تلاش شرکت ملی نفت برای تامین گاز مصرفی زمستان
تلاش شرکت ملی نفت برای تامین گاز مصرفی زمستان
مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: تمام تلاش خود را برای اینکه در تامین گاز زمستان مشکلی نداشته باشیم به کار می‌گیریم.
آقای محسن خجسته مهر در جمع خبرنگاران تصریح کرد: این موضوع رافع مسئولیت مردم نیست بلکه مردم نیز به عنوان یک وظیفه ملی باید در مصرف صرفه‌جویی کنند حتی اگر گاز به میزان لازم برای تخصیص وجود داشته باشد.

به گزارش نبض‌انرژی،مدیرعامل شرکت ملی نفت اضافه کرد: نباید اجازه دهیم گاز به صورت نابسامان و لجام‌گسیخته مصرف شود بلکه باید گاز در اختیار صنعت و توسعه آن قرار گیرد و همچنین صادر شود و این منابع را تبدیل به ثروت کنیم.

خجسته مهر در زمینه ساز و کار فروش نفت اذعان کرد: فروش، تابع قوانین و مقرراتی در بخش مالی، بازاریابی و فروش است و هر مجموعه‌ای که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند نفت خریده و بفروشد.
وی درباره طرح‌های جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت تصریح کرد: ما برای عمده گاز‌هایی که سوزانده می‌شوند پروژه داریم و اکنون کار ما این است که به پروژه‌ها شتاب بدهیم و موانع را برطرف کنیم تا گاز‌ها را جمع‌آوری کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت افزود: در پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون دلار برای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری و مناقصات آن برگزار می‌شود و از بخش‌های مختلف دعوت می‌کنیم در پروژه‌ها مشارکت داشته باشند.
خجسته مهر درباره تهاتر نفت اظهار کرد: ما برای تهاتر هرگونه خدمات و ساز و کاری که قانون اجازه بدهد مشکلی نداریم. مذاکرات برای تهاتر در حال انجام است، ولی هنوز به جمع‌بندی نرسیدیم که به محض طی شدن مراحل قانونی، اجرا خواهد شد.
هدفگذاری برای افزایش تولید گاز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب
مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه میزان تولید فعلی گاز کشور حدود یک میلیارد متر مکعب است گفت: برنامه ما این است تا ظرف ۸ سال آینده این میزان تولید را به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز افزایش دهیم.
آقای محسن خجسته مهر در حاشیه مراسم گرامیداشت روز ملی پژوهش در شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه واردات گاز از ترکمنستان در حال نهایی شدن است گفت: مذاکرات تمدید قرارداد با ترکیه نیز در حال انجام است.
خحسته مهر درباره افزایش ظرفیت تولید گاز اظهار داشت: نخستین ردیف فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت شیرین سازی حدود ۱۲ میلیون متر مکعب در روز به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین توسعه فاز ۱۱ با شتاب خوبی جلو می‌رود.
وی با بیان اینکه اولویت ما توسعه فاز ۱۱ است، افزود: سال آینده بخشی از تولید فاز ۱۱ به مدار می‌آید و از ظرفیت خالی شیرین سازی سایر فاز‌ها و سکوی فاز ۱۲ استفاده می‌کنیم تا سریعتر به تولید برسیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برنامه خوبی برای افزایش تولید گاز در سال آینده داریم، خاطرنشان کرد: اولین فاز میدان گازی کیش با حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب، همچنین ظرفیت جدید تولید گاز در شرکت مناطق نفت مرکزی برنامه‌ریزی شده است. همچنین ۱۰ طرح ضربتی را آغاز کردیم و وارد مرحله مناقصات شده‌ایم که ظرفیت خوبی برای سازندگان داخلی و اشتغال در پی خواهد داشت.
خجسته مهر همچنین درباره تمدید قرارداد گازی با ترکیه نیز گفت: مذاکرات درباره تمدید قرارداد با این کشور در حال انجام است.