درگیری نیروهای نیابتی عربستان و امارات بر سر تصاحب نفت یمن/ فراخوان برای حمله به بنادر شبوه
درگیری نیروهای نیابتی عربستان و امارات بر سر تصاحب نفت یمن/ فراخوان برای حمله به بنادر شبوه
همزمان با ترور یکی از فرمانده وابسته به دولت مستعفی در استان أبین، از استان‌های شبوه و حضرموت خبر می‌رسد که عناصر وابسته به امارات در این دو استان به دنبال درگیری با دولت مستعفی و حزب الاصلاح بر سر منابع نفتی هستند.

یک روز بعد از زخمی شدن شماری از افسران امارات در استان شبوه یمن (جنوب) در جریان یک کیمن نیروهای حزب اخوانی «الاصلاح» که متحد دولت مستعفی و ائتلاف عربستان سعودی است، از این استان خبر می‌رسد شیوخ قبایل متحد امارات در «شورای انتقالی جنوب یمن» برای حمله به این استان نفت‌خیز ضرب الأجل تعیین کردند.

به گزارش نبض‌انرژی،یکی از شیوخ شورای انتقالی «شیخ سالم ابوزید الخلیفی»، امروز چهارشنبه از اهالی و جوانان استان شبوه خواست که خود را شنبه آینده (سه روز دیگر) به منطقه «مثلث النقبه» رسانده و اولین ایست بازرسی را در این منطقه ایجاد کند.

به گفته وی، این مرکز ایست بازرسی بین تأسیسات گاز در «بلحاف» و میادین نفتی «العقلة» ایجاد خواهد شد تا مانع از «قاچاق نفت» شود.

اخیرا قیمت مشتقات نفتی در مناطق تحت سیطره دولت مستعفی و اشغال ائتلاف سعودی برخلاف مناطق تحت کنترل دولت نجات ملی و انصارالله یمن افزایش چشم‌گیری داشته و همین مسئله باعث شده است که برخی قبایل در استان «حضرموت« (شرق مأرب و بزرگترین استان یمن) دست به اعتراض اقدام بزنند.

طی هفته اخیر قبایل معترض به گرانی مشتقات نفتی، راه را به روی تانکرهای نفت و سوخت در خضرموت بستند و همین مسئله شرکت و تأسیسات نفتی صاف در شرق مأرب را بر آن داشت تا فعالیت این تأسیسات را برای مدتی متوقف کند.

وبگاه یمنی «البوابه» نوشت که اقدام شیوخ هم‌سو و متحد با امارات در شبوه در راستای تکرار سناریوی حضرموت خواهد بود که که قبایل مسلح متحد شورای انتقالی مانع از خروج تانکرهای نفت متعلق به دولت مستعفی از دو هفته پیش شدند.

بر اساس این گزارش، برخلاف استان حضرموت که شاهد میانجی‌گری‌هایی برای آرام کردن اوضاع در این استان است، احتمال می‌رود که اقدام شورای انتقالی در شبوه به سمت درگیری‌های نظامی سوق پیدا کند؛‌به ویژه اینکه گروه‌های هم‌سو با حزب اخوان الاصلاح تسلط زیادی بر شبوه دارند و پیشتر نیز به واسطه همین تسلط و نفوذش توانسته بود مانع از برگزاری تظاهرات طرف‌داران شواری انتقالی یا همان متحدان امارات شوند.

حمله مسلحانه به تأسیسات نفتی

بر خلاف ادعای این رسانه، در حضرموت اما آرامشی در کار نیست و افراد مسلح قبایل این استان به پست حفاظت از مناطق تأسیسات نفتی در حضرموت حمله کرده که در اثر آن، فرمانده حافظت از تأسیسات به همراه یک تن دیگر کشته شده، هفت تن به اسارات درآمده و دو تن دیگر زخمی شدند.

از استان «ابین» در جنوب غرب یمن نیز  خیر می‌رسد، فرمانده نیروهای فوق العاده نیروهای ویژه در شهر «شقره» به دست عناصر مسلح ترور شده است. این فرمانده وابسته به حزب الاصلاح بوده است.