یاسوج تشنه‌تر از همیشه/ سد «تنگ‌سرخ» را قربانی امیال خود نکنیم
یاسوج تشنه‌تر از همیشه/ سد «تنگ‌سرخ» را قربانی امیال خود نکنیم
عده ای برای دیده شدن بهتر و رسیدن به مقاصد سیاسی و مدیریتی خود ردای دوست دار محیط زیست را پوشیده و هر روز با اظهار بر بهانه های واهی و همانگونه که گفته شد دیده شدن بیشتر، جمعیت زیادی را قربانی امیال خود می کنند.

به گزارش نبض‌انرژی،از یاسوج کمبود آب و دستیابی به منابع آبی موضوعی است که تمام دنیا به جنگ جهانی سوم بر روی آن اذعان دارند تا با به صدا درآمدن شیپور جنگ، تنگ‌سرخ بویراحمد حیاتبخش نیاز مردم شود.

زندگی همه موجودات روی زمین به آب وابسته است، چنانکه قرآن می‌فرماید: «مِنَ الْماءِ کُلَّ شَیْ ءٍ حَیٍّ» و اگر آب نباشد همه داشته های زمین و موجوداتی که روی زمین و حتی زیرزمین هستند از بین خواهند رفت و اثری از زندگی در زمین نخواهد ماند.

اصلی ترین چالش بشر از نگاه مسئولان و کارشناسان سازمان ملل، بعد از مشکل جمعیت، آب است و با وجود اینکه ۷۰ درصد کره زمین را آب تشکیل می‌دهد ولی تنها ۳ درصد از این آب برای آشامیدن قابل استفاده می‌باشد.

دست یابی به آب شرب موضوعی است که پیش بینی می شود جنگ بزرگ بعدی انسان ها بر روی آن انجام شود چرا که دست یابی به حیات بهتر و حتی ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی کشور ها بدون آب غیر ممکن بنظر می رسد.

چالش در کهگیلویه و بویراحمد بر سر چالش آینده بشر!!

افزون بر 80 درصد وسعت ایران در مناطق خشک، نیمه خشک و بیابانی قرار گرفته و حیات آبی ما به 2 رشته کوه البرز، زاگرس و آبهای زیر زمینی وابسته است چرا که بیشتر رودخانه ها و منابع برف و یخی که تامین کننده آب در فصول مختلف کشور هستند از این 2 رشته کوه سرچشمه و تغذیه می شوند.

همانگونه که پیشتر عنوان شد پیش بینی شده است جنگ جهانی بعدی بر سر آب اتفاق بیفتد و بدون شک این بی آبی بر روی کشور ما نیز اثرگذار است.

با بررسی های انجام گرفته توسط کارشناسان خسارت ناشی از کمبود آب بیشتر از خسارت ناشی از سایر مخاطرات محیطی مانند: سیل، زمین لرزه، طوفان و غیره است و اثر آن در بخش های مختلف کشاورزی، اجتماعی ، اقتصادی ، بهداشتی و محیط زیست  به صورت تدریجی ظاهر می شود و این خشکسالی و بی آبی در کهگیلویه و بویراحمد اثر گذار بوده است.

کهگیلویه و بویراحمد با 750 هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار داشته و دارای مساحتی حدود 16  هزار و 249 کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

تعداد 57 رودخانه به طول یک هزار و 400 کیلومتر و 11 هزار کیلومتر آب راه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که در سالهای اخیر کم بارشی و خشکسالی اثر زیادی به استان گذاشته و مهمترین تغییرات آن مهاجرت است.

پایتخت آب در رده 10 استان دارای تنش آبی!!

تعداد 4648 حلقه چاه آب شرب، کشاورزی و صنعت با حجم تخلیه 250 میلیون متر مکعب در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که پائین آمدن سطح این چاه ها باعث شده تا 205 روستا و 5 شهراستان در بحث آب شرب درگیری ویژه ای با تنش آبی داشته باشند و این تنها بخشی از وضعیت خشکی و کمبود آب در استان است و اگر بخواهیم وضعیت کشاورزی و صنعت را بررسی کنیم چالش کمبود آب فراگیر تر از نیاز آب شرب است .

کهگیلویه و بویر احمد به اذعان مسئولان جزء 10 استان با تنش آبی در کشور است که می بایست پیش از این به فکر بوده و برای پایداری منابع آب چاره اندیشی می شد.

مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با وضعیت مهاجرت عجیب و غریبی در سالهای اخیر روبرو بوده که بدون شک عدم توسعه و خشک سالی و کمبود آب در روستا ها در این مهاجرت بدون اثر نبوده و حالا پایتخت طبیعت ایران را وارد چالشی بحرانی کرده که اگر هرچه سریعتر در این رابطه چاره اندیشی نشود می تواند مخاطره انگیز شود.

میزان بارندگی سال زراعی جاری در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است و ضرورت تکمیل زیرساخت های ذخیره سازی آب در سال جاری به وضوح در کهگیلویه و بویراحمد نمایان شده و در این رابطه می توان به ساخت 2 سد تنگ سرخ در مرکز استان و سد کوثردر شهرستان های گرمسیری این استان اشاره کرد.

تنگ سرخ قربانی مطامع سیاسی مدیریتی؟

سد تنگ سرخ بویراحمد از اصلی ترین زیر ساخت های منابع آبی در مرکز استان است که عده ای برای دیده شدن بهتر و رسیدن به مقاصد سیاسی و مدیریتی خود ردای دوست دار محیط زیست را پوشیده و هر روز با اظهار بر بهانه های واهی و همانگونه که گفته شد دیده شدن بیشتر، جمعیت زیادی را قربانی امیال خود می کنند.

تامین آب شرب شهر یاسوج و روستاهای مسیر به‌ میزان 25.5 میلیون متر مکعب در سال، تامین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و دنا به میزان 42.4 میلیون متر مکعب، تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان 33 میلیون مترمکعب، فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی با توجه به جذابیت توریستی منطقه، کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارت به سازه‌های موجود در حاشیه رودخانه از جمله اهداف احداث سد تنگ سرخ بویراحمد است که مسئولان در تلاش برای تکمیل این منبع آبی مورد نیاز هستند.

برای آن‌هایی که در این 10 سال خواب بوده‌‌اند؟

سد تنگ سرخ بویراحمد که امروز بالغ بر 38 درصد پیشرفت فیزیکی دارد در سال 1390 کلنگ آن به زمین زده شد تا آب شرب، صنعتی و کشاورزی شهر شیراز و کهگیلویه و بویراحمد را تامین کند.

این سد که برخوردار از تمامی مجوز های ساخت، محیط زیست، میراث فرهنگی ، تامین آب شهر شیراز و شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد را عهده دار است با وعده وزیر نیرو تا پایان سال 1401 آبگیری و نجات بخش حیات می شود.

مدیر عامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد چندی پیش در خصوص آب تخصیص یافته به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس از طریق سد حیات بخش تنگ سرخ گفت: بر اساس داده‌های هیدرولوژی بر مبنای محاسبات علمی و بر پایه آورد رودخانه و نیازها سهم‌های استان‌ها محاسبه شد و حجم تنظیم سد ۱۵۷ میلیون متر مکعب و مصرف آب شرب فارس ۵۶ میلیون متر مکعب تعیین و رسماً ابلاغ شده است.

مردم را بیش از این معطل نکنید

امام جمعه یاسوج در خطبه های نماز جمعه این شهر به مباحث پیرامون سد تنگ سرخ و حرف‌هایی که شایعه سازان درباره آن مطرح می کنند اشاره کرد و گفت: این سد آب شرب شهر یاسوج و بخش‌های صنعتی و کشاورزی را باید تامین کند و یک قسمت هم باید رهاسازی شود که مشکلی برای پایین دست‌ها و همچنین محیط زیست ایجاد نشود؛ این قرار و مدارها از همان ابتدا بوده اما برخی‌ها اکنون سر و صدا می کنند در حالی که مطالعات آن از قبل صورت گرفته مجوزها سال‌ها پیش صادر شده و کار زیادی انجام گرفته و کار باید ادامه پیدا کند.

موضوعی که نباید از آن به راحتی عبور کرد تشنگی شهر یاسوج و مزارع  شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد است که روز به روز بیش از گذشته برای مردم آزار دهنده شده و مسئولان سد به جای پرداخت به حواشی باید در ساخت سد تعلل نکرده چرا که معطل ماندن صنعت، کشاورزی و کام تشنه مردم بیش از این جایز نیست.