قیمت برق در عضو اتحادیه اروپا ۵ برابر شد
قیمت برق در عضو اتحادیه اروپا ۵ برابر شد
هزینه برق در فنلاند طی هفته جاری به ۴۲۲ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید که افزایش ۵ برابری نسبت به یک سال گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از راشاتودی، بر اساس داده های بازار بورس برق “نورد پول”، هزینه برق در فنلاند طی هفته جاری میلادی در ساعات اوج مصرف بیش از 400 یورو در هر مگاوات ساعت بوده است.

بالاترین قیمت در 29 نوامبر با 422 یورو به ازای هر مگاوات ساعت (شامل مالیات) ثبت شد. این رقم حدود پنج برابر بیشتر از یک سال پیش است.

بر اساس انی گزارش، کشور فنلاند وابسته به انرژی است و حدود 10 درصد برق آن توسط روسیه تامین می شود.

کارشناسان علت این افزایش قیمت را هزینه های بالای انرژی در اروپای مرکزی می‌دانند، جایی که مقدار زیادی برق از گاز طبیعی تولید می شود که قیمت آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

آنها می گویند احتمالاً برق فنلاند تا تابستان آینده همچنان گران خواهد بود، زمانی که انتظار می رود نیروگاه هسته‌ای Olkiluoto 3 به بهره برداری برسد.

هزینه های گاز طبیعی برای مصرف کنندگان اروپایی با نزدیک شدن به فصل زمستان در حال افزایش است. روز سه شنبه، قیمت معاملات آتی ژانویه در بورس TTF در هلند از 1170 دلار در هر هزار متر مکعب یا 100 یورو به ازای هر مگاوات ساعت بر اساس قبوض خانگی فراتر رفت.

سخنگوی شرکت برق فنلاند در این باره گفت: طبق پیش‌بینی ما، قیمت برق در زمستان بالا خواهد ماند، اما در بهار شروع به کاهش خواهد کرد. به احتمال زیاد به اندازه امروز نخواهد بود، اما سطح کلی همچنان بالا است.

وی افزود: فنلاند به واردات بسیار وابسته است. در زمستان ما به انرژی از کشورهای همسایه نیاز داریم، اما اگر بازار برق و تولید برق داخلی به طور عادی کار کند، زمستان آینده برق کافی خواهد بود.