اتصال کامل بزرگترین مزرعه بادی چین به شبکه توزیع برق
اتصال کامل بزرگترین مزرعه بادی چین به شبکه توزیع برق
چین تأمین بخشی از برق مورد نیاز خود را از طریق بزرگترین مزرعه بادی در این کشور که در درون دریا و در نزدیکی مناطق ساحلی برپا شده، آغاز کرد.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از سی جی تی ان، این مزرعه بادی در استان جیانگ سو در شرق چین تأسیس شده و از روز شنبه با ظرفیت کامل به شبکه برق سرتاسری این کشور متصل شده است.

این اقدام تازه‌ترین ابتکار عمل چین برای تأمین برق مصرفی خود با استفاده از انرژی‌های پاک محسوب می‌شود.

نیاز چین به انرژی با توجه به صنعتی شدن این کشور روز به روز در حال افزایش است و چین قصد دارد تا سال ۲۰۶۰ به کشوری مبدل شود که هیچ گونه گاز دی اکسیدکربنی تولید نمی‌کند.

۱۳۴ توربین بادی غول پیکر این مزرعه در آب‌های دریا و در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهر کیودونگ قرار دارند و برق تولید شده بدین شیوه از طریق کابل‌های زیردریایی به داخل کشور چین منتقل می‌شود. ظرفیت کلی تولید برق این شبکه ۸۰۲ مگاوات است.

از طریق این پروژه سالانه حدود ۲.۲ میلیارد کیلووات برق در ساعت به شبکه تأمین انرژی چین تزریق می‌شود که معادل مصرف سالانه ۹۰۰۰۰۰ خانوار است. تا ۲۲ دسامبر، مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های بادی در سواحل جیانگ سو که به شبکه برق چین متصل شده بود از ۱۰ گیگاوات فراتر رفته بود. این استان در حال افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیب انرژی مصرفی خود است و این رقم را فعلاً به ۳۷ درصد رسانده است. بر اساس آمار دولت چین، نسبت زغال سنگ در کل انرژی مصرفی چین از ۷۲.۴ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۵۶.۸ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

مهر