دوره تولید آسان نفت تمام شد/ واردات گاز از ترکمنستان در حال نهایی شدن است
دوره تولید آسان نفت تمام شد/ واردات گاز از ترکمنستان در حال نهایی شدن است
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه واردات گاز از ترکمنستان در حال نهایی شدن است و کار به خوبی پیش می‌رود گفت: مخازن نفت و گاز ایران در دنیا پیچیده‌ترین مخازن هستند و دوره تولید آسان نفت تمام شده و اولویت ما در صنعت نفت فناوری است.

محسن خجسته‌ مهر امروز در حاشیه مراسم گرامی‌داشت روز ملی پژوهش در جمع خبرنگاران درباره افزایش ظرفیت تولید گاز اظهار کرد: اولین ردیف فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت شیرین سازی حدود ۱۲ میلیون متر مکعب در روز به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین توسعه فاز ۱۱ با شتاب خوبی جلو می‌رود.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با بیان اینکه اولویت ما توسعه فاز ۱۱ است، گفت: سال آینده بخشی از تولید فاز ۱۱ به مدار می‌آید و از ظرفیت خالی شیرین سازی سایر فازها و سکوی فاز ۱۲ استفاده می‌کنیم تا سریعتر به تولید برسیم.

برنامه ریزی برای افزایش تولید گاز در سال آینده

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برنامه خوبی برای افزایش تولید گاز در سال آینده داریم، تاکید کرد: اولین فاز میدان گازی کیش با حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب همچنین ظرفیت جدید تولید گاز در شرکت مناطق نفت مرکزی برنامه‌ریزی شده است.

خجسته مهر با بیان اینکه همچنین ۱۰ طرح ضربتی را آغاز کردیم و وارد مرحله مناقصات شده‌ایم که ظرفیت خوبی برای سازندگان داخلی و اشتغال در پی خواهد داشت، تاکید کرد: برنامه ما این است تا ظرف هشت سال آینده به تولید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز برسیم.

وی درباره تمدید قرارداد گازی با ترکیه نیز گفت: مذاکرات درباره تمدید قرارداد با این کشور در حال انجام است.

برای تهاتر مشکلی نداریم

خجسته ‌مهر با اشاره به ساز و کار فروش نفت اظهار کرد: فروش تابع قوانین و مقرراتی در بخش مالی، بازاریابی و فروش است و هر مجموعه‌ای که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند نفت خریده و بفروشد، اظهار کرد: ما برای عمده گازهایی که سوزانده می‌شوند پروژه داریم و اکنون کار ما این است که به پروژه‌ها شتاب بدهیم و موانع را برطرف کنیم تا گازها را جمع‌آوری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه در پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون دلار برای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری و مناقصات آن برگزار می‌شود و از بخش‌های مختلف دعوت می‌کنیم در پروژه‌ها مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: ما برای تهاتر هرگونه خدمات و ساز و کاری که قانون اجازه بدهد مشکلی نداریم.

به گفته وی مذاکرات برای تهاتر در حال انجام است ولی هنوز به جمع‌بندی نرسیدیم. به محض طی شدن مراحل قانونی، اجرا خواهد شد.

خجسته مهر در مورد تامین گاز زمستان گفت: تمام سعی و برنامه ما این است که در زمستان مشکلی نداشته باشیم ولی این موضوع رافع مسئولیت مردم نیست، بلکه یک وظیفه ملی است که مردم نیز در مصرف صرفه‌جویی کنند حتی اگر گاز به میزان لازم برای تخصیص وجود داشته باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت نباید اجازه دهیم گاز به صورت نابسامان و لجام‌گسیخته مصرف شود. باید گاز در اختیار صنعت و توسعه آن قرار گیرد و همچنین صادر کرده و این منابع را تبدیل به ثروت کنیم.

خجسته‌مهر همچنین در مراسم گرامی‌داشت روز ملی پژوهش، اظهار کرد: صنعت نفت چند ویژگی مهم دارد؛ تولیدی، اقتصادی، علمی و جهادی. مجموعا ۱۲۰۰ میلیارد بشکه معادل نفت زیر زمین کشف شده که ذخایر نفت خام، گاز طبیعی، مایعات گازی و میعانات گازی است.

وی با بیان اینکه حدود یک تریلیون دلار نفت از ابتدای انقلاب اسلامی فروخته‌ایم اما پرسش اساسی این است که سهم فناوری چقدر است؟ گفت: سرمایه زیرزمینی مزیت رقابتی ما نیست، این موضوع زمانی می‌تواند مزیت باشد که بتوانیم از آن تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: نیاز اولویت‌دار ما در صنعت نفت فناوری است؛ هر جا کم آوردیم، فناوری نبود. در دولت سیزدهم باید اتفاقی تازه در صنعت و در بخش فناوری رقم بخورد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کمتر از ۳۰ درصد منابع موجود را با فناوری‌های موجود می‌توان برداشت کرد، گفت: این یک معنا دارد؛ اگر می‌خواهیم ذخایر موجود را به ثروت تبدیل کنیم باید از علم و فناوری بهره ببریم.

آمادگی برای افزایش سهم فناوری

خجسته‌مهر با بیان اینکه علم و فناوری هم ثروت و هم قدرت می‌آورد، اگر اقتدار می‌خواهیم باید از علم و فناوری مدد بگیریم، افزود: از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بیش از یک تریلیون دلار نفت فروختیم، پرسش اساسی این است که سهم فناوری چقدر است؟

وی افزود: در شرکت ملی نفت ایران با توجه به تأکیدات اسناد بالادستی می‌خواهیم سهم قابل‌توجهی برای تولید ثروت از مخازن زیرزمینی داشته باشیم و در این راه باید از حداکثر نقش فناوری استفاده کنیم، امروز می‌توانیم ادعا کنیم که باید ظرفیت جذب و انتقال فناوری را در کشور بالا ببریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه ذخایر هیدروکربوری مزیت اقتصادی ما است، گفت: لزوماً سرمایه‌های زیرزمینی ما مزیت رقابتی ما نیست و زمانی مزیت می‌شود که به مدد علم و فناوری تبدیل به ثروت شود. برای صنایع بزرگ ما این عیب اساسی است که سهمی در فناوری نداشته باشند و این یک هشدار جدی است.

خجسته‌مهر از آمادگی این شرکت برای افزایش سهم فناوری در این صنعت خبر داد و با تأکید بر اینکه نیاز اولویت‌دار در صنعت نفت، فناوری است، اظهار کرد: در بخش عرضه نیز باید با آمادگی کامل نیاز شرکت‌ها را بشناسند. ما نیز باید مسائل اصلی ‌نفت و گاز را جلو چشم شرکت‌های فناور قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم باید اتفاق جدیدی را در صنعت نفت و در بخش فناوری رقم بزنیم و ظرفیت زیادی در بخش‌های مختلف صنعت نفت وجود دارد تا الگوی بهینه اقتصادی و قراردادی تدوین کنیم، گفت: در حال تدوین بهترین الگوی بهینه اقتصادی و ‌قراردادی هستیم و در این راه از معاونت پژوهش و فناوری رئیس‌جمهوری کمک می‌گیریم.