گاز‌های مشعل میدان نفتی مارون ۶ با فناوری ایرانی جمع‌آوری شد
گاز‌های مشعل میدان نفتی مارون ۶ با فناوری ایرانی جمع‌آوری شد
یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به اجرای «پروژه جمع‌آوری و افزایش فشار گاز‌های فلر سایت میدان نفتی مارون ۶» در کشور شد.

مراسم جمع آوری گاز‌های مشعل مناطق نفت خیر جنوب امروز یکشنبه ۵ دیماه ۱۴۰۰ با حضور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و مقامات استانی و مهندس محمودیان مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی در محل سایت مارون ۶ برگزار شد.

به گزارش نبض‌انرژی،شرکت دانش‌بنیان”ساخت تجهیزات گاز کامکار” با حمایت ۳۵ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی موفق شده با اجرای فرآیند‌هایی بروی گاز همراه نفت مشعل سایت میدان نفتی مارون ۶ به فرآیند استحصال گاز سبک (گاز طبیعی) و میعانات (خروجی برای پتروشیمی) با افزایش فشار گاز فلر کمک کند.

در واقع در این طرح یک فرآیند افزایش فشار رخ می‌دهد که پس از مراحل جداسازی و رطوبت‎زدایی گاز همراه نفت، به واحد‌های پالایشی ارسال می‌شود. هدف از این طرح جلوگیری از سوزانده شدن گاز‌های همراه نفت و آلودگی هوا در شهر‌های جنوب کشور و استفاده از آن‌ها به عنوان خوراک پتروشیمی و گاز مصرفی شبکه گاز کشور است.

سید عزت‌اله حجازی، مدیرعامل شرکت «ساخت تجهیزات گاز تامکار» در مورد «پروژه جمع‌آوری و افزایش فشار گاز‌های فلر سایت مارون ۶» گفت: با توجه به اینکه روزانه حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در کشور سوخته می‌شود و ایران بعد از ترکیه و عراق، از آلوده کننده‌ترین کشور‌های تولیدکننده گاز‌های فلر است و در کنوانسیون پاریس نیز بر مهار گاز‌های فلر تاکید شده است، «پروژه جمع‌آوری و افزایش فشار گاز‌های فلر» را در سایت میدان نفتی مارون ۶ اجرا کردیم که این مهم از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ساخت تجهیزات گاز تامکار، حوزه فناوری این طرح را تجهیزات و مواد پیشرفته نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و محل اجرای آن را شهر اهواز اعلام کرد و گفت: این طرح یک فرایند افزایش فشار است که پس از مراحل جداسازی و رطوبت‌زدایی گاز همراه نفت، به واحد‌های پالایشی ارسال می‌شود که در نهایت از سوختن این سرمایه ملی جلوگیری کرده و همچنین منجر به درآمدزایی از محل فروش گاز طبیعی و میعانات خروجی می‌شود.

حجازی با اشاره به اینکه «پروژه جمع‌آوری و افزایش فشار گاز‌های فلر سایت مارون ۶» ضمن ایجاد اشتغال به لحاظ زیست محیطی نیز دارای مزیت‌های فراوانی است، خاطرنشان کرد:. هدف از طرح حاضر، جلوگیری از سوزانده شدن گاز‌های همراه نفت و آلودگی هوا در شهر‌های جنوب کشور و استفاده از آن‌ها به عنوان خوراک پتروشیمی و گاز مصرفی شبکه گاز کشور است.

وی در مورد صادرات این محصول نیز گفت: ما با کشور ارمنستان برای صادرات محصول قراردادی منعقد کرده‌ایم که به دنبال اجرای آن هستیم.

مدیرعامل شرکت ساخت تجهیزات گاز تامکار در پایان با اشاره به حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از این شرکت برای اجرای «پروژه جمع‌آوری و افزایش فشار گاز‌های فلر سایت مارون ۶» از دریافت تسهیلات ۳۶ میلیارد تومانی از این صندوق خبرداد.