بسته انرژی برق چیست؟
بسته انرژی برق چیست؟
بسته انرژی امکان جدیدی است که شرکت توانیر با هدف کمک به مشترکین خانگی برق برای مدیریت مصرف برق و نیز آگاهی شهروندان از الگوی مصرف برق منطقه محل سکونت و رعایت آن اجرایی کرده است.

به گزارش نبض انرژی به نقل از مدرسه آنلاین، بر اساس این امکان مشترکین می توانند از طریق سامانه برق من  و یا وب سایت برق ایران به آن دسترسی داشته باشند و نسبت به فعال سازی بسته های خود اقدام کنند.

تخفیف پنج درصدی 

به منظور تشویق شهروندان برای خرید بسته، هزینه برق مشترکینی که اقدام به خرید بسته انرژی برق می کنند، شامل تخفیف ۵ درصدی خواهد شد و علاوه بر آن مشترکین می توانند از طریق امکان جدیدی که برای اطلاع از آخرین وضعیت مصرف برق خانگی فراهم شده است، ضمن اطلاع از الگوی مصرف برق منطقه خود، میزان مصرف دوره آتی خود را نیز پیش بینی و در صورت تمایل آن را اصلاح کنند.

مقایسه با بسته اینترنت

در واقع بسته انرژی که امکان خرید آن فراهم شده است، چیزی شبیه به فروش بسته های اینترنت است، البته با این تفاوت که بر خلاف بسته های اینترنت که هرچقدر بیشتر مصرف شوند به سود خریدار است، اما اینجا هر چقدر بسته انرژی کمتر مصرف شود، برای مشترکین منفعت بیشتری خواهد داشت.

روش خرید بسته

شهروندان می توانند با مراجعه به نرم افزار برق من و نیز وب سایت برق ایران بسته های مورد نظر خود را خریداری کنند.

همچنین به منظور سهولت شهروندان برای خرید بسته انرژی، برچسب های کیوآر کدی تا آخر دی ماه سال جاری بر روی کنتورهای خانگی سراسر کشور نصب خواهد شد که مشترکین می توانند از آن نیز استفاده کنند.

توضیح اینکه با وجود برچسب Qr-code در کنار شمارشگر کنتور، امکان خود اظهاری کارکرد کنتور هم وجود دارد، به این نحو که مشترکین می توانند با گرفتن عکس از کنتور خود و بارگذاری آن در سامانه برق ایران، بخش خود اظهاری، به کمک تکنیک های پردازش تصویر، رقم کارکرد کنتور تا لحظه گرفتن عکس را در سامانه وارد کنند و از این طریق هم از مصرف خود آگاه شوند و هم  بسته انرژی مناسب خود را خریداری کنند.

شرایط برق مشترکین در صورت استفاده کمتر و یا مازاد از بسته

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده اگر بسته خریداری شده مشترکین در دوره مورد نظر به اتمام نرسد، اعتبار باقی مانده در دوره های آتی قابل استفاده خواهد بود و لذا شهروندان بابت این مسئله نباید نگرانی خاصی داشته باشند. همچنین در صورتی که در میانه دوره مصرف، بسته خریداری شده مشترکین تمام شود، تعرفه همانند روال عادی محاسبه و دریافت خواهد شد.