نیروگاه شهید مفتح همدان همتراز با بهترین نیروگاه‌های اروپایی
نیروگاه شهید مفتح همدان همتراز با بهترین نیروگاه‌های اروپایی
نیروگاه حرارتی شهید مفتح همدان در کیلومتر ۴۵ جاده همدان-تهران و در دشت کبودراهنگ قرار دارد. این نیروگاه با ظرفیت تولید هزار مگاوات و چهار واحد بخار ۲۵۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۲۷۰ هکتار قرار دارد و به عنوان یکی از مهم‌ترین نیروگاه‌های ایران شناخته می‌شود.

نیروگاه شهید مفتح یکی از طرح‌های مهم و زیربنایی دهه سازندگی جمهوری اسلامی ایران است و در تامین برق استان همدان و استان‌های همجوار نقش بسزایی دارد. با وجود این نقش مهم اما همجه‌های زیادی در سال‌های اخیر به نیروگاه وارد شده است که در راستای ابهام زدایی از چند و چون این هجمه‌ها پای صحبت مدیرعامل، سرپرست شرکت تولید برق و معاون تولید نیروگاه شهید مفتح همدان نشستیم.

به گزارش نبض‌انرژی،مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح همدان با بیان اینکه متاسفانه افکار عمومی در رابطه با نیروگاه این است که مصرف ۲ درصدی آب نیروگاه در سال‌های گذشته عامل فروچاله‌ها بوده است، گفت: هیچ گاه اشاره نشده که اولین فروچاله‌ها قبل از تاسیس نیروگاه در منطقه وجود داشته است، علاوه بر این کشاورزانی که به طور غیر قانونی در رابطه با حفر چاهT کف شکنی کرده‌اند یکی از علل اصلی ایجاد فروچاله‌ها هستند.

عبدالمجید دیناروند با اشاره به اینکه در حال حاضر دو حلقه چاه در نیروگاه برای استفاده پرسنل وجود دارد، اظهار کرد: ۶۷۰۰ حلقه چاه عمیق در دشت کبودراهنگ موجود است و اینکه چرا ۲۷ حلقه چاه نیروگاه دشت را خشک کرده است جای سوال است مگر اینکه مقاصد خاصی پشت این موضوع باشد.

وی با بیان اینکه در رابطه با مسائل زیست محیطی اقدامات خوبی در داخل نیروگاه انجام شده است، مطرح کرد: منابع انسانی مهم‌ترین و با ارزش‌ترین سرمایه نیروگاه است و این نیروها به نحوی از نیروگاه بهره‌برداری می‌کنند که به روزترین نیروگاه‌های اروپا و متبحرترین تعمیرکاران با تجهیزات کامل هنوز نتوانسته‌اند رکورد نیروگاه را در کل دنیا بشکنند.

دیناروند اضافه کرد: نیروگاه از ابتدای سال تاکنون دو تریپ داشته که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه و کشورهای اروپایی مانند و همتا ندارد و همتراز با بهترین نیروگاه‌های اروپایی کسب نتایج می‌کند.

وی با بیان اینکه بهترین جوانان استان در نیروگاه مشغول به کار می‌شوند و بومی گزینی یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود، عنوان کرد: میزان مصرف آب نیروگاه از سفره زیرزمینی ۱۰۰ هزار لامپ ۱۰ وات که معادل ۱۵۰ لیتر در ساعت است و آیا یک سیستم می‌تواند از این میزان کمتر آب مصرف کند؟

تزریق ۱۵ میلیون متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی

مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح همدان ادامه داد: در راستای تعهدات اجتماعی استخرهایی در نیروگاه ایجاد شده است و سال گذشته از همین طریق ۱۵ میلیون متر مکعب آب به سفره زیرزمینی تزریق کردیم بنابراین امکاناتی در اختیار داریم که آب را به سفره تزریق کنیم.

دیناروند با بیان اینکه با وارد شدن پساب به نیروگاه مفتح نگرانی وجود ندارد، گفت: ظرفیت نیروگاه در مقایسه با سایر نیروگاه‌های کشور ۲ درصد برق کل کشور است اما در تابستان امسال ۷ درصد برق شبکه را تامین کرده است که سه و نیم برابر وظیفه‌اش است و این موضوع محصول رشادت‌های پرسنل است که به عنوان سربازان گمنام مملکت در حال انجام وظیفه هستند.

به گفته وی نیروگاه شهید مفتح همدان سه سال رتبه اول را در بین نیروگاه‌های کشور کسب کرده و در سیستم‌های مدیریتی نیز در سه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است، همچنین در سال جاری با اختلاف یک و نیم امتیاز از هزار امتیاز بعد از نیروگاه شهید رجایی رتبه دوم را به دست آورده است.

دیناروند با اشاره به اینکه در نیروگاه به هیچ عنوان حق خرید محصولات خارجی وجود ندارد، بیان کرد: برای جذب پرسنل از میان بومی‌ها امتیاز ویژه‌ای قائل می‌شویم تا بتوانیم این مجموعه را به عنوان مهمترین نیروگاه کشور مطرح کنیم.

استخراج فلزات سنگین و وانادیوم از دوده

وی در ادامه مطرح کرد: در حال رایزنی با چند شرکت دانش بنیان همدانی هستیم تا در صورت امکان از دوده‌ها، فلزات سنگین و وانادیوم را استخراج کنند که در صورت موفقیت این طرح می‌توان آن را صادر یا در صنایع داخلی استفاده کرد.

سرپرست شرکت تولید برق نیروگاه شهید مفتح همدان نیز در ادامه در رابطه با احداث برج خشک واحد دو نیروگاه شهید مفتح گفت: فلسفه احداث برج خشک نیروگاه همدان به مشکلات خشکسالی و کم آبی سنوات گذشته در منطقه برمی‌گردد و با وجود اینکه طراحی اولیه نیروگاه همدان با برج تر بوده این ضرورت احساس شده است.

مسعود مرادی ادامه داد: اوایل دهه ۹۰ مشکلات منطقه مانند کم آبی و فروچاله‌ها در منطقه شدت گرفت بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام می‌شد تا منطقه دچار بحران نشود و ما نیز به سهم خود در این مسئله پیشرو بوده و طرح‌هایی را بر همین اساس تعریف کردیم که تغییر تکنولوژی از برج تر به خشک یکی از این موارد بود.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه شرکت سازنده اعتقادی به این طرح نداشت اما طرح را آغاز کردیم، همچنین همزمان طرح جایگزینی پساب به جای آب نیز داده شد و عملیات اجرایی هر دو طرح همزمان آغاز شد.

پیشرفت ۵۲ درصدی برج خشک واحد دو

مرادی با اعلام اینکه بیش از ۵۲ درصد از برج خشک واحد دو به پیشرفت فیزیکی رسیده است، تصریح کرد: دلیل احداث برج خشک واحد دو به واسطه صرفه جویی در آب است و در نهایت برنامه داریم با احداث این برج در پساب هم صرفه جویی کنیم به طوری که احداث هر برج خشک ۸۵ درصد صرفه جویی پساب را به همراه دارد.

سرپرست شرکت تولید برق نیروگاه شهید مفتح در ادامه بیان کرد: هزینه احداث هر برج خشک حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است که البته قرارداد ابتدایی ما حدود ۱۰۲ میلیارد بوده که به این رقم رسیده است، همچنین زمان بهره برداری از برج خشک واحد دو شهریورماه سال آینده پیش‌بینی شده است.

وی درباره مخزن پنج هزار متر مکعبی نیروگاه شهید مفتح نیز اظهار کرد: نیروگاه ماهانه یک میلیون متر مکعب پساب مصرف می‌کند و اگر زمانی پساب قطع شود تولید دچار خطر می‌شود و مجبوریم از چاه استفاده کنیم بنابراین مخزن پنج هزار متر مکعبی را احداث کردیم تا پساب ذخیره برای مواقع اشکال خط انتقال داشته باشیم و این موضوع جز برنامه‌های پدافندی به شمار می‌رود، همچنین این مخزن تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

آلودگی مازوت مصرفی نیروگاه در سطح استاندارد است

مرادی درباره مازوت مصرفی نیروگاه شهید مفتح عنوان کرد: آلودگی مازوت مصرفی نیروگاه در سطح استاندارد است و نیروگاه نیز موظف است تمام استانداردهای زیست محیطی را رعایت کند و هجمه‌هایی که بابت سوخت مازوت به نیروگاه وارد است را باید مدیریت کرد، از طرف دیگر این مجموعه خدماتی، دغدغه مردم را دارد و نباید بگذارد برق و گاز آنها قطع شود.

معاون تولید نیروگاه شهید مفتح همدان نیز در ادامه با اشاره به اینکه نیروگاه هزار مگاواتی شهید مفتح همدان به عنوان قطب تولید انرژی الکتریکی غرب کشور و نقطه ثقل کریدور شمال و جنوب کشور مطرح است، گفت: نیروگاه علاوه بر تولید برق مورد نیاز استان همدان در تامین برق استان‌های همجوار نیز یاری رسان است.

پژمان اختری اضافه کرد: این نیروگاه متشکل از چهار واحد ۲۵۰ مگاواتی است و زمان طرح اولیه آن به سال ۶۸ برمی‌گردد، اولین واحد نیروگاه در سال ۸۴ و واحد شماره چهار نیز در زمستان ۷۵ راه‌اندازی شد و در حال حاضر میانگین عمر واحدها ۲۸ سال است.

وی با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل سازنده هر چهار سال یکبار تجهیزات اصلی نیروگاهی باید تعمیرات اساسی شود، تصریح کرد: حدود ۷۰ درصد تعمیرات را نیروهای نیروگاه انجام می‌دهند و برای تعمیر ۳۰ درصد باقیمانده از شرکت‌های ایرانی استفاده می‌کنیم، علاوه بر این از سال ۷۶ تعمیرات توسط نیروهای داخلی‌ انجام می‌شود.

درباره مصرف سوخت نیروگاه تصمیم گیرنده نیستیم

اختری با اشاره به اینکه نیروگاه شهید مفتح همدان جزء سه نیروگاه برتر کشور است، اظهار کرد: درباره مصرف سوخت نیروگاه ما تصمیم گیرنده نیستیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ سه روز هوای ناسالم در منطقه کبودراهنگ و فامنین گزارش شد بنابراین غلظت آلایندگی نیروگاه به حدی نیست که باعث آلایندگی هوا شود و اظهاراتی که در این باره به نیروگاه نسبت می‌دهند درست نیست.

معاون تولید نیروگاه شهید مفتح همدان با بیان اینکه در سال ۹۳ نیروگاه ۷ دهم درصد از آب منطقه را مصرف کرده است، افزود: هزار و صد چاه غیر مجاز در منطقه کبودراهنگ وجود دارد و از سال ۹۴ نیروگاه تنها دو حلقه چاه برای مصرف روزانه در اختیار دارد و برداشت آب آن از سفره‌های آب زیرزمینی قطع شده است.

اختری با اشاره به اینکه تا الگوی کشت تغییر نکند مشکل آب منطقه حل نخواهد شد، مطرح کرد: نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی بودجه برج خشک واحد دو را در کمیسیون انرژی مصوب کند تا به نیروگاه و مشکلات منطقه کمک شود.