برگزاری رزمایش مشترک شرکت های تابعه وزارت نفت در ایلام
برگزاری رزمایش مشترک شرکت های تابعه وزارت نفت در ایلام
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از برگزاری رزمایش مشترک شرکت های تابعه وزارت نفت در ایلام خبر داد.

روح اله نوریان اظهار داشت: این برنامه با مشارکت شرکت پالایش گاز ، پتروشیمی، نفت و گاز غرب (منطقه عملیاتی تنگ بیجار)، منطقه هفت عملیات انتقال گاز، شرکت پالایش و پخش منطقه ایلام و شرکت گاز استان برگزار می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام افزود: قرار است یکی از شرکت های نفتی استان به عنوان مرکز کنترل فرماندهی حوادث منطقه ایلام انجام وظیفه کند.

به گزارش نبض‌انرژی،وی گفت: پالایشگاه‌ های گازی، خطوط انتقال گاز، تاسیسات نفتی و پتروشیمی به دلیل داشتن شرایط عملیاتی و تجهیزات ویژه و ماهیت عملکردی استراتژیک همواره آبستن حوادث متعدد فنی و عملیاتی از قبیل خطای انسانی، خوردگی تجهیزات و دیگر حوادث محتمل می باشند که برگزاری اینگونه رزمایش ها می تواند در بروز حوادث احتمالی جلوگیری و آمادگی شرکت ها را دو چندان کند.

نوریان افزود: با اجرای چنین رزمایش هایی ضمن محک زدن میزان آمادگی شرکت‌های نفتی و گازی، ارزیابی میزان تجهیزات اطفا حریق، لجستیک و ترابری و همچنین هماهنگی بیشتر با دستگاه های پشتیبانی و خدمات رسان منطقه برای مقابله با حوادث احتمالی ایجاد شده و وحدت رویه در خصوص فرماندهی صحنه و مدیریت بحران در استان در دستور کار این کارگروه قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: آمادگی مواجه با تهدید در شرایط اضطراری، ارزیابی تیم های واکنش در شرایط اضطراری و همچنین ارزیابی و هماهنگی بین شرکت های تابعه وزارت نفت در استان در شرایط بحرانی برای کسب آمادگی بیشتر به منظور مواجهه با شرایط واقعی و تصمیم گیری بهینه و به موقع اعضای کمیته مدیریت شرایط حاد ،از اهداف برگزاری این رزمایش خواهد بود.

نوریان افزود: بازدید از تاسیسات سر چاهی تنگ بیجار، خطوط انتقال میعانات و گاز ترش از تنگ بیجار تا پالایشگاه و تاسیسات پالایشگاه و پتروشیمی ایلام انجام گرفت و در جلسه هم اندیشی برای بررسی سناریوهای محتمل، کار گروهی از کارشناسان شرکت های تابعه وزارت نفت و مدیران HSE شرکت های نفتی استان تشکیل و مقرر شد که سناریوهای محتمل و قابل اجرا در این راستا شناسایی شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام یادآور شد: پس از بررسی سناریو های محتمل توسط چهار شرکت اصلی تابعه وزارت نفت، جلسه نهایی پیش از اجرای مانور اصلی در ماه آینده با حضور نمایندگان HSE وزارت نفت و شرکت های نفت و گاز استان برگزار می شود.