مشکلات گمرکی و بانکی مانع حضور در بازارهای منطقه‌ای است
مشکلات گمرکی و بانکی مانع حضور در بازارهای منطقه‌ای است
عضو سندیکای صنعت برق ایران گفت: مشکلات گمرکی و بانکی و نداشتن تجربه کافی در بازاریابی بین‌المللی از جمله نقاط ضعف کشورمان در زمینه تعمیرات ترانس برق به شمار می‌رود که مانع از حضور جدی‌تر در بازارهای منطقه‌ای شده است.

به گزارش نبض انرژی، آرش آقایی‌فر در مراسمی با حضور معاون هماهنگی انتقال توانیر در شهرک صنعتی پرند افزود:هم اکنون در حدود ۱۰ شرکت معتبر در زمینه تعمیرات ترانس در داخل کشور فعالیت می‌کنند، نقطه ضعف این صنعت نداشتن تجربه کافی در زمینه بازاریابی بین‌المللی و مشکلات گمرکی و بانکی است که با رفع این مشکلات میتوان با گرفتن سفارش تعمیرات ترانس از کشورهای دیگر، نسبت به ارز آوری بدون فروش مواد خام یا محصول برای کشور اقدام کرد.
وی از دستیابی ایران به فناوری تولید و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت برق خبرداد و گفت: هم اکنون متخصصان ایرانی در دو زمینه ساخت و تعمیرات ترانسفورماتورها حرف اول را در خاورمیانه می زنند.
آقایی‌فر ادامه داد: در زمینه ساخت و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای شبکه برق، فاصله ای با رقبای بین المللی نداریم، ضمن آنکه می توان به جرئت اعلام کرد که جزو کشورهای رده اول در زمینه فناوری های مرتبط با ترانسفورماتورهای قدرت در دنیا هستیم .
عضو سندیکای صنعت برق ایران افزود: متخصصان ایرانی به فناوری تعمیرات ترانسفورماتورهای «هایتک »شبکه برق دست یافته اند، دیگر زمان حضور متخصصان خارجی برای انجام تعمیرات ترانس های برق در ایران گذشته است و جوانان ایرانی توانسته اند حتی در برخی موارد از رقبای خارجی خود نیز در منطقه پیشی بگیرند.
وی گفت: قطعه سازان  در صنعت ترانسفورماتور هم توانسته اند به خودکفایی برسند و اکنون در منطقه خاورمیانه در رده نخست قرار داریم.
آقایی‌فر هزینه پایین تعمیرات انواع ترانس و الکتروموتورهای صنعتی را از جمله نقاط قوت صنعت ترانس ایران برشمرد و گفت: در حال حاضر تعمیرات ترانس در ایران با یک سوم هزینه نسبت به سایر رقبای منطقه ای انجام می شود .
وی ارائه گارانتی (تضمین و  استفاده از قطعات با کیفیت در تعمیر ترانس‌های برق را نیز به عنوان دیگر نقطه قوت شرکت‌های داخلی برشمرد و تاکید کرد: همه این موارد باعث شده تا ایران از پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به قطب تعمیرات ترانسفورماتور و انواع الکتروموتورها در منطقه  خاورمیانه برخوردار باشد.
در این مراسم که به منظور رونمایی از دویستمین ترانس بازسازی شده در یکی از شرکت های زیرمجموعه سندیکای برق برگزار شد سید زمان حسینی معاون هماهنگی انتقال توانیر به توان بالای شرکت های فنی و مهندسی ایران برای حضور در بازارهای صادراتی اشاره و از حمایت توانیر از شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی خبر داد.