کاهش صادرات نفت عربستان به چین
کاهش صادرات نفت عربستان به چین
صادرات نفت خام عربستان به چین در ماه نوامبر ۱۳ در صد کاهش یافت.

 صادرات نفت خام عربستان سعودی  به چین درماه  نوامبر 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت اما این کشور همچنان بزرگترین صادرکننده نفت به چین ماند.

به گزارش نبض‌انرژی،پایگاه خبری الخلیج الجدید نوشت: آمار اداره کل گمرک چین اعلام کرد که  واردات نفت از عربستان سعودی به این کشور در نوامبر سال جاری  به 7.4 میلیون تن معادل 1.8 میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با 1.6 میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر و 2.06 میلیون بشکه در روز در ماه  نوامبر سال2020 کاهش داشت.

واردات نفت چین از روسیه ، بزرگترین تامین کننده نفت خام این کشور، در نوامبر مشابه ماه پیش از آن بود و به 6.7 میلیون تن معادل 1.63 میلیون بشکه در روز رسید.

پالایشگاه‌های خصوصی کشور چین که عمدتا طرفدار نفت خام روسیه هستند، سهمیه واردات محدودی تا پایان امسال دارند.

اما واردات نفت خام از برزیل و آنگولا به چین در نوامبر به ترتیب به میزان 28 درصد و 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و این در حالی است که فروشندگان در غرب آفریقا و آمریکا به دنبال  سهم بیشتری از بازار  نفت خام چین هستند.

بر اساس گزارش تاجران، خریداران چینی به راحتی برای خرید نفت ارزان بیشتر از این مناطق وسوسه نمی‌شوند؛ زیرا پالایشگاههای خصوصی سهمیه واردات اندکی برای امسال دارند در حالی که شرکتهای دولتی به خوبی تامین شده‌اند.

صادرات نفت از امارات متحده عربی و کویت به چین در نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 71 درصد و 31 درصد افزایش یافت.

عربستان سعودی در نتیجه افت تقاضای پالایشگاهی در پی شیوع ویروس کرونا، صادرات نفت به چین را کاهش داد. شیوع ویروس کرونا تقاضا برای سوخت در چین را به میزان قابل توجهی کاهش داده زیرا مقامات این کشور در تلاش برای مهار اپیدمی ویروس کرونا محدودیت‌های سفر قرنطینه وضع کرده‌اند. محدودیت سفرهای داخلی و لغو هزاران پرواز از مبدا و به مقصد چین، مصرف بنزین، دیزل و سوخت جت را در بیش از یک ماه گذشته کاهش داده است.