افزایش میزان مصرف گاز در استان چهارمحال و بختیاری
افزایش میزان مصرف گاز در استان چهارمحال و بختیاری
با کاهش محسوس دمای هوا در چهارمحال و بختیاری مصرف گاز طبیعی افزایش چشمگیری داشته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی مصرف گاز بخش خانگی گفت: میزان مصرف گاز از اواسط آبان افزایش چشمگیری داشته است.

جهانبخش سلیمیان از جمله دلایل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی را سرد شدن ناگهانی هوا و در خانه ماندن مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا دانست و گفت: افزایش مصرف موجب ایجاد محدودیت در تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها، واحد‌های صنعتی و جبران کمبود با استفاده از سوخت مایع می‌شود.

به گزارش نبض‌انرژی،وی بر استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و متناسب با ابعاد محیط تاکید کرد و گفت: تنظیم دمای معتدل اتاق بر روی ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد باید مورد توجه باشد.

سلیمیان کاهش دمای منزل را با پوشیدن لباس‌های گرم و مناسب، نصب پنجره‌های دو جداره، استفاده از پرده‌های ضخیم، خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق‌های بدون استفاده، عایق کاری موتورخانه‌ها و استفاده نکردن از شومینه به دلیل بازدهی و ایمنی پایین را از ساده‌ترین راهکار‌های صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی دانست.

وی گفت: اگر مردم دمای وسایل گرمایشی خود را تنها یک درجه کاهش دهند ۵ تا ۶ درصد در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی می‌شود.

جهانبخش سلیمیان افزود: مشترکان گاز طبیعی همچنین می‌توانند از هم اکنون با کاهش مصرف گاز، از تخفیف صد در صدی گازبهاء نیز بهره‌مند شوند.

وی گفت: مشترکان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی و درج شماره اشتراک خود، میزان مصرف گاز طبیعی خود را مشاهده و با بکارگیری دستورالعمل‌های لازم از مزایای طرح ملی گازبهاء رایگان برای مشترکان کم مصرف بهره‌مند شوند.

سلیمیان با اشاره به اینکه شرکت گاز چهارمحال و بختیاری، با اجرای طرح‌های مختلف و برنامه‌های آموزشی و تبلیغی مردم را به صرفه جویی در مصرف گاز تشویق می‌کند، یکی از این طرح‌ها را بهینه سازی مصرف گاز در موتورخانه‌های مجتمع‌های مسکونی اعلام کرد.

وی گفت: طرح بهینه سازی مصرف انرژی در بخش گاز برای مشترک رایگان است و هزینه‌های بهینه سازی موتور خانه‌ها شامل تنظیم مشعل‌های موتورخانه، نصب رسوب گیر و عایق کاری پس از انجام اصلاحات به وسیله شرکت‌های مجری و کنترل‌های لازم توسط شرکت ملی گاز ایران پرداخت خواهد شد.

وی گفت: همکاران ما با آمادگی کامل به صورت شبانه روزی در تلاش هستند تا امکان بهره مندی پایدار از نعمت گاز را تا پایان فصل سرما برای همه مشترکان فراهم سازند.