تولید ابزار نمودارگیری از چاه‌ نفت
تولید ابزار نمودارگیری از چاه‌ نفت
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ابزارهای نمودارگیری از چاه‌های نفت و گاز در کشور شدند.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از معاونت علمی و فناوری، ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، سیامک شقاقی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت از سال ۸۸ تاکنون به صورت تخصصی بر حوزه طراحی و ساخت محصولات اندازه‌گیری و نمودارگیری از چاه‌های نفت و گاز متمرکز شده است.

شقاقی گفت: ابزارهای ساخته شده در این شرکت، با ارسال ابزارهای نمودارگیری به درون چاه تا عمق ۶ کیلومتری، عمل مانیتورینگ را انجام می‌دهد و مهندسان نفت نیز با مشاهده این نمودارها و اطلاعات، متوجه اقدامات تکمیلی در درون چاه می‌شوند.

وی محصولات مرتبط با حفاری، محصولات بعد از لوله‌گذاری و سیستم‌های سطحی قابل استفاده برای مانیتورینگ درون چاه‌ها و ابزارهای درون چاهی را از ابزارهای نمودارگیری از چاه‌های نفت و گاز اعلام کرد و گفت: این ابزار در گذشته به کشور وارد می‌شد و جزو ابزارهای خاص و حساس صنعت نفت به شمار می رفت.

به گفته وی، با توجه به تحریم‌ها، نیاز به تولید این ابزار از طرف کارفرما احساس شده و با توجه به سوابق فعالیت این مجموعه، ساخت این ابزار در دستور کار شرکت ما قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان در مورد صادرات محصولات این شرکت نیز گفت: اکنون پتانسیل تامین ابزارهای مورد نیاز کشور در داخل و صادرات این ابزارها را داریم.

وی افزود: شرکت‌های اروپایی و آمریکایی در این زمینه فعالیت می‌کنند و رقیب اصلی ما محسوب می‌شوند.