• ۲۰۲۰ رکورد گرم‌ترین سال جهان را شکست 22 دی 1399

    ۲۰۲۰ رکورد گرم‌ترین سال جهان را شکست

    با این حال آنچه که رکورد جدید گرم ترین سال را به ویژه مورد توجه قرار می دهد این است که بخش هایی از نیم کره جنوبی زمین دمای هوای پایین تر از متوسط را به دلیل بروز پدیده «ال نینو »که اثر خنک کننده داشت، تجربه کردند و این الگوی خوبی برای سال های آینده که با «ال نینو گرم کننده» مواجه هستند، محسوب نمی شود.

در جلسه عراقچی و کره ای ها چه گذشت؟ایران نفت کش کره ای را پس میدهد؟ 21 دی 1399

در جلسه عراقچی و کره ای ها چه گذشت؟ایران نفت کش کره ای را پس میدهد؟

عراقچی خطاب به دیپلمات کره: از سیاسی کردن موضوع توقیف نفتکش و تبلیغات بی حاصل بپرهیزید.عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی نیز امروز در اظهاراتی عنوان کرد که ۷ میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی بلوکه شده است.

آیا رمزارزها عامل قطعی‌های اخیر برق هستند؟ 21 دی 1399

آیا رمزارزها عامل قطعی‌های اخیر برق هستند؟

نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: تولید برق از تجدیدپذیرها برای استخراج رمزارز نیاز به یک برنامه‌ریزی جدی و کلان دارد تا هم صنعت تجدیدپذیر را گسترش دهد و هم از صنعت رمزارز غافل نشویم.

کشف زباله هایی در فضا که احتمالا مربوط به فرازمینی ها است 20 دی 1399

کشف زباله هایی در فضا که احتمالا مربوط به فرازمینی ها است

اوموآموا نخستین جرم میان‌ستاره‌ای شناخته‌شده‌ای است که مسیر حرکت آن از منظومۀ خورشیدی می‌گذرد. اوموآمو در مسیری بسیار سهموی (هیپربولیک) توسط رابرت وریک در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، چهل روز پس از دور زدن خورشید کشف شد.

فرونشست مجدد دشت مهیار شهرضا 20 دی 1399

فرونشست مجدد دشت مهیار شهرضا

محدوده تحت تأثیر فرونشست در این منطقه حدود ۳۷۰۰ کیلومترمربع است که دارای بیشترین مقدار فرونشست سالانه تا ۱۸ سانتیمتر در سال می باشد. مساحت محدوده تحت تأثیر فرونشست با نرخ سالانه بیش از ۱۰ سانتیمتر حدود ۲۵ کیلومتر مربع می باشد که در این محدوده راه آهن مسیر اصفهان یزد به طول ۹۸ کیلومتر قرار دارد.

اعلام میزان آلایندگی صنایع به صورت بلادرنگ با دستگاه محققان کشور 20 دی 1399

اعلام میزان آلایندگی صنایع به صورت بلادرنگ با دستگاه محققان کشور

نورپور با اشاره به تولید ایستگاه‌های شهری سنجش آلودگی هوا گفت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه‌های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و نگهداریشان، هزینه‌های بسیار هنگفتی در پی دارد. با این تجهیز می‌توان به شکلی کارآمدتر، ارزان‌تر، چابک‌تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.

بخار آب، تامین کننده انرژی ماهواره های آینده 20 دی 1399

بخار آب، تامین کننده انرژی ماهواره های آینده

پیشنهاد 5.4 پوندی(وزن) ThermaSat فقط مقدار کمی آب حمل می کند؛ اما بیرون راندن آن به صورت بخار کافی است تا بتواند در صورت لزوم مانورهای لازم را از طریق آن ایجاد کند. استفاده از آب به عنوان پیشرانه لزوماً ایده جدیدی نیست؛ اما نحوه استفاده از آن با چنین کارایی بالا و نیاز به انرژی مهم است.

اوضاع مصرف نفت‌کوره در تهران/ قضیه مازوت‌های انبارشده چیست؟ 20 دی 1399

اوضاع مصرف نفت‌کوره در تهران/ قضیه مازوت‌های انبارشده چیست؟

علت مصرف بالای سوخت مایع (نفت‌گاز و نفت‌کوره) در نیروگاه‌ها و صنایع، کاهش و یا قطع تحویل گاز طبیعی به آنها است؛ کما اینکه موجودی نفت‌کوره در حال حاضر در انبارهای نفت شرکت پخش فرآورده‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نیز داشته است.

چرا دانش بنیانها نمی توانند به رفع آلودگی هوا کمک کنند 20 دی 1399

چرا دانش بنیانها نمی توانند به رفع آلودگی هوا کمک کنند

وی تاکید کرد: اگر بتوان در این حوزه به خوبی عمل کرد و مردم هم خصوصاً در حوزه کاهش مصرف انرژی و گاز به خوبی عمل کنند می‌توان امیدوار بود که با یک عزم جدی و جهادی موفقیتی حاصل شود.

افزایش آلودگی هوای کلان شهرها در 2 روز آینده/هشدار وقوع بهمن در البرز مرکزی 20 دی 1399

افزایش آلودگی هوای کلان شهرها در 2 روز آینده/هشدار وقوع بهمن در البرز مرکزی

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده شهرکرد با کمینه دمای ۱۱ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان و بندرعباس با بیشینه دمای ۲۱ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان خواهد بود.