دوران تولید ارزان نفت ایران گذشته است/ یک تریلیون دلار نفت از ابتدای انقلاب فروختیم
دوران تولید ارزان نفت ایران گذشته است/ یک تریلیون دلار نفت از ابتدای انقلاب فروختیم
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: میزان تولید از هر چاه در گذشته روزانه 30 هزار بشکه بود ولی الان به روزانه 2 هزار بشکه رسیده است. یعنی ما باید 15 حلقه چاه حفاری کنیم تا به تولید گذشته برسیم. دوران تولید ارزان نفت گذشته است.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای تفاهم‌نامه با نهادهای علمی گفت: علم و فناوری جز مولفه‌های اصلی اقتدار در کشورهاست که این موضوع در صنعت نفت اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

*دوران تولید ارزان نفت ایران گذشته است

به گزارش نبض‌انرژی،وی افزود: مجموعا 1200 میلیارد بشکه نفت خام، میعانات گازی و گاز ایران در 400 مخزن نفتی و گازی جای گرفته است. در حال حاضر شرایط تولید نفت سخت‌تر شده است.

خجسته‌مهر گفت: مخازن نفتی و گازی ایران جزء پیچیده‌ترین مخازن شکافدار کربنات هستند. میزان تولید از هر چاه در گذشته روزانه 30 هزار بشکه بوده است ولی الان به روزانه 2 هزار بشکه رسیده است. یعنی ما باید 15 حلقه چاه حفاری کنیم تا به تولید گذشته برسیم. در واقع دوران تولید ارزان نفت گذشته است.

*لزوم درک متقابل و شناخت صحیح شرکت نفت و شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با فناوری موجود کمتر از 300 میلیارد بشکه از 1200 میلیارد بشکه نفت قابل برداشت است و اگر می‌خواهیم مقدار بیشتری از این ذخایر را به تولید برسانیم باید از فناوری‌های جدید استفاده کنیم. تا الان بیش از 80 میلیارد بشکه نفت خام تولید شده است. حدود یک تریلیون دلار نفت از ابتدای انقلاب فروختیم.

وی افزود: اراده شرکت نفت بر افزایش سهم علم و فناوری تولید از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در برآورده کردن نیازهای صنعت نفت است. در این حوزه باید دو طرف عرضه و تقاضا شناخت متقابل درستی از یکدیگر داشته باشند.