بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰۰۰ کیلو واتی آباده
بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰۰۰ کیلو واتی آباده
نیروگاه خورشیدی ۱۰۰۰ کیلوواتی شهرستان آباده با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی به بهره برداری رسید.

اسماعیل خاتمی مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس گفت: نیروگاه خورشیدی آباده در زمینی به مساحت دو هکتار، در مدت زمان ۲ سال و نیم ساخته شده است که با تولید حدود دوگیگاوات ساعت انرژی و تزریق آن به شبکه سراسری، علاوه بر صرفه جویی در منابع سوخت فسیلی، از انتشار حدود هزارتن گاز گلخانه‌ای در سال جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با بیان اینکه منبع انرژی خورشیدی، گنجینه‌ای از ثروت پایدار و منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است، افزود: نیروگاه هزار کیلو واتی آباده، چهارمین نیروگاه بزرگ خورشیدی در محدوده توزیع برق استان فارس است که در کنار ۷۵۳ نیروگاه خورشیدی خانگی در مجموع حدود ۱۷ گیگاوات ساعت، انرژی تولید کرده و این میزان برق تولیدی می‌تواند برق حدود ۲ هزار و ۷۰۰ خانوار را در روز تامین کند.
خاتمی با اشاره به حمایت صنعت برق از سرمایه گذاران بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی گفت: ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی حداکثر تا ۲ برابر ظرفیت انشعاب متقاضیان و تا سقف ۲۰۰ کیلووات تعیین شده که برای تولید هر کیلووات آن حدود ۱۰ متر مربع زمین و بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز است.
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان گفت: امسال با افزایش نرخ خرید برق به میزان ۴۰ درصد و انعقاد قرارداد خرید تضمینی به مدت ۲۰ سال، بازگشت سرمایه آن بین ۴ تا ۵ سال به طول خواهد انجامید.
خاتمی، با بیان این موضوع که در صدور مجوز‌های جدید هیچگونه محدودیتی وجود ندارد اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۵ تا کنون مبلغ ۲۴۵ میلیارد ریال بابت خرید تضمینی برق به مشترکین خانگی پرداخت شده و تقریبا به ازای هر ۵ کیلو وات نیروگاه منصوبه یک اشتغال دائم و پایدار بوجود آورده است.
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق فارس اظهار داشت: در سال‌های اخیر با ارایه برنامه‌های تبلیغاتی و معرفی فواید و سود دهی نیروگاه‌های خورشیدی، همچنین انعقاد تفاهم نامه همکاری با یکی از بانک‌های قرض الحسنه استان برای اعطای تسهیلات بانکی جهت نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی، درآینده شاهد افزایش تعداد سرمایه گذاران در این حوزه خواهیم بود.