ارتقای توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی کشور تا پیک سال آینده/ ۸۸ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز طبیعی است
ارتقای توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی کشور تا پیک سال آینده/ ۸۸ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز طبیعی است
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم 15 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید وارد مدار خواهد شد، گفت: تا پیک سال آینده در 286 واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید اجرا خواهد شد.

به گزارش نبض‌انرژی،از وزارت نیرو، “محسن طرزطلب” در نشست وزیر نیرو با مدیران صنعت برق و انرژی کشور با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه‌های تولید برق، افزود: در حال ظرفیت منصوبه کل نیروگاه‌های ایران به 86 هزار و 215 مگاوات رسیده که از این میزان 69 هزار و 622 مگاوات آن سهم نیروگاه‌های حرارتی است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا نیمه آذرماه 95 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است، گفت: در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان 257 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

مدیرعامل برق حرارتی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود 88 درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌های کشور گاز طبیعی است، ادامه داد: براساس آخرین ارزیابی صورت گرفته در این مدت میزان مصرف گازوئیل برای تولید برق در نیروگاه‌ها هفت درصد و سهم مازوت حدود پنج درصد بوده است.

طرزطلب با اشاره به اینکه 57 درصد مخازن گازوئیل نیروگاه‌ها پر است، گفت: در حال حاضر میزان ذخیره این سوخت به 2.2 میلیارد لیتر رسیده است و با توجه به در پیش بودن فصل زمستان ضروری است دقت لازم را برای ذخیره سوخت مایع به ویژه گازوئیل داشته باشیم تا در سه ماه پیش‌رو با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

وی با تاکید بر اینکه برای فصل تعمیرات نیروگاه‌های امسال بیش از 103 هزار مگاوات برنامه مربوطه پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: از ابتدای مهرماه تاکنون 40 درصد از این برنامه انجام شده است که امیدواریم تا اواخر خردادماه سال آینده با اتمام به موقع برنامه‌های پیش‌بینی شده بتوانیم این واحدها را با حداکثر توان برای روزهای اوج مصرف برق کشور در اختیار داشته باشیم.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم 15 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید با حجم سرمایه‌گذاری 257 هزار میلیارد تومان وارد مدار خواهد شد، گفت: در حال حاضر پیشرفت کلی این برنامه به 28 درصد رسیده است که تا انتهای سال آینده با افتتاح 6 هزار مگاوات نیروگاه جدید این میزان پیشرفت به 53 درصد خواهد رسید.

مدیرعامل برق حرارتی اضافه کرد: در طی چهار سال آینده بیش از 6 هزار و 400 مگاوات نیروگاه حرارتی جدید دولتی وارد مدار خواهد شد که در حال حاضر چهار و 772 مگاوات از این رقم(75 درصد) شامل طرح‌های در حال احداث و یک‌هزار و 637 مگاوات آن جزو پروژه‌های در دوره پیشبرد هستند.

وی ادامه داد: 13 درصد منابع پیش‌بینی شده برای تحقق پروژه‌های بخش دولتی از محل فاینانس روسیه، 40 درصد از محل تهاتر نفت، 29 درصد از طریق گواهی ظرفیت و 18 درصد نیز از محل منابع داخلی خواهد بود.

طرزطلب تاکید کرد: در این میان حدود پنج هزار و 399 مگاوات از این طرح‌ها مربوط به بخش خصوصی است که عمدتا از محل منابع صندوق توسعه ملی در حال اجراست و حدود 72 درصد این پروژه‌ها نیز فعال هستند.

مدیرعامل برق حرارتی اضافه کرد: برای چهار سال آینده سه هزار و 220 مگاوات طرح‌های احداث بخش بخار سیکل‌ترکیبی(بیع‌متقابل) پیش‌بینی شده است که 60 درصد این پروژه‌ها نیز دارای پیشرفت هستند.

وی بر لزوم پرداخت تعهدات سرمایه‌گذاران این بخش از محل سوخت صرفه‌جویی شد و افزود: احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی ضمن صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف سوخت موجب افزایش راندمان واحدهای تولید برق حرارتی کشور می‌شود؛ از این رو بایستی این طرح‌ها با سرعت بیشتری اجرایی شود.

طرزطلب با اشاره به اینکه برای دوره اوج بار سال آینده 809 مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است، گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال یک هزار و 222 مگاوات نیروگاه جدید و طی سه ماه ابتدایی سال آینده 16 واحد به ظرفیت دو هزار و 239 مگاوات وارد مدار خواهد شد تا برای دوره اوج مصرف برق سال آینده بتوانیم چهار هزار و 270 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور بیفزایم.

مدیرعامل برق حرارتی تاکید کرد: همچنین علاوه بر این برنامه‌ها مقرر شده است تا از محل ارتقا و افزایش توان تولید 286 واحد نیروگاهی کشور حدود یک هزار و 113 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی افزوده شود که امیدواریم با اعمال مشوق‌هایی مصوب شده از سوی وزارت نیرو بتوانیم این طرح را تا پیک تابستان سال آینده محقق کنیم.