نیروگاه بادی خواف می تواند برای صدنفر ایجاد اشتغال نماید
نیروگاه بادی خواف می تواند برای صدنفر ایجاد اشتغال نماید
مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف بیان کرد: شعار حمایت از بخش خصوصی و اشتغال و رونق اقتصادی همیشه بر زبان مسئولین هست و در عمل کمتر حمایت و همراهی دیده می‌شود.

دانیال خرسند مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف در خبری اعلام کرد: ایجاد اشتغال برای صد نفر در چشم انداز تکمیل نیروگاه منطقه با توجه به اینکه، توربین بادی محصول سه وجهی الکتریکال، مکانیکال و عمرانی است و وزن سازه توربین ۶۶۰ کیلو واتی ۹۰ تن و اولین ۲/۵ مگاواتی ۳۰۰ تن است.

به گزارش نبض‌انرژی،خرسند در ادامه این خبر گفت: اشتغال ایجاد شده به ازای هر توربین بسیار قابل توجه است و در حال حاضر دو توربین نصب شده در خرگرد سبب اشتغال ۹ نفر شده که ۴ نفر از اهالی روستای خرگرد و۵ نفر از شهر‌های خواف و سلامی هستند، اما چشم انداز سایت خرگرد احداث نیروگاه ۵۰ مگاواتی با بیست دستگاه توربین است.

مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف همچنین افزود: شعار حمایت از بخش خصوصی و اشتغال و رونق اقتصادی همیشه بر زبان مسئولین هست و در عمل کمتر حمایت و همراهی دیده می‌شود و توقع ما از ادارات مرتبط و ذیمدخل چیزی نیست جز عمل به شرح وظایف خود.

وی تاکید کرد: احداث توربین بادی در اراضی کشاورزی بغیر از لزوم رعایت فاصله ایمنی هیچ مزاحمتی برای ادامه روند کشاورزی نداشته و هیچگونه آلایندگی و مشکل زیست محیطی نیز نخواهد داشت. اشتغال جوانان بومی روستا‌ها در سایت‌ها نیز سبب اعتماد بیشتر مردم می‌شود.

خرسند متذکر شد: حجم تولید توربین‌های فعلی بسیار زیاد است و مردم عادی امکان درآمد زایی مستقیم از آن ندارند. برای بهره برداری مردم عادی البته ما طرح توربین‌هایی ۱۰ کیلو وات را داریم که تماما توسط شرکت مروزیست طراحی و تولید می‌شود و این توربین در ارتفاع ۱۲ متری نصب شده و می‌تواند مصرف برق سه خانوار را تامین کند.

مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف اذعان کرد: این دستگاه تست‌های آزمایشگاه‌های مشهد را پاس کرده و در حال حاضر در آزمایشگاه‌های معتبر تهران در حال طی مراحل بررسی و آزمایش است.

وی ادامه داد: فاز بعدی نیز تولید توربین‌های ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ کیلو وات است و اینگونه واحد‌های مسکونی، صنعتی، زراعی و باغی که از شبکه سراسری دور بوده و تامین برق برای آن‌ها دشوار است براحتی می‌توانند برق خود را تامین کنند.

خرسند در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر در هر صد روز چهل روز باد مناسب داشته باشیم برای استفاده از توربین بادی شرایط بسیار مناسب است و هرچند پنل خورشیدی در همه جا قابل نصب است، اگر برنامه تعمیر و نگهداری توربین بادی منظم انجام شود این دستگاه تا بیست سال امکان تولید مداوم برق دارد، اما پنل خورشیدی بطور مداوم و سالانه دچار افت بازدهی می‌شود.