جزئیات طرح رصد لحظه‌ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی
جزئیات طرح رصد لحظه‌ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی
کلیات طرح رصد لحظه‌ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی در جلسه اخیر کمیسیون انرژی به تصویب رسید.

به گزارش نبض‌انرژی،در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی طرح رصد لحظه‌ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی با وجود اینکه این طرح بار مالی سنگینی دارد اما با توجه به اینکه موجب شفافیت میزان تولید و برداشت فرآورده‌ها خواهد شد، کلیات آن با اکثریت آرای اعضا به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه مقرر شد جزئیات آن در کارگروه نفت و گاز کمیسیون به صورت کارشناسی بررسی دقیقتر و در صورت نیاز اصلاح شود و پس از آن جزئیات طرح در صحن کمیسیون مرود بررسی قرار گیرد.

متن کامل طرح رصد لحظه به لحظه برداشت نفت به شرح زیر است:

مقدمه (دلایل توجیهی):
برای رصد لحظه ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی از چاه تا نقطه تحویل به پالایشگاهها و پایانه های صادراتی و موجودی مخازن در بنادر و پالایشگاهها و همچنین موجودی فرآورده های نفتی در خطوط لوله و مخازن نیازمند سامانه ای دقیق برای مبارزه با فساد در این امور هستیم.

عنوان طرح:
رصد لحظه ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی
وزارت نفت موظف است ظرف مدت دو ماه از تاریخ مصوبه این قانون با نصب دستگاههای سنجش الکترونیک در خطوط لوله و مجاری نفت کشور ترتیبی اتخاذ نماید تا امکان رصد لحظه ای میزان برداشت نفت خام و میعانات گازی از چاه تا نقطه تحویل به پالایشگاهها و پایانه های صادراتی و موجودی مخازن در بنادر و پالایشگاهها و همچنین موجودی فرآورده های نفتی در خطوط لوله و مخازن فراهم شود. متخلفین از اجرای این قانون مشمول مجازات نوع … خواهند بود.