پرمصرف‌ها فقط ۵۰ درصد هزینه برق را پرداخت می‌کنند/یارانه‌ای که به جیب ثروتمندان می‌رود
پرمصرف‌ها فقط ۵۰ درصد هزینه برق را پرداخت می‌کنند/یارانه‌ای که به جیب ثروتمندان می‌رود
پرمصرف‌ها فقط ۵۰ درصد هزینه برق را پرداخت می‌کنند و سهم این مشترکان، ‌از یارانه برق سالانه به بیش از ۵.۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 نحوه توزیع یارانه در کشور همواره با انتقاد جدی کارشناسان همراه بوده است، این نرخ‌گذاری یکسان عامل اصلی نابرابری در توزیع یارانه است، طوری که دهک‌های ثروتمند جامعه با مصرف بیشتر سوخت و انرژی سهم بیشتری نسبت به دهک‌های کم‌درآمد کشور از یارانه‌ها دارند. مشترکان پرمصرف برق تراز انرژی کشور را به هم زده‌اند و با مصرف چندین برابری سهم بالایی در خاموشی شبکه دارند.

به گزارش نبض‌انرژی،مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص تعرفه‌گذاری برق می‌تواند زمینه بهینه‌سازی انرژی را فراهم کند و وضعیت کشور را در بخش شاخص‌های شدت انرژی و سرانه مصرف برق خانگی تعدیل کند، شاخص شدت مصرف انرژی تنها معیاری است که می‌تواند شرایط نابسامان اسراف انرژی در کشور را به‌وضوح نشان دهد. این شاخص بیان می‌کند، برای تولید یک واحد تولید ناخالص داخلی باید چه میزان انرژی مصرف کرد. در همین رابطه توجه به آمار جهانی شدت انرژی مشخص می‌کند که ایران وضعیت بسیار نامطلوبی در حوزه شاخص شدت انرژی دارد.

بر اساس آمارهای اعلام‌شده شاخص شدت انرژی در ایران معادل ۸ مگاژول بر دلار برآورد می‌شود، این شاخص در کشور توسعه‌ یافته‌ای نظیر آلمان کمتر از نصف شاخص شدت انرژی در ایران است. به‌عبارت‌دیگر تولید هر دلار کالا و خدمات در ایران با ۲ برابر انرژی تولید همان ارزش در آلمان انرژی مصرف می‌کند. این شدت مصرف به دلیل قیمت‌گذاری دستوری در دهه‌های گذشته شتاب گرفته است و به دلیل قیمت ارزان هیچ اقدامی در خصوص مدیریت مصرف انرژی صورت نمی‌گیرد.

با احتساب اینکه کشور به لحاظ جغرافیایی دارای اقلیم‌های متفاوتی است و نمی‌توان آن را با کشور قطر که به لحاظ جغرافیایی بیشترین استفاده از برق را در بخش سرمایشی دارد، مقایسه کرد از همین رو سرانه مصرف برق خانگی با احتساب تأمین نیازهای عمومی مانند سرمایش، روشنایی و تأمین برق لوازم‌خانگی می‌تواند، تصویر دقیق‌تری از میزان مصرف برق توسط هر ایرانی و مقایسه با سایر کشورهای جهان ارائه دهد تا بدین‌وسیله میزان اسراف برق توسط پرمصرف‌های عمدتاً ثروتمند به‌وضوح بیشتری مشخص شد.

مصرف برق در ایران ۷ برابر ترکیه است

مطابق آخرین آمار ارائه‌شده سرانه مصرف برق خانگی در ایران معادل ۱۰۵۸ کیلووات ساعت برای هر نفر برآورد می‌شود. این در حالی است که متوسط جهانی این آمار معادل ۱۸۲ کیلووات ساعت است. به‌ عبارت‌ دیگر میزان سرانه مصرف برق خانگی در ایران ۶ برابر متوسط جهانی و ۷ برابر سرانه مصرف برق هر نفر در کشوری نظیر ترکیه است. توجه به این ۲ شاخص شدت انرژی و سرانه مصرف برق خانگی بیانگر آن است که انرژی در کشور ما توسط پرمصرف‌ها بدون هیچ ملاحظه‌ای مصرف‌شده و فشار عظیمی را به شبکه برق تحمیل خواهد کرد، سیستم تعرفه‌گذاری مهم‌ترین عامل در استفاده بی‌رویه از انرژی است و مصرف چند برابری ثروتمندان عدالت اجتماعی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است، در صورتی که هزینه تبدیل انرژی و توزیع برق معادل ۴۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته می‌شود، سالانه معادل ۵.۲ هزار میلیارد تومان به جیب تنها ۸۰۰ هزار مشترک بسیار پرمصرف و عمدتا ثروتمند می‌رود.

تعداد مشترکان پرمصرف کمتر از یک میلیون است

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به تعداد پرمصرف‌ها اظهار می‌کند «۹۰۰ هزار مشترک خانگی صنعت برق با مصرف حداقل ۲ برابر الگوی منطقه، سالانه بیش از ۱۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند که با احتساب قیمت نهایی برق در بهترین حالت ۵۰ درصد قیمت واقعی آن را پرداخت می‌کنند».

البته با مصوبه دولت از ابتدای بهمن‌ماه قرار است قیمت برق مشترکان پرمصرف افزایش یابد، در همین خصوص مصطفی رجبی مشهدی اظهار می‌کند «وزارت نیرو در این مصوبه پیگیر درآمدزایی نیست. حداقل ۷۵ درصد از مشترکان به‌صورت صحیح از برق استفاده می‌کنند و مشمول افزایش تعرفه نمی‌شوند و تغییری در نحوه محاسبه قبوض برق خود شاهد نیستند».

مشترکان کم مصرف تشویق می‌شوند

سخنگوی صنعت برق بیان می‌کند «در این آیین‌نامه مشوق‌هایی برای مشترکان خانگی در نظر گرفته‌شده است به‌طوری‌که اگر مشترکی در ماه‌های گرم مصرف خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشت کاهش دهد و مصرف برق آن کمتر از الگو باشد متناسب با کاهش مصرف مشمول دریافت پاداش خواهد بود. علاوه بر آن تعرفه مشترکانی که مصرف آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد الگوی منطقه باشند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی باشند رایگان محاسبه خواهد شد».

سخنگوی صنعت برق عنوان می‌کند «الگوی مصرف مشترکان در مناطق مختلف هیچ تغییری نکرده است و هم‌اکنون الگوی مصرف برای مشترکان ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه است».

به گفته وی؛ ۷۵ درصد مشترکان الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و تنها ۲۵ درصد مشترکان در دسته پرمصرف‌ها قرار دارند و تعرفه این تعداد مشترکان پرمصرف از ابتدای بهمن نزدیک به قیمت تمام‌شده خواهد بود، این اقدام توانیر علاوه بر توزیع عادلانه ثروت می‌تواند تأثیرات مثبتی بر مدیرت مصرف این بخش داشته باشد.