وزیر نفت: استفاده از نخبگان اشتغال‌زایی زیادی به همراه دارد
وزیر نفت: استفاده از نخبگان اشتغال‌زایی زیادی به همراه دارد
وزیر نفت با بیان اینکه امروز عزم صنعت نفت بر این است که از نخبگان استفاده کند، گفت: استفاده از نخبگان اشتغال‌زایی زیادی را به همراه دارد.
جواد اوجی در مراسم گرامیداشت روز ملی پژوهش که صبح امروز در مرکز همایش‌های تخصصی نفت (کوشک) برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، اظهار داشت: هفته پژوهش را به نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان تبریک عرض می‌کنم.
وزیر نفت با بیان اینکه اگر نخبگان مورد بی‌مهری قرار بگیرند انگیزه خود را از دست خواهند داد گفت: شاهد هستیم در سال‌های اخیر مهاجرت‌هایی از طرف نخبگان صورت گرفته است.
به گزارش نبض‌انرژی،وی با بیان اینکه امروز عزم صنعت نفت بر این است که از نخبگان استفاده کند، افزود: استفاده از نخبگان اشتغال‌زایی زیادی را به همراه دارد.

اوجی تصریح کرد: ۵۰درصد صادرات کشور از طریق محصولات خام است که ضعف بزرگی برای کشور به شمار می‌رود.

وزیر نفت گفت: قرارداد‌های نفتی یا گازی توسعه میادین همه میدان را با یک هزینه سنگین واگذار می‌کنیم تا افزایش تولید یا حفظ نگهداشت تولید را داشته باشیم. در برنامه جدید وزارت نفت، به جای توسعه میدان‌محور به سمت توسعه چاه‌محور خواهیم رفت.
وی گفت: سرمایه شرکت ملی نفت، ۵ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه نفتی و گازی بالغ بر ۴۰۰ میدان است که با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان بیش از ۸۰ میلیون بشکه نفت را از همین چاه‌های کم بازده تولید کرد.
اوجی افزود: ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار هزینه بهره‌برداری از یک چاه است. بیش از ۷۰۰ حلقه چاه را می‌توان به شرکت‌های دانش‌بنیان‌ سپرد. موضوع بعدی که نیاز به ورود این شرکتها دارد بهینه‌سازی مصرف است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه بخشی از مصرف بالای گاز توسط مردم انجام می‌شود و بخش دیگر آن، وسایل گرمایشی کم‌بازده است، افزود: بنابراین برای تولید این وسایل باید از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از مشترکان از کنتور‌های مشترک استفاده می‌کنند که این روند باید اصلاح شود، تصریح کرد: اکنون روزانه ۹۷۰ تا ۹۸۰ میلیون مترمکعب گاز ترش تولید می‌شود و حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه تزریق می‌کنیم. در حالی که باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز ترش تولید می‌کردیم، اما به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه عقب هستیم.
اوجی گفت: از سال آینده تولید و عرضه گاز افزایش خواهد یافت و به 1 تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب خواهیم رسید، اما سالانه ۱۰ درصد افزایش مصرف در بخش خانگی و تجاری خواهیم داشت، بنابراین باید در حوزه بهینه‌سازی مصرف بیشتر کار کنیم.
وزیر نفت گفت: محور دیگر نیاز‌های صنعت نفت به دانش بنیان‌ها، ورود آن‌ها به بحث جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت و توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی است، بنابراین در ۴ حوزه مطرح شده به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم.
وی در پایان تاکید کرد: قول می‌دهم با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، تحولی را در صنعت نفت ایجاد کنیم.