• ایران توربین‌سازان GE و زیمنس را پشت سر می‌گذارد 05 آذر 1399

    صفر تا صد ساخت نیروگاه ملی در تهران؛
    ایران توربین‌سازان GE و زیمنس را پشت سر می‌گذارد

    این توربین ملی نمونه‌ای در دنیا ندارد، تاکنون تکنولوژی کلاس E  و F از زیمنس آلمان وارد می‌شد، البته توربین‌ها در نهایت در داخل ساخته می‌شدند، اما در کل فقط چند کشور مطرح مثل زیمنس، میتسوبیشی، شرکت امریکایی GE و ایتالیا و سوئیس طراحی توربین را دارند، با این اتقاق پیمانکاران ایرانی نیز در زمره این کشورها قرار می‌گیرند، نه تنها توربین را داخل کشور می‌سازیم بلکه مهندسی نیز توسط ایران انجام شده است.

نبض انرژی:جیب ثروتمندان از منابع دولتی پر می‌شود 03 آذر 1399
لزوم اصلاح نظام تعرفه‌گذاری انرژی پرمصرف‌ها؛

نبض انرژی:جیب ثروتمندان از منابع دولتی پر می‌شود

چرا بسیاری از متولیان حوزه انرژی کشور بدون توجه به سندهای بالادستی سیاستگذاری که اصلاح نظام تعرفه‌گذاری را بر عهده دولت گذاشته است، توجهی نسبت به این وظیفه نداشته و همچنان بر نقاط تاریک و نامطلوب نظام فعلی تعیین قیمت سرپوش می‌گذارند. این در حالیست که صنعت انرژی کشور در وضع نامطلوب قرار داشته و نظام تعرفه‌گذاری فعلی باید اصلاح شود.

امکان کسب سهم قابل توجه از بازار صنعت آب و برق همسایگان 02 آذر 1399

امکان کسب سهم قابل توجه از بازار صنعت آب و برق همسایگان

رضا اردکانیان خاطرنشان ساخت:ایران قصد دارد و شایستگی آن را نیز دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند و توضیح داد: جمهوری اسلامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دعوت می‌کند تا در ایران سرمایه گذاری کنند.

خودروهای بنزینی و دیزلی در کدام کشورها ممنوع می‌شوند؟ 02 آذر 1399

خودروهای بنزینی و دیزلی در کدام کشورها ممنوع می‌شوند؟

چین که بزرگترین بازار خودروی جهان است، در سال ۲۰۱۷ بررسی ممنوعیت تولید و فروش خودروهایی که از سوختهای فسیلی استفاده می کنند را آغاز کرد اما اعلام نکرده که چه زمانی این ممنوعیت را وضع می کند. یک مقام صنعتی ماه گذشته گفت: فروش خودروهای انرژی جدید ۵۰ درصد از کل فروش خودروهای جدید در چین را تا سال ۲۰۳۵ تشکیل می دهد.

توسعه باتری خود شارژ شونده که با رطوبت هوا شارژ می‌شود 02 آذر 1399

توسعه باتری خود شارژ شونده که با رطوبت هوا شارژ می‌شود

در ادامه پژوهشگران قصد دارند این فرمولاسیون جوهر را بهینه‌سازی کنند، اندازه باتری‌ها را افزایش داده و چندین سل باتری را با موفقیت به هم متصل کرده و سطح توان انرژی تولیدی را نیز افزایش دهند. در حالی که هنوز این فناوری در حال توسعه است، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های کاربردی که می‌تواند برای این نوع باتری‌ها متصور بود، اینترنت اشیا است.

لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق 02 آذر 1399

لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق

اسکندری خواستار ورود نیروگاه‌های دولتی به قراردادهای دوجانبه شد و افزود:‌ بایستی از فرصت‌های پیش‌رو که به خوبی می‌تواند در سامان‌دهی اقتصاد برق اثرگذار باشد، استفاده کنیم.

صنعت برق نباید متکی به بودجه دولت باشد 02 آذر 1399

صنعت برق نباید متکی به بودجه دولت باشد

اسکندری خواستار ورود نیروگاه‌های دولتی به قراردادهای دوجانبه شد و افزود: بایستی از فرصت‌های پیش‌رو که به خوبی می‌تواند در سامان‌دهی اقتصاد برق اثرگذار باشد، استفاده کنیم.

ایران بازار انرژی عراق را از دست داد 02 آذر 1399
نبض انرژی ایران در عراق نمی‌زند؛

ایران بازار انرژی عراق را از دست داد

استفاده ترکیه، چین و برخی کشورهای اروپایی برای نفوذ به این بازار در حالی رو به گسترش است، که امریکا نیز از اهرم فشار حداکثری از طریق عربستان و و امارات نیز به نحو مطلوبی استفاده می کند و حتی با پیشنهاد فروش «برق رایگان» در صدد کوتاه سازی دست ایران از بازار انرژی عراق است.

انقلاب خودروهای برقی تقاضای بلند مدت نفت را تهدید می‌کند 01 آذر 1399

انقلاب خودروهای برقی تقاضای بلند مدت نفت را تهدید می‌کند

برقی کردن کردن حمل و نقل و کاهش قیمت باطری باعث می‌شود خودرو های برقی کاملا از نظر قیمت با خودروهای دارای موتور احتراق داخلی قابل رقابت باشند. در این بین، هزینه واردات انرژی برای هر خودرو هم حداقل 90 درصد کاهش می‌یابد. بنابراین تعداد مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا هم 75 درصد پایین می‌آید و هزینه مصرف کنندگان حداقل دو سوم کاهش می‌یابد.

زنجیره خسارت بار دیرکرد مطالبات وزارت نیرو بلای جان بخش خصوصی 01 آذر 1399

زنجیره خسارت بار دیرکرد مطالبات وزارت نیرو بلای جان بخش خصوصی

مجلس، دولت و سایر نهادهای ذیربط برای پرداخت حداقل بخشی از مطالبات تولیدکنندگان برق و نیز تعیین تکلیف تسهیلات ارزی آنان چاره‌اندیشی کرده و صنعت برق را به عنوان پیشران توسعه اقتصادی و صنعتی و نیز زیرساخت رفاه اجتماعی، در اولویت قرار دهند. در غیر این صورت فرصت‌های از دست رفته، برای حل مشکلات تولیدکنندگان برق بدون تردید غیر قابل جبران خواهد بود.