بسیار متنوع است، اما ما نیازمند یک دیپلماسی قوی اقتصادی هستیم تا بتوانیم براساس آن اهداف خود در همکاری با طرف عراقی را ترسیم و سپس با قدرت بسیار زیادی پیگیری کنیم.

آمریکا بازی تحریم‌ها را به ایران باخته است 27 آذر 1399

آمریکا بازی تحریم‌ها را به ایران باخته است

ما باید نگاه به آینده را در دستور کار خود قرار دهیم. معتقدم میدان‌های نفت و گاز که در مدیترانه کشف می‌شود فضای فعالیت‌ها و بازار حوزه انرژی را تغییر می‌دهند. اگر برآوردهایی که نسبت به منابع انرژی مدیترانه مطرح می‌کنند واقعیت داشته باشد و این منطقه به هاب انرژی بدل شود می‌تواند زنگ خطری برای ما باشد و جای خلیج فارس را در بعضی از بازارهای جهانی بگیرد. به جهت نزدیکی به کشورهای اروپایی معادلات اقتصاد انرژی را تغییر می‌دهد و ضرورت پرداختن به بازار انرژی کشورهای شرقی را بیشتر می‌کند.

زمینه برای صادرات گاز ایران به قاره سبز فراهم است 25 آذر 1399

زمینه برای صادرات گاز ایران به قاره سبز فراهم است

 بازار اصلی ما در جهان کشورهای منطقه شرق آسیا مانند چین، ژاپن و کره و هند هستند و در این رابطه شک و تردیدی وجود ندارد، اما ما می‌توانیم در اروپا نیز جای پایی برای خود فراهم کنیم. اگر مقداری متمرکز کار کنیم و به‌ویژه در زمینه گاز و خط لوله می‌توان به صادرات محصولاتمان به اروپا هم بیندیشیم.

افشای اسرار افزایش درآمد غول‌های نفتی 20 آذر 1399

افشای اسرار افزایش درآمد غول‌های نفتی

بر اساس گزارش اویل پرایس، کارشناسان حقوق مالیات شرکتی می گویند تغییر محل سود که همه شرکتهای نفتی منکر آن هستند، بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت را از درآمد مالیات نفتی بیشتر محروم می کند. برای برخی از این کشورهای تولیدکننده نفت، درآمد مالیات نفتی از شرکتهای بزرگ منبع مهم درآمد دولتی است.

جاسوسی انرژی تهدیدی برای رونق تجدیدپذیرها 16 آذر 1399

جاسوسی انرژی تهدیدی برای رونق تجدیدپذیرها

بر اساس گزارش اویل پرایس، چنین وضعیتی نروژ را به هدف بزرگی برای جاسوسی در حوزه انرژی تبدیل کرده است. در این بین، انگشت اتهام به سمت چین نشانه رفته و مخابرات ۵G قدرتمندترین ابزار جاسوسی به شمار می رود.