توسعه استاندارد‌های ملی به جای بین‌المللی در صنعت نفت
توسعه استاندارد‌های ملی به جای بین‌المللی در صنعت نفت
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات استفاده از ساخت داخل در صنعت نفت استاندارد ای. پی. آی (API) است که به دلیل تحریم نمی‌توان آن را دریافت کرد بر ضرورت توسعه استاندارد‌های ملی تاکید کرد.
آقای سورنا ستاری در مراسم گرامیداشت روز ملی پژوهش در شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: کار‌های خوبی انجام شده تا به جای این استاندارد، گواهی تطابق داده و استاندارد‌های ملی مانند IPI را توسعه دهیم.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با اشاره به اینکه توسعه عسلویه یکی از مظلومیت‌های صنعت نفت است، افزود: در ۲۰ سال اخیر عسلویه از یک بیابان به تمدن صنعتی بزرگی در حاشیه دریا تبدیل شده و عظمتی در این صنعت پدید آورده است.

 ستاری ادامه‌داد: با اینکه در عرصه پژوهش سرمایه‌گذاری‌های خوبی می‌شود، اما به همان اندازه نتوانسته‌ایم به تولید محصول برسیم.
وی تاکید کرد: سال‌های بسیاری ساختار نفت این نبود که از تولید داخل استفاده کند و همین ساختار اجازه نمی‌دهد تولیدکننده داخلی محصول خود را عرضه کند.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بیان‌داشت: اکنون سومین تولید کننده گاز جهان هستیم و این مهم در شرایط تحریم و زاییده انقلاب اسلامی است.
ستاری با اشاره به مصرف بالای گاز در کشور تاکید کرد: باید شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه بهینه‌سازی مصرف وارد عمل شوند.
وی گفت: ایران مشکل نیروی انسانی ندارد، بلکه پل‌های ارتباطی به درستی شکل نگرفته است.