خط ششم سراسری انتقال گاز آماده بهره برداری است
خط ششم سراسری انتقال گاز آماده بهره برداری است
معاون وزیر نفت در امور گازی گفت: خط ششم سراسری انتقال گاز به زودی با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از صدا و سیما، حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام این خبر گفت: خطوط محور غرب کشور یعنی دو خط لوله انتقال گاز ششم و نهم سراسری بزودی با پنج ایستگاه تقویت فشار گاز با حضور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی می‌رسد که هم سبب پایداری صادرات گاز و هم موجب پایداری تأمین گاز داخل کشور می‌شود.

وی افزود: علاوه برافتتاح رسمی خط ششم سراسری تلاش داریم بخشی از خط نهم سراسری که در ادامه خط ششم است و کریدور غرب را پوشش می‌دهد نیز به بهره‌برداری برسانیم.

در همین ارتباط بهرام صلواتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره خط لوله انتقال گاز ششم سراسری گفت: اشتغال‌زایی یکی از دستاوردهای حین اجرای این طرح بوده، زیرا صفر تا صد این طرح با اتکا به توانمندی‌ها و نبوغ متخصصان، مشاوران، پیمانکاران و سازندگان داخلی به ثمر نشسته است.

وی ادامه داد: در زمان اجرای خط ششم سراسری برای بیش از پنج هزار نفر شغل مستقیم ایجاد شده و رونق کسب و کار در صنایع فولاد، شیرسازی، ابزار دقیق و خدمات حمل و نقل و ماشین‌آلات در منطقه غرب کشور را به همراه داشته است.

این مقام مسؤول بابیان اینکه سرمایه گذاری برای احدث این خط لوله به روش BOT بوده اظهار داشت: پنج ایستگاه تقویت فشار گاز روی خط ششم در محدوده شهرستان‌های دیلم،بیدبلند، اهواز، حسینیه و کوهدشت احداث شده است.

صلواتی بابیان اینکه خط لوله انتقال گاز ششم از بستر رودها و کوه‌های بزرگ با سختی عبور کرد و در مسیر پیشرفت خود با موانع فراوان روبه‌رو شد، افزود: عبور دادن خط لوله از بستر رودخانه کار بسیار دشواری بود و باتوجه به اینکه خطوط لوله گاز زمانی که خط به رودخانه می‌رسد حق عبور از آب شیرین را ندارد، برای نخستین بار در کشور با احداث پل روگذر این خط از رود کارون عبور کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خط لوله انتقال گاز ششم سراسری بیش از ۱۲۰۰ کیلومتراست که گاز پارس جنوبی را با عبور از استان‌های بوشهر، خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه به شهردهگلان در استان کردستان منتقل می‌کند. این خط لوله به قطر ۵۶ اینچ روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را از جنوب به شمال غرب کشور منتقل می‌کند. این خط لوله علاه بر پایداری تأمین گاز استان‌های سردسیر کشور، اهداف صادراتی را نیز دنبال می‌کند و نقش مهمی در تبادلات انرژی با کشورهای منطقه به ویژه عراق خواهد داشت.