• دسترسی بازرسان آژانس به ۲۶ مرکز نظامی 16 آذر 1399

    دسترسی بازرسان آژانس به ۲۶ مرکز نظامی

    وی در پایان با بیان اینکه بایدن به دنبال محدودسازی قدرت منطقه‌ای ماست، ادامه داد: ما امروز در سوریه با دشمن می‌جنگیم و همین باعث می‌شود که مردم ما احساس امنیت کنند. اگر ما از قدرت منطقه‌ایمان کوتاه بیاییم باید به کشور خودمان بازگردیم و ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه شهرها و روستاهای ما را مورد هدف قرار خواهند داد. 

دنیا به دنبال توافق هسته ای گسترده تر با ایران 14 آذر 1399

دنیا به دنبال توافق هسته ای گسترده تر با ایران

علاوه بر این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چارچوب گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای و نامه رئیس‌جمهور ایران به کشورهای اروپایی، در پاسخ به روند اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن روز سه‌شنبه طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب نهایی رساندند. 

جزئیات نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی/ تعیین محورهای هفت گانه و آغاز بررسی سه جانبه 14 آذر 1399

جزئیات نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی/ تعیین محورهای هفت گانه و آغاز بررسی سه جانبه

استقبال زنگنه از پیشنهاد زاکانی. وزارت نفت از محورهای پیشنهادی استقبال کرد و کمیسیون انرژی نیز این محورها را به عنوان محورهای اولویت دار تأیید کرد.

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک 14 آذر 1399

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک

 همچنین به چهار سالگی امضای توافقنامه همکاری از ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ اشاره و از کشور‌های شرکت‌کننده برای تعهد مداوم خود به اصول بنیادی این توافقنامه قدردانی شد.

اوپک‌پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت 14 آذر 1399

اوپک‌پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت

زنگنه درباره تاثیرگذاری این تصمیم روی قیمت بازار نیز گفت: بعید می‌دانم تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر بازار داشته باشد زیرا رقم روزانه ۵۰۰ هزار بشکه رقم زیادی نیست؛ ضمن اینکه تصمیم کنونی برای یک ماه گرفته شده است و برای ماه‌های بعدی در نشست‌های آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

دکتر «سارا وخشوری» استاد امنیت انرژی در موسسه سیاست جهانی: بایدن برجام را به موضوع موشکی پیوند می‌زند 13 آذر 1399

دکتر «سارا وخشوری» استاد امنیت انرژی در موسسه سیاست جهانی: بایدن برجام را به موضوع موشکی پیوند می‌زند

دوری امریکا به بازارهای مصرف، هزینه و قیمت گاز این کشور را نسبت به قیمتهای گاز رقبای دیگر افزایش می دهد. بنابراین سیاست های بایدن دنیا را به سمتی هدایت خواهد کرد که در جهت کاهش تولید کربن، نفت ارزان را با انرژی های تجدید پذیر و مخصوصا با گاز جایگزین کنند. در نهایت این مسئله به افزایش تقاضا و قیمتهای جهانی گاز منجر شده و در مجموع به نفع تولید کنندگان امریکاست.

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به دولت ابلاغ شد 13 آذر 1399

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به دولت ابلاغ شد

مخالفت روحانی با مصوبه مجلس در مورد انرژی هسته ای روحانی: دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیتهای دیپلماتیک مضر می‌داند. به دلیل پروتکل های بهداشتی به مجلس نرفتم و نه مسئله دیگر .

متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران 12 آذر 1399

متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در اجرای اصل یکصدوبیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که با عنوان طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود با تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 1399.9.12 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌شود.

فصل تشکیل “وزارت انرژی” سپری شد؟! 12 آذر 1399

فصل تشکیل “وزارت انرژی” سپری شد؟!

تشکیل "وزارت انرژی" پروسه ای است که هر از چند گاهی از سوی کارشناسان و مسئولان مورد بررسی قرار می گیرد و سراز طرحهای گرد و غبار گرفته، بیرون می آورد، اما ره به جایی نمی بَرَد و بایگانی می شود.

آیا اوپک مسیر بازگشت نفت ایران را هموار می‌کند؟ 12 آذر 1399

آیا اوپک مسیر بازگشت نفت ایران را هموار می‌کند؟

وی در ادامه با اشاره به نتیجه انتخابات امریکا و روی کار آمدن دموکرات‌ها و تاثیر بر روند تحریم فروش نفت ایران گفت: پیش‌بینی این است که فعل و انفعالاتی صورت گیرد. شاید آینده روشن باشد و این احتمال می‌رود که متقاضیان بیشتری جرات داشته و به طور رسمی از ایران نفت وارد کنند. تاکنون تحریم‌ها به نحوی بوده همواره خطر تحریم ثانویه و ایذایی خریداران نفت از ایران را نیز تهدید می‌کرد که به نظر می‌رسد با روی کار آمدن دموکرات‌ها این تهدیدها روند نزولی به خود بگیرد.